Skládací iPhone může sám opravit škrábance a promáčkliny na displeji

Při výzkumu typů displejů, které lze složit nebo ohnout, Apple pokračuje v práci na technologii, aby samotné displeje iPhonů mohly „vyléčit“ nevyhnutelné opotřebení. Apple pracuje na skládacím iPhonu nejméně devět let a zkoumal i ty, kde lze obrazovku srolovat. V každém případě jde o to, aby tyto obrazovky fungovaly – a aby se nepoškodily skládáním nebo rolováním.

Displej, který se umí sám opravit škrábance a promáčkliny na displeji

Nově udělený patent nyní navrhuje způsob, jak minimalizovat škody a jak s tím něco udělat, když k nim dojde. „Elektronická zařízení s flexibilními krycími vrstvami displeje“ navrhuje smíchání pevných a flexibilních oblastí pro displej a poté také využití toho, co Apple nazývá „samoopravné“.

Právě tato samoopravná část je na patentu nejzajímavější. Bohužel, i když je na něj 147 odkazů ve více než 11 000 slovech patentu, je zde mnoho podrobností o tom, co by samoléčení udělalo, a jen velmi málo o tom, jak přesně by toho dosáhlo.

„Elektronické zařízení může mít pant, který umožňuje ohnutí zařízení kolem osy ohybu,“ uvádí patent společnosti Apple. „Displej může překlenout osu ohybu. Aby se usnadnilo ohýbání kolem osy ohybu bez poškození, může displej obsahovat krycí vrstvu displeje s pružnou částí.“

Apple navrhuje, že i když by se displej mohl roztáhnout přes celé zařízení, může být vyroben ze tří prvků. Dvě by byly běžné, pevné obrazovky, zatímco třetí by byla flexibilní část, která je spojuje dohromady.

Apple navrhuje, že tato flexibilní vrstva může sama o sobě „obsahovat vrstvu elastomeru“, a to je samoléčivý prvek. Elastomer je roztažitelný, ale může se vrátit do původního tvaru – analogií by byla paměťová pěna v některých matracích. Tato schopnost vrátit se do předchozího tvaru je obvykle vyvolána teplem, jako je tělesné teplo od osoby spící na matraci.

„Ve vrstvě samoopravitelného materiálu může dojít k samozacelení bez vyzvání (např. když je samoopravný povlak promáčklý, materiál povlaku může promáčklinu vyplnit i bez vnějšího zásahu),“ pokračuje Apple. „Alternativně může být samoléčení zahájeno nebo urychleno externě aplikovaným teplem, světlem, elektrickým proudem nebo jiným typem vnějšího podnětu.“

Apple navrhuje, aby „krycí vrstva displeje… zahrnovala průhledné vodiče, které tvoří zahřívací vrstvu“, aby se zahájil proces hojení. „Zahřívací vrstva může být použita k generování tepla v reakci na vstup uživatele, podle předem stanoveného plánu, nebo když se elektronické zařízení nabíjí,“ říká Apple.

Patent se snaží pokrýt všechny možné situace, takže je například opatrné specifikovat, že tato technologie by mohla být použita ve všem, od „počítačového zařízení, jako je přenosný počítač“, přes telefony a dokonce i „menší zařízení, jako je zařízení náramkových hodinek, závěsné zařízení, nositelné nebo miniaturní zařízení jiných typů.“

Také říká, že displej může být v této konfiguraci dvou pevných prvků s pružným mezi nimi, ale může to být také jeden displej. Ve všech popisech je však myšlenka, že displej by se skládal z více vrstev.

„Může mít vnější vrstvu vytvořenou z čirého skla, průhledného plastu, safíru nebo jiných průhledných materiálů, které slouží jako ochranná vrstva pro tenkovrstvé tranzistorové obvody a další struktury displeje,“ říká Apple. „Vnější vrstva displeje může být někdy označována jako krycí vrstva displeje.“

Některé vrstvy by fungovaly jako skutečný displej, zatímco jiné by tu obrazovku chránily – a to zejména při ohýbání. „A zařízení lze složit (ohnout o 180 stupňů nebo jinou vhodnou míru) kolem osy ohybu,“ pokračuje Apple, „takže displej je viditelný z vnějšku zařízení ve složeném stavu.“

Apple každý rok žádá minimálně o mnoho stovek patentů, ale i když bude uděleno, neznamená to, že nějaký produkt bude někdy následovat. Patent znamená, že toto téma je téma, které Apple alespoň zkoumá.

V případě tohoto patentu se tento výzkum jeví jako více než jen náhodný zájem. I když se jedná o nově udělený patent, byl udělen již dříve.

To obvykle znamená, že při sledování tohoto tématu chce Apple provést změnu patentu. Může to být tak malá změna, že je těžké ji rozpoznat, jako u této, ale znamená to, že Apple musí znovu projít patentovou přihláškou.

Tento patent je připsán sedmi vynálezcům. Patří mezi ně Hoon Sik Kim a Paul S. Drzaic, kterým byl již dříve udělen související patent týkající se toho, jak může složený iPhone zobrazovat upozornění, když je zavřený.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

iPhone 16 Pro může mít větší displej než protějšek iPhone 15 Pro

Previous Article
Daisy

Recyklační robot Daisy likviduje iPhony neuvěřitelnou rychlostí

Next Article
baterie

Baterie iPhone 16 by s novým designem a materiály mohla vydržet mnohem déle

Related Posts