Předpisy schválené Evropskou radou nyní nařizují, aby společnosti, včetně společnosti Apple, zajistily uživateli výměnu baterií v iPhonu a dalších produktech. Evropská rada oznámila, že přijímá nové nařízení o bateriích a odpadních bateriích. Stanovuje přísná pravidla náležité péče pro provozovatele, kteří musí ověřovat zdroj surovin pro baterie uváděné na trh.
Co to pro Apple znamená?
Nové nařízení se vztahuje na všechny baterie, včetně odpadních přenosných baterií, baterií elektrických vozidel, průmyslových baterií a baterií používaných pro lehkou dopravu, jako jsou elektrická kola, e-mopedy a e-skútry. Je navržen tak, aby řešil dopad baterií na životní prostředí v každé fázi jejich životního cyklu.
Očekává se, že tato nařízení ovlivní společnosti jako Apple, které v EU prodávají produkty napájené bateriemi. Očekává se však, že se Apple spolu s dalšími společnostmi bude implementaci těchto nařízení bránit.
V současné době společnost Apple zavedla oficiální program samoopravy, který jednotlivcům umožňuje přístup k požadovaným dílům a nástrojům pro opravu jejich zařízení, včetně výměny baterií .
Podpora cirkulární ekonomiky
Ústředním bodem nových pravidel je podpora oběhového hospodářství. Nařízení si klade za cíl nakládat s bateriemi po celou dobu jejich životního cyklu, stanoví požadavky na konec životnosti, včetně cílů a povinností sběru, cílů pro obnovu materiálů a rozšířené odpovědnosti výrobce.
Pro výrobce byly stanoveny konkrétní cíle pro sběr odpadních přenosných baterií, s cílem 63 % do konce roku 2027 a 73 % do konce roku 2030. Existuje také vyhrazený cíl sběru odpadních baterií pro lehké dopravní prostředky, jehož cílem je na 51 % do konce roku 2028 a 61 % do konce roku 2031.
Nařízení také stanoví ambiciózní cíle pro využití lithia z odpadních baterií, jejichž cílem je dosáhnout 50 % do roku 2027 a 80 % do roku 2031. Dále nařizuje minimální úrovně recyklovaného obsahu pro průmyslové baterie, baterie SLI a EV, čímž zdůrazňuje závazek recyklace a obnovy zdrojů.
Posílení práv a informací spotřebitelů
Významnou výhodou pro spotřebitele je, že nařízení stanoví, že do roku 2027 by přenosné baterie zabudované do spotřebičů měly být vyjímatelné a vyměnitelné koncovým uživatelem. Toto ustanovení dává výrobcům dostatek času na přizpůsobení konstrukce svých výrobků tak, aby tento požadavek splnily.
Nařízení také zavádí požadavky na označování a informace, včetně elektronického „bateriového pasu“ a QR kódu, které budou zavedeny do roku 2026 a 2027. Cílem těchto opatření je poskytnout spotřebitelům jasné a dostupné informace o bateriích, které používají.
Navíc je navrženo tak, aby snižovalo dopady na životní prostředí a společnost v průběhu celého životního cyklu baterie. Stanovuje přísná pravidla náležité péče pro provozovatele, kteří musí ověřovat zdroj surovin pro baterie uváděné na trh.
Hlasování Rady znamená uzavření procesu přijímání nařízení. Poté Rada a Evropský parlament přistoupí k podpisu nařízení. Následně bude zveřejněno v Úředním věstníku EU a po uplynutí 20 dnů se stane vymahatelným.
Očekává se, že poptávka po bateriích vzroste do roku 2030 více než desetinásobně, což z těchto předpisů učiní zásadní krok směrem k udržitelnější budoucnosti.