Pokud se výzkum Applu prosadí, iPhone by mohl být přenosnou vědeckou laboratoří

Apple zkoumá, jak vyrobit příslušenství pro iPhone, které lze použít k provádění spektroskopie v terénu, a to levně. Přemýšlejte o tom, jak se trikordéry „Star Trek“ objevily také v lékařské verzi. Nebo si jen pomyslete, jak rychle mohly epizody „Quincy, ME“ skončit, kdyby Jack Klugman nosil iPhone s přídavným analyzátorem vzorků. To je myšlenka v srdci nově uděleného patentu společnosti Apple „Systémy a příslušenství pro optickou analýzu vzorků na přenosných elektronických zařízeních“. Jde o to mít malé příslušenství, na které lze umístit biologické vzorky pro testování, částečně pomocí iPhonu.

iPhone jako laboratoř do kapsy

Patent konkrétně říká, že příslušenství „může mít čočku, která je zarovnána se zadním fotoaparátem“ na iPhonu. Apple také dělá tu typickou patentovou věc, že pokrývá všechny základny tím, že říká, že to nemusí být iPhone, může to být cokoliv.

Ale celá podstata spočívá v tom, že přenosný systém provede vzorové testy na místě, takže pro všechny praktické účely to bude iPhone, do kterého bude toto testovací příslušenství zapojeno. Takže biologický vzorek bude umístěn na „testovací substrát, jako je testovací sklíčko, které může mít skvrny zlatých nanorodek potažených reaktanty nebo jiné nanostruktury, které při osvětlení světlem vykazují plasmonické rezonance.“

Vzorek nejde na běžné sklíčko typu, který vidíte umístěný pod mikroskopy – a již existují mikroskopy připojené k iPhone. Zde je testovací sklíčko místo toho součástí příslušenství, které také poskytuje toto osvětlení.

Na obrázku výše je položka označená 10 iPhone a 20R je fotoaparát iPhone. Položka označená 40 je spektroskopické „sklíčko“ vložené do periferie.

„Světlo prochází průhledným testovacím sklíčkem k místům nanotyček nebo jiných nanostruktur potažených reaktanty,“ říká Apple, „a rozptyluje se od nanostruktur v kolmém směru přes čočku směrem k fotoaparátu.“

Je to tedy kamera iPhonu, která zaznamenává to, čemu se říká spektrální posun ukázaný testovacím vzorkem. „Tyto spektrální posuny lze analyzovat, abychom pomohli určit složení vzorků,“ pokračuje Apple, „(např. zda vzorek obsahuje virus, který se váže s protilátkou nebo jiným reaktantem).“

„Digitální obrazový snímač v iPhonu může obsahovat pixely různých barev, jako jsou červené, zelené a modré pixely,“ uvádí patent, „a umožňuje tak fotoaparátu měřit intenzitu světla ve více pásmech vlnových délek (např. vlnové pásmo, modré vlnové pásmo a zelené vlnové pásmo).“

To znamená, že chemické složení testovaného vzorku lze určit pomocí analýzy těchto měření intenzity světla.

Většina z 6500 slov a 10 stran kreseb se zabývá podrobnostmi toho, co lze z testování biologických vzorků tímto způsobem určit. Ale prvky týkající se iPhonu ukazují, že to nevyužívá nějakou budoucí technologii, je to doplněk, který by fungoval s dnešní řadou iPhone 15.

To je u patentu Applu poměrně neobvyklé, ale stále nelze předpokládat, že takové příslušenství bude někdy vyrobeno. Apple žádá o tisíce patentů každý rok a i když jsou některé uděleny, lze to brát pouze jako oblast zájmu společnosti.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

Všechny modely iPhone 16 nejspíš dostanou procesor A18

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous Article

iPhone 15 Pro Max se vznítil poté, co na něj trenér upustil činku

Next Article

Zapomeňte na skládací obrazovky, Apple pracuje na roztahovacích

Related Posts

Týden s iPad 2: zkušenosti s novým tabletem od Apple

Jak určitě víte, v pátek 25.3. odstartoval prodej iPadu 2 v ČR. Do redakce také jeden kousek dorazil, konkrétně 16GB model s 3G. Přečtěte si náš týdenní test iPadu 2, ve kterém jsme vyzkoušeli řadu aplikací, výdrž na baterie, vychytaný Smart Cover, nebo si třeba pohráli s AirPlay a domácím stereem.