Podle nedávno vydané knihy Inside Apple od Adama Lashinského se Stevu Jobsovi zalíbila technologie plenoptického fotoaparátu Lytro, který místo obyčejných fotografií snímá celé světelné pole. Objeví se v budoucnu v produktech Apple?
„Byly tři věci, které chtěl znovuobjevit: televizi, učebnice a fotografii,“ řekl Walter Isaacson při uvedení jeho životopisu Steva Jobse na trh. Apple televize prý už bude co nevidět představena, učebnice přišly s iBooks 2, takže zbývá fotografie.
Přestože je fotoaparát, kterým je vybaven iPhone 4S, na velmi vysoké úrovni, fotografickou revoluci v pravém slova smyslu nepřináší. Steve Jobs totiž myslel dál. Konkrétně na tzv. light field fotoaparát Lytro.
Light field camera
Jak by se dalo toto slovní spojení přeložit? Pravděpodobně jako fotoaparát světelného pole. I když to tak nevypadá, tato tři slova nám řeknou hodně.
Lytro je fotoaparát, který díky poli mikročoček před snímačem kromě jasu a barvy světla zaznamenává i informace o úhlech dopadu paprsků. Z těchto dat lze potom zrekonstruovat hloubku scény a díky tomu je možné vybrat libovolné místo, na které bude zaostřeno. Při focení se tedy nikam neostří, pouze se změří expozice a scéna se vyfotí téměř okamžitě.
Ukázkové fotografie si můžete prohlédnout v oficiální galerii.
Snímač fotoaparátu nemá rozlišení udávané v megapixelech, ale v milionech paprsků. První generace fotoaparátů Lytro dokáže zachytit 11 milionů paprsků, z čehož vznikne fotka s rozlišením 1080×1080 bodů.
Na horní straně fotoaparátu se nachází spoušť a dotyková ploška 8násobného optického zoomu, na zadní straně najdeme malý dotykový displej, který slouží pro výběr místa k exponování při focení a pro ostření při prohlížení vyfocených fotografií.
Lytro se prodává od začátku letošního roku za cenu začínající na 399 amerických dolarech.
Lytro a Apple
A teď to důležité. Několik měsíců před tím, než Steve Jobs loni na podzim zemřel, se podle knihy Inside Apple setkal s ředitelem společnosti Lytro, Ren Ngem.
Ren Ng mu svoji technologii předvedl a jeho fotoaparát Jobse natolik zaujal, že si od jeho tvůrce vyžádal seznam „tří věcí, které by mohlo Lytro přinést Apple“.
„Vždy jsme Apple obdivovali a sdíleli jejich oddanost k inovaci. Je skvělé, že jsme měli to potěšení setkat se s panem Jobsem předtím, než odešel, vyhovět jeho zájmu o naši technologii a ukázat mu, na čem Lytro pracuje. Nemůžeme však komentovat žádnou minulou, současnou ani budoucí obchodní spolupráci.“
Lytro
A to je vše. Co bylo dál, nikdo neví. Snad se to brzy dozvíme.
Budoucnost?
Technologie je ještě mladá a má své mouchy. Prozatím je rozlišení fotografií pouze 1080×1080 bodů a místy je na nich při bližším pohledu vidět jemná struktura jakýchsi kroužků, ale nic jí kromě zákonů optiky nebrání v tom se dále vyvíjet a možná jednoho dne light field snímač dospěje do fáze, kdy v iPhonu nahradí jeho CMOS snímač nebo se stane základem mnohými vysněného iFotoaparátu.
Myslíte, že se tak stane? Podělte se s námi v diskusi o svůj názor.
Zdroje: 9TO5Mac.com, dpreview.com
Comments are closed.