Ramps: nebezpečně chytlavá hra s velkými ambicemi

Recenze hry Ramps, ve které je vaším úkolem ve 100 nelehkých levelech dopravit kuličku do koše, aniž by byla sežrána, zachycena nebo vcucnuta.

Valí se a valí a jejich jediným cílem není nic jiného než spadnout do koše. A vy jim v tom pomůžete, ať se vám to líbí nebo ne, protože jakmile tuto hru začnete hrát, nic jiného vám jednoduše nezbyde – hra svou chytlavostí totiž nebezpečně připomíná velikány jako Angry Birds nebo Doodle Jump, a tak si opravdu dvakrát nebo i třikrát rozmyslete, jestli si ji z App Store stáhnete nebo ne.

V (prozatím) 100 levelech této ve všech ohledech propracované hry se budete snažit dostat podivné koule s obličejem do jakéhosi koše, o kterém mám důvodné podezření, že je odpadkový. To ale nic nemění na tom, že k tomu budete mít k diszpozici rampy (od nich také pochází název celé hry) různých velikostí a druhů, které budete muset popřesouvat a natočit tak, aby kulička nejen že pěkně sjela a spadla do koše, ale také aby se vyhnula všem nástrahám, které ji na cestě čekají.

Těch nástrah může být několik druhů – například otravné háky, které vaši kuličku chytí, trošku s ní zatřepou a poté ji v lepším případě zahodí nějakým nepředvídatelným směrem. Může se vám také stát, že vašeho kamaráda vcucne jakási černá díra, které se ve hře přezdívá jednoduše “vysavač” – ale na druhou stranu tuto díru můžete v mnoha levelech využít ve svůj vlastní prospěch, takže záleží jen a jen na vás a vašem umu. Pozor bych si také dával na mechanické ryby, které v různých intervalech skáčou z vody (pokud se tomu tak dá říkat) a žerou vše, co jim přijde pod nos. S tímto vším (a dalším) budete muset při plánování trasy své kuličky počítat.

Co se mi na hře velice líbí, je fakt, že u každého levelu obsahuje celkem 3 “challenges”. To jsou speciální úkoly navržené pro každý level, které se sice poměrně často opakují, ale vnáší do hry nový rozměr. Takovou typickou challenge může být třeba “Dokonči level s časem pod 2 minuty/minutu/15 vteřin”, “Dokonči level na první pokus”, “Nenech se vcucnout vysavačem/Nenech se sežrat rybou” či “Seber po cestě zlatou hvězdu”. To se velice podobá známým hvězdičkám z ostatních her, ale podle mě je to mnohem zábavnější. Když už mluvím o hvězdičkách a skóre, tak to je ve hře samozřejmě taky – počítá se jak dohromady, tak zvlášť pro každý svět a jeho výši si můžete prohlédnout kde jinde než v Game Center.

Jak už jsem zmínil na začátku, ve hře je celkem 100 levelů rozdělených po 50 do dvou světů, které se od sebe liší nejen prostředím, ale také pastmi a především hudbou. O té se snad nedá napsat nic špatného – hudba je tak skvělá, že jsem dokonce při hraní vytáhl audio kabel od mé hi-fi věže z MacBooku a píchl ho do iPhonu, abych si ji mohl ještě více vychutnat.

Co je ale zajímavé, je fakt, že v minulém updatu, který přišel před pár dny a spíše jen opravoval bugy, autoři slibovali doplnit do hry dalších 100 levelů. Pokud se tomu tak stane, stanou se Ramps jednou z nejaktualizovanějších her, na kterou nebudou za chvíli stačit ani kultovní Angry Birds. Pokud bych měl zhodnotit grafiku, bude můj názor stejný jako u hudby – je sice velice jednoduchá, ale naprosto perfektní a skvěle se ke hře hodí.

Musím říct, že se úplně stydím, jak jsem byl ke hře před jejím stažením skeptický. Dle mého názoru jsou Ramps po dlouhé době velice kvalitní hrou, která se nemusí stydět se zařadit mezi těch několik vůbec nejlepších – a to jak zábavností, tak zpracováním. Hře dávám 95%. Recenzoval jsem ji ve verzi 1.0.2.

Ramps – 0,79€App Store link

Comments are closed.

Previous Article

3DBoard: iPhone s Jailbreakem bude umět zobrazit 3D ikony

Next Article

Dvojrecenze: ochuťte lidem obědy a pak si zastřílejte ve vesmíru

Related Posts

Skater Nation: recenze skejťácké hry od Gameloft

Gameloft nabízí v App Store opravdu kvalitní tituly ať už jde o střílečky, sportovní hry nebo jiná témata. Skater Nation je sice také od Gameloftu, nicméně má i nepříjemné vlastnosti, které poměrně znepříjemňují hraní. Ať už ovšem jezdíte v reálu nebo ne, Skater Nation vás může zaujmout.