Úvodní prezentace na vývojářské konferenci WWDC 2022 byla mimo jiné věnována i systému pro iPady, iPadOS. Ten se letos dočká razantních, dlouho očekávaných, změn, které práci na iPadech ještě více přiblíží práci na jiném desktopu.
Nutno předem zmínit, že novinky v iPadOS 16 jsou z velké části podobné, ne-li stejné, jako v iOS 16. Doporučujeme tedy nejdříve navštívit tento článek věnovaný iOS 16, ve kterém se věnujeme novinkám, jež dojdou i na iPady. Nyní vám ukážeme pouze ty aktualizace, které jsou pro iPadOS stěžejní.
Aplikace desktopové třídy
Začneme zlehka, avšak ne méně důležitou novinkou. Apple zpřístupňuje celý systém pro uživatele ještě více prostřednictvím „aplikací desktopové třídy.” Ve zkratce to znamená, že uživatel iPadu bude moci používat klávesové zkratky naskrz celým systémem (třeba ve Fotkách nebo Finderu) a tato možnost bude samozřejmě otevřená i vývojářům, kteří tyto zkratky můžou implementovat mnohem jednodušeji.
V jiných aplikacích zas bude nativní podpora úpravy prvků v panelech nástrojů. Apple tuto novinku prezentoval na aplikace Keynote, ve které si uživatel bude moci přizpůsobit horní panel na prvky, které používá nejvíce a nemusí se tak k nim pokaždé překlikávat skrz různá menu. Do iPadOS přijde i nativní jednodušší podpora pro funkci Hledat a nahradit, již můžeme znát z několika jiných aplikací.
Game center a hry
Je bezesporu mnoho lidí, kteří svůj iPad mimo práci používají i na hraní her. Těmto uživatelům možná Apple udělá radost zlepšením karty Game Centra. Na ní bude možno ještě lépe sdílet své výsledky s přáteli, různě se předhánět a podobně. Dále se do her dostává funkce SharePlay, kterou nám Apple představil loni v souvislosti společného sledování filmů a videí. Nově bude možné s přáteli sdílet online i hraní hry. Online multiplayer samozřejmě není v herním průmyslu žádná přelomová novinka, ale jde hlavně o to, že nyní bude implementován přímo do systému a dostupný na pár kliknutí.
Změny ve hrách se dotkly i odvětví, které konečný uživatel úplně nevidí, ale vývojářům neskutečně usnadní práci. Jde o vylepšení grafického API Metal, jež bude využívat nové způsoby vykreslování grafiky pomocí MetalFX Upscaling. Jistou roli tam bude hrát umělá i inteligence. Uživatel to pocítí zejména na plynulejších FPS a obecně lepším a rychlejším vykreslování grafiky.
Stage Manager
Největší a nejhlasitější změnu si Apple lišácky nechal téměř na úplný závěr tiskové konference. Jde o zatím největší přiblížení iPadu k desktopu, které nám bude nabídnuto. Ale pozor, následující novinky platí pouze pro tablety s čipem M1, jelikož potřebují vyšší výkon. Stage Manager je ve zkratce možnost zobrazovat více oken nad sebou, a dokonce měnit jejich velikosti a pořadí.
Práce na iPadu se tak zpříjemní zejména díky odpadu nutnosti mít některé aplikace spuštětné na popředí, aby fungovaly. Pěkným příkladem k tomu je LumaFusion při renderování nebo Google Drive při nahrávání souborů. Hodí se také na pouštění zvuku z YouTube na pozadí, respektive že na popředí si dáte jinou aplikaci. Stage manager je však udělaný hezky „po applovsku.” Dovolí vám sice mít více aplikací spuštěných na sobě, ale v takovém zvláštním menším zobrazení, kvůli kterému nějakých 20 % displeje vůbec nevyužijete.
Ve Stage Manageru máte okna seřazena do jistých skupin, mezi kterými lze přepínat. Skupiny se permanentně zobrazují na levém boku a na spodní straně se pak neustále bude zobrazovat Dock.
Podpora externích displejů
Se Stage Managerem velmi úzce souvisí i podopra externích obrazovek. Stage Manager je totiž výchozím prostředím pro externí zobrazení a díky němu budete moci mít z iPadu aktivních až 8 aplikací najednou. 4 přímo na iPadu a 4 na externím monitoru. Jde o obrovský krok kupředu a mnoha uživatelům to zpříjemní a zjedoduší práci na tabletech od Applu.
Freeform
Novinka, která však nepřijde ihned, je aplikace Freeform. Jde o jistou nekonečnou poznámkovou plochu, na které můžete nechat vaše nápady plynout. Podobná řešení známe i z jiných aplikací, například OneNote od Microsoftu. Apple tuto funkci představil v souvislosti se sdílenou prací. V reálném čase tak uvidíte, kde se nachází jiní uživatelé a co právě upravují.
Na první pohled vypadá Freeform jako součást aplikace Poznámky, a nedivili bychom se, kdyby to tak nakonec dopadlo. Jakkoliv zajímavěji může aplikace vypadat, je možná trochu zbytečné ji mít jako speciální aplikaci.
Závěr
Systém pro iPady bezesporu potřeboval aktualizaci, která uživateli alespoň povolí využít externí displej. Jsme velmi rádi, že se Apple k tomuto kroku konečně odhodlal. Jen trochu škoda, že právě ty nejzajímavější novinky budou pro iPady s výkonnějším čipem M1. Na druhou stranu to je určitě i marketingový tah, který současné uživatele možná přinutí ke koupi novějšího zařízení.
iPadOS je v developerské betě přístupný již nyní, veřejné beta testování začne v průběhu července. Plnou verzi můžeme očkávat na podzim s příchodem nových iPhonů a dalšího hardwaru. Kompletní a oficiální info o novém systému naleznete zde.