Přechod na OS X: jaké aplikace rozhodně neminout (2. část)

Přechod na Mac může být pro mnoho lidí, vzhledem k neznalosti aplikací na Macu, bolestivou operací. Proto se to Vám snažíme zjednodušit co nejvíce, a tak přinášíme detailní dvoudílný článek o tom, jaké aplikace byste rozhodně neměli minout.

Přechod na Mac může být pro mnoho lidí, vzhledem k neznalosti aplikací na Macu, bolestivou operací. Proto se to Vám snažíme zjednodušit co nejvíce, a tak přinášíme detailní dvoudílný článek o tom, jaké aplikace byste rozhodně neměli minout.

První část se týkala základních, lehce zařaditelných, aplikací, přičemž druhá část bude zaměřena na aplikace, které jsou spíše jakousi specialitou tohoto systému a měli by být také zčásti důvod, proč OS X Lion vůbec používat. Samozřejmě i na ostatních systémech (zejména Windows) můžete nalézt alternativy k těmto aplikacím, ale troufám si tvrdit, že ne v tak propracované verzi.

1Password
1Password by měla být jedna z prvních aplikací, která by ve Vašem Macu rozhodně chybět neměla. Jedná se vlastně o jakýsi svazek všech Vámi používaných hesel, samozřejmě zaheslovaným jedním jediným heslem. Výhoda je zřejmá – přesto, že máte na internetu v mnoha identitách různá hesla, která se těžko pamatují, tak nahrajete všechny identity do 1Password a máte k nim přes jedno jediné (vámi nejlépe zapamatovatelné) heslo přístup. Výhodou je, že 1Password nabízí i aplikace pro iPhone, iPad, Android či dokonce pro Windows Phone 7, takže k heslům můžete mít přístup prakticky neustále. 1Password kromě hesel ale může nést i údaje o platební kartě (např. číslo karty, PIN apod.) či zakoupené licence k aplikacím. To všechno dělá z 1Password must-have aplikaci. Mimochodem, pokud tuto aplikaci používáte na více platformách, doporučuji nastavit synchronizaci přes Dropbox, aby se hesla aktualizovala ve všech zařízeních a nebyla závislá na vaší Wi-Fi síti. 1Password stojí 40$ a můžete jej koupit na těchto stránkách (popř. i vyzkoušet trial verzi).

1Password v akci.

ClipGrab
ClipGrab je velice povedenou aplikací, která dokáže konvertovat online videa do podoby lehce přehratelné na Macu. V praxi to vypadá tak, že pokud se Vám například líbí nějaký trailer na YouTube, tak vložíte do ClipGrabu odkaz, vyberete přesnou kvalitu videa (což mi u alternativních programů chybělo) a také formát videa, do kterého má být překovertováno. Možností je dokonce převést video jenom v audio formát, kterým může být např. MP3. Pak už stačí jen čekat a vše je hotovo a připraveno. Další výhodou je, že tato aplikace je kompletně zdarma a můžete jí stahovat z těchto stránek.

Jednoduché nastavování v ClipGrab.

Transmission
Transmission je oblíbeným torrent klientem na Macu. Stejně jako jakýmsi synonymem torrentu na Windows je uTorrent, tak zde je to Transmission, který je mj. velmi oblíbený i na Linuxu a v některých distribucích bývá i předinstalovaný. Výhoda Transmissionu je hlavně v jeho jednoduchosti a nenáročnosti na pamět, navíc nabízí mnoho příjemných detailů (možnost dělení stahovaných torrentů do skupin či možnost vzdáleného ovládání torrent klienta. Transmission je open-source a je tedy zdarma, je možné ho stáhnout z těchto stránek.

Transmission - oblíbený torrent klient pro Mac.

Twitter for Mac
Pokud jste fanoušky Twitteru, určitě Vás potěší tato aplikace. Není moc velkým tajemstvím, že na Windows prakticky neexistuje povedený Twitter klient, kdežto na Macu jich najdeme mnoho – ale tím nejspíše nejpovedenějším a navíc oficiálním klientem je právě Twitter for Mac, kterému předcházel velmi oblíbený klient Tweetie. Na tento klient se čekalo velice dlouho a vůbec se nevědělo, zda se ho vůbec nakonec dočkáme – poté ale přišel Mac App Store a jednou z prvních aplikací byl právě Twitter for Mac. Aplikace je to velmi jednoduchá a nenáročná, doporučuji jí všem uživatelům Twitteru. Aplikaci můžete stahovat z Mac App Store, je samozřejmě zdarma.

Twitter for Mac.

Calibre
Calibre je jakýmsi konvertorem knih do různých formátů. Jedním z nich (a asi hlavním) je právě .epub, který se mj. používá na iPadu. Jak jistě víte, podpora iBooks Store pro Českou republiku prakticky neexistuje, a tak tam najdeme (pokud si dobře pamatuji a nic se nezměnilo) 2 české knihy, z nihž jedna je špatně formátovaná a druhá bude pro většinu naprosto nezajímavá. Proto přichází Calibre – z formátů jako je .txt, .doc, .docx nebo např. .pdf dokáže vytvořit právě knihu ve formátu .epub, kterou poté můžete číst na iPadu. Pokud Vás zajímá přesný postup, jak mít knihu v co nejlepším formátování, pak doporučím článek pana Lutonského, který vás provede postupem krok za krokem. Calibre můžete stahovat zde, je samozřejmě zdarma.

Calibre. Nevýhodou je, že se Calibre moc nedrží toho, jak by aplikace na Mac měla vypadat.

Alfred
Alfred je jednoduchým vyhledávačem všeho možného na Vašem Macu. Svým způsobem ho můžete přirovnat ke Spotlightu, ale dle mého je mnohem více povedený a celkově působí i rychleji. Vaší nastavenou klávesovou zkratkou ihned spustíte jeho vyhledávací okno a Alfred během několika vteřin (většinou už při psaní) to, co hledáte, nalezne. Alfred je zdarma a můžete ho stáhnout z Mac App Store.

Jedno z nastavení Alfreda - volba barvy vyhledávacího okna

Cloud
Cloud je znovu velmi jednoduchou aplikací, která v tomto případě uploaduje velmi jednoduchým krokem prakticky veškerá multimédia, texty apod. na internetovou službu. Jediné omezení (pokud tedy používáte službu zdarma) je 25MB soubor – větší není možné přesáhnout, leda že byste tedy byli ochotni platit. Cloud je na Macu prakticky must-have aplikací a rozhodně jí doporučuji alespoň vyzkoušet, už jen kvůli tomu, že je zdarma. Stahovat jí můžete na Mac App Store.

Cloud App - nastavení klávesové zkratky, se kterou soubor lehce uploadujete

Dropbox
Pokud máte rádi sdílení souborů na internetu, nebo pouze potřebujete nějaké jednoduché úložiště (které je zdarma „pouze“ 2GB), pak je čas vyzkoušet Dropbox. Výhodou rozhodně je, že všechno, co na Dropbox nahrajete, je přístupné odkudkoli – samozřejmě pokud znáte své jméno a heslo. Složky je samozřejmě také možné sdílet s přáteli. Samotná synchronizace v Dropboxu funguje tak, že aplikace vytvoří novou složku, kam cokoli přidáte se automaticky uploaduje na servery této služby. Poté jsou tedy tyto soubory v rámci několika minut přístupné nejen z Vašeho Macu, ale i z internetu. Dropbox jako aplikace je zdarma, malé úložiště (2GB), také. Dropbox stahujte zde.

Jedno z nastavení Dropboxu

The Unarchiver
The Unarchiver je aplikací, která, jak už název napovídá, se snaží rozbalit veškerou většinu archívů – a naštěstí se jí to daří. Předinstalovaný Unarchiver na Macu bohužel, pokud vím, umí jen .zip, a pokud se setkáte např. s .rar souborem, pak jste odkázáni na alternativní program, kterým právě The Unarchiver je. Výhodou je, že je zdarma a také je výborně integrovaný – stejně jednoduše jako integrovaný Macovský Unarchiver pouze složku rozbalí a nezobrazuje tedy zbytečně její obsah. The Unarchiver můžete stahovat z Mac App Store.

14 comments
  1. K ulozisku hesiel je treba spomenut aj program ktory sa vola KeePassX, oproti 1Password ma vyhodu v tom, ze je zdarma. Je dostupny na platformach win, linux, mac, ale bohuzial som este nenasiel alternativy pre mobilne zariadenia, coz mu dava minus. 
    Miesto ClipGrab pouzivam produkty od spolocnosti iSkysoft (mali 3 tyzdne v minulom roku, kazdy tyzden davali jeden z trojice programov zdarma).
    Pri dropboxe by som este uviedol informaciu, ze je mozne ho zaradmo rozsirit az na 8gb :), a to tak, ze ho odporucite dalej, a ked sa niekto z vasich znamich registruje, a nainstaluje si dropbox, ziskate automaticky plus 250mb k vasmu priestoru, nieje to terno, ale potesi. ja sam teraz vyuzivam 3gb 🙂
    uTorrent je taktiez dostupny ako pre win, tak aj pre linux a mac, transmitter ma neocaril, tak ostavam pri klasike.
    a na zaver: unarchiver mi nedokazal rozbalit zaheslovany rozdeleny rar archiv. cele to ale vyriesil stuffit expander.

  2. 1Password za ty peníze rozhodně stojí. Často se dá koupit v nějakém balíku aplikací. Aktuálně například tohle http://codecanyon.net/bundles/freelance_mac_apps/?WT.mc_id=appbundlefireball
    KeePassX je sice zdarma, ale na jeho povolení do iTunes store pro iPhone se čeká už asi tři roky. A zkuste si v telefonu ručně zadávat dvacetiznaková hesla, která 1Password na MACu pěkně generuje 🙂

  3. Dovolím si rýpnout:

     „Cloud je na Macu prakticky must-have aplikací a rozhodně jí doporučuji alespoň vyzkoušet, už jen kvůli tomu, že je zdarma.“

    Z jakého důvodu je to must-have aplikace?  To jako že bez ní jsem naprostá nula, outsider, lama. a kdoví co ještě??
    Nebo to je myšleno s nadsázkou (pak mi tam ale chybí uvozovky).

    Pro příště by bylo vhdné alespoň vysvětlit proč je něco „must-have“, aby uživatel s 12 lety zkušeností s MacOSem si nepřipadal jak dement, že nemá nějaký obláček.

Comments are closed.

Previous Article

Jack of All Tribes: být náčelníkem kmene může být opravdu zábava

Next Article

Feed me oil: ropné šílenství ve stylu World of Goo (videorecenze)

Related Posts

Apple keynote: video záznam z představení iPhone 5

Jak jistě víte i díky našemu textovému přepisu, včera proběhla v San Franciscu tisková konference, chcete-li keynote, která odhalila nový iPhone 5, inovovanou řadu iPodů nano a touch, připomněla vychytávky iOS6 a ukázala nové iTunes. Na celou tuto keynote se můžete podívat nyní z pohodlí domova.