Things pro iPad: recenze oblíbeného GTD manažera (2. část)

Je středa, a tak Vám přinášíme druhou část našeho krátkého čtyřdílného seriálu o GTD manažeru Things. Tentokrát se zaměříme na verzi pro iPad, která bývá často nejchválenější ze všech tří platforem, na kterém se Things vyskytují.

Je středa, a tak Vám přinášíme druhou část našeho krátkého čtyřdílného seriálu o GTD manažeru Things. Tentokrát se zaměříme na verzi pro iPad, která bývá často nejchválenější ze všech tří platforem, na kterém se Things vyskytují.

Stejně jako verze pro iPhone, i tady převládá jednoduchost. Narozdíl od iPhone verze už ale vývojáři z Cultured Code trochu více zapracovali na designu, a tak Things pro iPad vypadají vskutku skvostně a je opravdová radost je používat.

Vzhled Things na iPadu je úžasný.

Rozdílů v používání narozdíl od verze na iPhonu moc nečekejte. Dle mého je to ale spíše dobře – pokud jste totiž používali Things na iPhonu, na iPadu budete hned vědět, co k čemu slouží. Stejně jako na iPhonu máte 7 položek (tzv. lists), kam můžete své to-do’s uložit – inbox, today, next, scheduled, someday, project a logbook. Jednotlivé použití těchto položek jsem již vysvětloval v minulé části seriálu, takže se spíše tentokrát zaměřím na detaily.

Vytváření nového úkolu.

V čem má iPad obrovskou výhodu oproti iPhonu je přehlednost. Jasně, i na mobilu se Things používají dobře, ale na iPadu je to mnohem lepší. Co se týče inboxu, tady mohu pouze zmínit příjemné vytváření nového úkolu. To totiž neprobíhá přes celou obrazovku, a tak máte stále přehled, co se děje „okolo“.

Obrazovka next v Things na iPadu.

Today tentokrát přeskočíme a soustředíme se na next. Jak už bylo řečeno, vše se používá úplně stejně jako na iPhonu, takže není třeba vysvětlovat, k čemu jaká kategorie slouží. Zaměřme se tedy spíš na detaily a to na ty tlačítka nahoře vpravo. Začněme zleva a to tlačítkem „budíku“.

Seřazené úkoly podle data.

Asi není nic jednoduššího než říct, že tato volba vám úkoly seřadí podle data, kdy mají být splněny. Samozřejmě sem patří jen úkoly, ke kterým datum přiřazeno je – ostatní úkoly se vůbec nezobrazí. Já osobně tuto položku moc nepoužívám, ale dovedu si představit, že pro mnoho lidí bude dosti užitečná.

Filtrování úkolů podle tagů.

Další tlačítko slouží k vypsání úkolů s přiřazeným určeným tagem. Tady asi bude lepší, když dám příklad – potřebuji vidět všechny úkoly, které se týkají práce – kliknu tedy na tlačítko tagů, vyberu „Práce“ a je to – všechny úkoly s tímto tagem jsou vypsány. Zvláštní možností je i vypsat všechny úkoly, které tagy nemají přiřazené žádné – zde se ale dle mého názoru jedná o zbytečnost.

Přesunutí úkolů.

Třetí tlačítko slouží pro přesunutí úkolů. Znovu si to vysvětleme velmi jednoduše na příkladu – nějaký úkol potřebuji přiřadit pod projekt. Kliknu tedy na tlačítko přesunutí, vyberu úkol a jednoduše dvěma dalšími kliknutími je úkol přiřazen k projektu. Samozřejmě je možné přesunout i samotný úkol pod jinou položku – např. do someday.

Jednoduché přesunutí úkolu i do today.

A nakonec to čvrté tlačítko, hvězdička, slouží pro úkoly, které chcete splnit dnes. Dejme si příklad, kdy tuto možnost použít. Mám napsat recenzi Things pro Mac do 5. března – vím ale, že dnes budu mít odpoledne čas a chtěl bych jí už dnes napsat, takže jednoduše nakliknu hvězdičku k úkolu a to-do se ihned zobrazí jak v today, tak i v notifikaci na springboardu (menu s výpisem aplikací na iPhonu/iPadu).

Projekty na Things pro iPad.

Co je ale na Things pro iPad zpracováno vskutku nádherně, jsou projekty. Designově je jejich pozadí odlišeno od ostatních položek. Před nakliknutím samotného projektu se vám projekty vypíší pomocí knížek, které zobrazují i čas, do kdy mají být splněny (pokud je čas přiřazen). Po samotném naklinutí projektu už vás přívítá okno s všemi přiřazenými úkoly pod ten daný.

Otevřený projekt v Things pro iPad.

I zde můžete samozřejmě používat přesouvání úkolů, nastavení jejich dnešního splnění či zobrazení úkolů s určeným tagem. Projekty jsou jednou z mých nejoblíbenějších částí na Things a používám je velmi rád – postupování po menších krůčcích je totiž mnohem příjemnější, než splnění jednoho samostatného úkolu.

Nastavení Things. Neviděli jsme to už někde?

I nastavení je stejné jako na iPhonu – můžete nastavit, kdy vás má Things upozornit, kolik úkolů vás dneska čeká, za jak dlouho se mají splněné úkoly přesunout do logbooku nebo úprava tagů (přidání, editace i jejich mazání).

Jeden screenshot z projektů, když je iPad na "výšku".

Asi jste si všimli, že veškeré screenshoty jsou pořízeny z tzv. landscape módu (tedy módu na šířku). Abych vás ale neochudil i o ten „základní“ (zde je to, narozdíl od iPhonu, diskutabilní), tak alespoň jeden vám ukáži. Velkou nevýhodou je, že nemáte po ruce přeskakování mezi lists a celkově se Things stávají neohrabanými. Jednoznačně tedy iPad doporučuji používat v landscape módu.

A to je vše k dnešní recenzi Things pro iPad. Osobně jsem z nich nadšen – krásný interface a jednoduché používání aplikace. Pokud máte iPad a Things používáte na iPhonu, jednoznačně doporučuji investici do Things pro iPad provést. Jedinou velkou nevýhodou je cena – vývojáři si totiž říkají už o trochu nelidských 15.99€. Je tak třeba opravdu zvážit, zda se Vám investice vrátí. Osobně si ale troufám říci, že ano.

Things for iPad – App Store

Příští týden nás čeká poslední platforma Things – Things pro Mac. Pokud tedy vlastníte počítač od Apple, můžete se těšit na hloubkovou recenzi aplikace i na této platformě. Zůstaňte naladěni!

Comments are closed.

Previous Article

Tiny Wings: minimalistická a neuvěřitelně chytlavá hra

Next Article

Dvojrecenze: novodobí Space Invaders a něco málo na přemýšlení

Related Posts