Porovnání: 6 nejlepších farmářských her bojuje o vaši přízeň

Velká recenze 6 farmících her – FarmVille, Farm Story, iFarm, Zombie Farm, Tap Farm a We Farm. Přečtěte si naše porovnání všech těchto her v jediné recenzi!

“Farmím, tedy jsem,” dalo by se v dnešní době říct. Zkrátka kdo nemá na internetu svou vlastní farmu, nežije. Velkou událostí nedávné doby bylo uvedení iOS verze populární hry FarmVille, která ovládla Facebook a zničila život několika tisícům lidí. Schválně, přiznejte se, také vstáváte ve tři hodiny ráno, abyste sklidili své hrášky? Pokud ne a chtěli byste (dobře si to rozmyslete!), přinášíme vám tento článek jako průvodce při rozhodování, na které farmě začít sázet. Neberte toto rozhodnutí na lehkou váhu, neboť může výrazně ovlivnit váš život. A o jaké hry půjde? Podíváme se na zoubek známé hře FarmVille a dále budou následovat její konkurentky, tedy hry Zombie Farm, iFarm, Farm Story, We Farm a Tap Farm. Pusťme se do toho!

FarmVille
FarmVille je bezpochyby nejvýraznějším hráčem na poli internetového farmení. Tento kolos od Zyngy se stal synonymem pro tento typ hry a nedávné uvedení iOS verze (a propojení s účtem na Facebooku) určitě potěšilo velký počet farmářů vlastnících iOS zařízení. FarmVille už se dočkal několika (přesněji tří) updatů, které vyřešily ty nejhorší bugy ve hře (ale bohužel zdaleka ne všechny) a dalo by se očekávat, že autoři budou ve svižném tempu vývoje pokračovat.

První věcí, které si při spuštění všimnete, je poměrně dlouhá doba načítání. Zpočátku je to způsobeno načítáním dat z Facebooku (máte-li již svou farmu na tomto internetovém portálu), ale problém nezmizí ani po několikátem spuštění. Hra ale naštěstí využívá multitasking, a tak se nemusí načítat neustále. Jakmile se poprvé přihlásíte, můžete, jak již bylo zmíněno, buďto pokračovat ve své rozehrané farmě (vše se bude synchronizovat) nebo můžete začít farmu novou. Není to nic těžkého, stačí si vybrat jméno a můžete začít sázet.

Ihned vás uvítá typická hudba a grafika, která se nijak neliší od FB verze. Stejně tak této verzi nechybí veškerý obsah, tedy kromě semínek také zvířata, stromy, budovy a vozidla (plus si můžete za 50 tisíc koupit sněžného leoparda!). Celá hra je poměrně plynulá, můžete se jednoduše posouvat a typickým gestem zoomovat (pokud ovšem nevypadne server, což se také občas stává). Veškeré možnosti jsou obsaženy v jednom okně, takže není problém nic najít. Hra nabízí i push notifikace (které lze samozřejmě vypnout), a tak vás může kdykoliv nahánět, abyste šli sklízet.

FarmVille je poměrně vyváženou hrou a díky své minulosti jsou na ni kladena velká očekávání. Zároveň ale ničím nepřekvapí, a tak pokud jste typem farmáře, který má takováto překvapení rád, raději sáhněte po hře jiné. Na druhou stranu pokud chcete farmit s prestiží, bude pro vás FarmVille jasnou volbou.

Zombie Farm
Od zavedené klasiky se přesouváme ke hře, která sází na originalitu. Už slovo zombie v názvu nám napovídá, že bude mít hra s těmito tvory něco společného – a opravdu, budeme zde totiž zombie rovnou sázet. To samozřejmě normálně vedle běžných rostlinek a stromů, kterých je ve hře sice hodně, ale s FarmVille se to samozřejmě nedá srovnávat.

A k čemu nám ty zombie vlastně budou? Správně jste uhodli, že se nebudou prodávat za peníze jako obvyklé produkty. Jakmile zombie “uzraje” (zasazená zombie vypadá jako hrob, ze kterého trčí ruka), jednoduše ji sklidíte, což způsobí, že začne jen tak volně chodit po vaší farmě. Zombie je samozřejmě několik různých druhů, od bojovných zombie (o tom za chvíli) až po zombie, které vám dobrovolně a zadarmo hnojí rostlinky, a zajišťují jim tak rychlejší růst. Některé zombie si ale můžete koupit pouze za mozky, které můžete získat buďto naprostou náhodou při sklízení (jen tak ho najdete válet na zemi) nebo bojem.

Boj je zajímavým zpestřením jinak monotónního farmení. Jakmile vypěstujete minimální počet osmi zombie, můžete se pustit do boje s některým ze sousedů. Boj sice není nijak popracovaný, jednoduše posíláte svoje zombie proti nepřátelovým jednotkám (vašimi nepřáteli jsou sedláci) s tím, že občas do nich musíte šťouchnout, abyste jejich pozornost převrátili od žraní zpět k boji. Pokud boj vyhrajete (což je alespoň u toho prvního více než pravděpodobné), získáte za odměnu kromě mozku i velký počet peněz a zkušeností, takže se to opravdu vyplatí.

Kromě bojů se zombie se hra ničím jiným od ostatních neodlišuje. Grafika je průměrná, hudba také a hra je ještě poměrně zabugovaná – a to jsem ještě nezmínil, že nepodporuje multitasking. Zkrátka a dobře, hra má dobrý nápad, ale je ještě co vylepšovat.

iFarm
Třetí hrou v pořadí, na kterou se podíváme zblízka, je hra iFarm, se kterou se vrátíme do farmářského stereotypu – nebudeme zde totiž bohužel sázet žádné zombie, nýbrž zase pouze a jenom rostlinky. Nenechte se odradit otravnou reklamou, která na vás při každém spuštění vybafne; iFarm je sice obsahově ne příliš propracovanou, ale graficky zajímavou hrou. Zpočátku vám možná vzhled farmy a rostlinek přijde moc strohý a “funkcionalistický”, ale po chvilce hraní mu přijdete na chuť. Princip hry je samozřejmě úplně stejný jako u všech takovýchto her, a tak ho zde nemusím znovu popisovat.

Několik odlišností ale hra přece jen má – prvně je zde praktický ukazatel připojení, který zobrazuje, zda jsou všechny změny, které jste právě udělali, synchronizovány (a tedy uloženy) na server. Další pěknou vlastností jsou “Trophies”, což je pouze jiný název pro achievementy – bohužel jich je ve hře ale jenom sedm, což opravdu nechápu. Vlastně mě to přivádí na myšlenku, proč není skoro žádná z těchto her propojena například s high-score systémem OpenFeint. Opravdu by to přidalo hrám na zábavnosti a mohli byste sledovat, jak si vedete v porovnání s tisíci ostatními hřáči. Takto můžete pouze sledovat, jak jste na tom v porovnání s vašimi kamarády, které ale musíte nejdříve pozvat a obecně je to celé zdlouhavé a pracné.

iFarm je zajímavou hrou, která ale trpí jedním velkým nedostatkem – a tím je obsah. Grafika a hudba je jinak velice pěkná (hudba je dokonce ve srovnání s předchozími dvěma hrami o poznání méně vlezlá) a dojem kazí už snad jenom ne úplně rychlá odezva. iFarm je jednoduše hrou pro rekreační farmáře – nečekejte, že s ní vybudujete farmu obřích rozměrů.

Farm Story
Řeknu to na rovinu – hlavní předností a silnou stránkou hry Farm Story je její grafika a “bezbugovost”. I když jinak nepřináší žádné nové a revoluční novinky, i obyčejné sázení je zábavné. Vše je rychlé a svižné – a navíc, zajímavostí této hry je také vysoký obnos peněz, který se zde pohybuje – zatímco v iFarm se mi stalo, že jsem se dostal skoro na mizinu a musel jsem přemýšlet, jakou rostlinku zasadit, abych co nejvíc vydělal, ve Farm Story není šance. Hraji opravdu jen příležitostně a i tak mám na kontě 40 tisíc.

Obsahem se hra velice blíží hře FarmVille, ale bohužel neobsahuje tolik sociálních funkcí. Je sice hezké, že můžete svou farmu vyfotit a postnout na Facebook, ale kolik lidí tuto funkci využije? Špatné taky je, že stejně jako iFarm a Zombie Farm nepodporuje Farm Story multitasking. Měl-li bych srovnávat, je tato hra velice podobná předchozí hře – bude vás to bavit, ale nic velkolepého nečekejte. Je určena jen pro takové to domácí sázení.

We Farm
We Farm je naprosto jiný kalibr. Pokud jste hráli We Rule, budete už dopředu vědět, jak se tato hra chová, ale pro neznalé popíšu – na rozdíl od ostatních her se snaží We Farm vymanit ze stereotypu – tedy zasadím, sklidím, zorám a zase znovu. Sázení a sklízení je zde jen vedlejší činností – mnohem zajímavější je stavění různorodých staveb (například ohrady pro slepice, produkci mléka nebo budovu pro hlídání dětí), které vždy produkují určitý počet zkušeností a peněz.

We Farm je jediná hra, která je napojena na nějaký high-score systém (konkrétně Plus+), který je ale bohužel využíván jen pro vyhledávání přátel – nutno ale dodat, že “sociálno” je zde zakořeněno mnohem více než v ostatních hrách (větší míra spolupráce mezi farmami). Ve hře jsou také obsaženy různorodé úkoly, jejichž plněním dostáváte velké obnosy zkušeností – můžete tak během několika minut postoupit třeba o pět levelů. Silnou stránkou je také neustálé přidávání nového obsahu, s čímž jsem se nesetkal v žádné jiné hře – obsah je přidávám skoro každý týden a hra si ho stahuje automaticky vždy při spuštění bez potřeby updatu.

Tato hra je bezpochyby nejoriginálnější hrou z našeho srovnání. Můžete zde sice sklízet a sázet, ale jen v určitém množství (je to dokonce hrou omezeno) – a místo toho stavíte různé budovy a pokud chcete, prohlížíte si farmy jiných hráčů. Grafika sice není z nejlepších (na druhou stranu jsou tu ale třeba vidět pochodující vesničané a podobně), ale to vůbec nevadí. Chcete-li něco jiného než pouhé sklízení pořád stejných plodin dokola, určitě sáhněte po této hře.

Tap Farm


Každé srovnání musí mít svého outsidera a pro nás je to právě tato hra. Jakmile ji spustíte, “přivítá” vás ošklivá zelenohnědá grafika, ze které se nedá vymanit. Funguje to sice pěkně, ale to není pro vzhled ani pro omezený obsah žádná omluva. Všechno je takové odfláklé – zkrátka nevidím důvod, proč si tuto hru stahovat, máte-li na výběr tolik jiných možností. Tap Farm bych začal hrát jen v případě, že bych byl ve všech ostatních hrách tak daleko, že bych už neměl co kupovat a stavět. No, posuďte sami ze screenshotů.

Shrnutí
Doufám, že jste si z toho výčtu vybrali tu správnou hru, která vám bude vyhovovat, a pokud ne, je zde ještě takové malé shnutí: graficky jsou nejlepší hry Farm Story a iFarm, obsahem FarmVille a We Farm, originalitou We Farm a Zombie Farm a “bezbugovostí” a rychlostí Farm Story a iFarm.

Ještě zmíním verze, ve kterých byly hry recenzovány a odkazy na stažení (hry jsou samozřejmě všechny zdarma): FarmVille – 1.03; iFarm – 1.6; Zombie Farm – 0.77.1; Farm Story – 1.5; We Farm – 1.0 a Tap Farm – 1.11.

Která farmářská hra je podle vás nejlepší?

Výsledky ankety

2 comments
  1. Moc dobrá recenze, jenom bych chtěl poznamenat, že se i ve FarmVille přidává nový (limitovaný) obsah každý týden, ale i častěji.

Comments are closed.

Previous Article

Dark Nebula - Episode Two: jaké je pokračování veleúspěšné hry?

Next Article

Prodej a cena iPhone 4: e-shopy začínají přijímat objednávky!

Related Posts

AppTips #9: velikonoční speciál

AppTips je seriál, ve kterém vám magazín iPhoneTips pravidelně servíruje ty nejzajímavější tipy na aplikace a hry z AppStore aktuálně zdarma nebo ve slevě! Majitelé všech iOS zařízení se tak mohou těšit na pravidelný přísun tipů pro svůj iPhone, iPad a iPod touch!