Nook Color: nový čtečko-tablet od Barnes & Noble

Preview nové čtečky/tabletu od Barnes & Noble – Nook Color, která měla být primárně čtečkou elektronických knih, ale nakonec z ní vzniklo něco mezi.

Předpokládá se, že tablety a čtečky elektronických knih budou příští rok dominovat trhu s elektronikou, a tak se co nejvíce firem snaží do tohoto odvětví dostat – otázkou pro ně ale zůstává, zda vytvořit pouhou čtečku, či rovnou celý tablet se vším všudy. Nový Nook Color, nástupce starého Nooku, který byl především čtečkou, protože byl vybaven e-ink (elektronický inkoust) displejem, není ani čtečka, ani tablet – je prostě něco mezi. Pojďme se zamyslet nad tím, zda je to vůbec dobře, podívat se na jeho parametry a hlavně zjistit, zda bude tento nový hybrid vážným konkurentem iPadu.

Postavený na Androidu, nepostavený na Androidu

Nook je (nebo spíše byl, to je otázka) hned po Kindle nejprodávanější čtečkou elektronických knih na světě a tvrdí se, že zaujímá až 20% trhu se čtečkami (ne s tablety). To ho staví do velice silné pozice, a tak se po uvedení nové verze Kindle dlouho spekulovalo o tom, kdy i Barnes & Noble, výrobci tohoto zařízení, představí svou novou verzi. Stalo se tak před pár dny a poměrně překvapivě se z nové verze vyklubal hybrid čtečky a tabletu. Tento fakt nebyl na zahraničních serverech přijat s velkým nadšením, především proto, že i když na Nooku běží Android verze 2.1 (čili ne úplně poslední verze), tento systém tvoří pouze jakýsi základní kámen, na který je nabaleno celé nové UI a další funkce. Na první pohled byste tedy to, že na Nook běží na Androidu, nepoznali.

Dalo by se čekat, že díky Androidu bude mít Nook velké zázemí v podobě aplikací (podobně jako třeba Samsung Galaxy Tab), ovšem opak je pravdou – výrobci se rozhodli nepovolit v Nooku Android Market a místo toho rozjeli svůj vlastní Nook Developer Program, pomocí něhož mohou vývojáři vytvářet aplikace přímo a pouze pro Nook. Úprava původní Androidí aplikace by sice neměla být velký problém, ale i tak by mě zajímalo, do jaké míry bude tento nový store pro vývojáře atraktivní (troufám si tvrdit, že moc ne).

Technické parametry

Pojďme se nyní podívat, co Nook Color ukrývá “pod kapotou”. Informace o procesoru nebo paměti RAM zatím nejsou známy, což nás poměrně mrzí, nicméně oficiální web udává rozlišení 1024×600 (o něco méně než iPad, který má 1024×768) na 7” displeji, což je zhruba o tři palce méně než u iPadu, z čehož nám musí být jasné, že Nook Color má o něco větší hustotu pixelů než iPad, takže může nabídnout například vyhlazenější písmo. Rozměry jsou 8,1 x 5 x 0,48 palce, takže je Nook ve všech směrech menší než jablečný tablet. Design přístoje je velmi jednoduchý, jedinou zajímavostí je jakýsi háček v levém spodním rohu, u kterého úplně s jistotou nedokážu určit funkci. Vnitřní paměť Nooku činí 8GB s možností rozšíření pomocí microSD karty o maximální paměti 32GB, takže se ani v nejvyšší konfiguraci nevyrovná iPadu, který může mít vestavěnou kapacitu až 64GB. Co se týče bezdrátového připojení, tak je k dispozici pouze Wi-Fi – 3G připojení bohužel chybí. Nook obsahuje samozřejmě multitouch displej a například také akcelerometr pro přepínání mezi portrait a landscape módem. A abych nezapomněl, baterka nám při vypnuté Wi-Fi vydrží zhruba 8 hodin.

Software

Jak už to tak bývá, u čtečky/tabletu nás bude mnohem více než hardware zajímat především softwarová výbava, tedy co všechno budeme moci s přístojem dělat. Nook je i přes svou tabletí podstatu stále primárně čtečkou, a tak nabízí především funkce pro čtení – přečtete si zde dokumenty snad ve všech známých formátech, od ePUB, přes TXT, XLS, DOCX, PDF až po PPS a podobně. Zobrazíte si zde také obrázky ve formátech PNG, GIF, JPG a BMP a dokonce si zde můžete přehrát hudbu ve formátu MP3 či AAC (WMA opět zůstalo mimo) či video ve formátu MP4, což je zajímavé. Při čtení je samozřejmě možné změnit si řez písma, jeho velikost i barvu.

Kromě funkcí pro čtení nabízí Nook i další software, například webový prohlížeč, media player nebo základní hry typu šachů a sudoku. Nedá se říct, do jaké míry budou tyto programy použitelné, ale z ukázkového videa bylo jasně vidět, že i když operační systém vypadá pěkně, jeho rychlost a odezva je více než bídná – všechno je takové trhané a nepěkné a než se nám otevře kniha či noviny nebo než se přepneme z portrait do landscape módu, trvá to mnohdy i několik vteřin. Nechápu, jak toto můžou výrobci dopustit a uživatelé tolerovat.

Pokud si ale Nook Color představíte primárně jako čtečku, dává už smysl o něco více, protože má za sebou velké zázemí v podobě knih, kterých je ve store okolo dvou milionů. Barnes & Noble jsou také dohodnutí s drtivou většinou vydavatelů novin a časopisů, že budou poskytovat pro Nook svůj obsah, ovšem z videa bylo opět vidět, že magazíny mají na Nooku trošku jinou filozofii než na iPadu – zatímco na iPadu jsou interaktivní a zajímavé, na Nooku jde o prachpusté obrázky stránek, mezi kterými se přepínáte. Nic inovativního ani interaktivního.

Závěr

Osobně nechápu, proč se Barnes & Noble pustili do takového hybrida, jakým Nook Color je. Byla-li jejich cílem kvalitní barevná čtečka, nebylo dle mého názoru nutné používat Android. Stejně tak bych opravdu raději vyměnil ne příliš kvalitní přehrávání videa za 3G připojení. Pokud byl ale jejich cílem tablet, nechápu, proč když použili jako základ Android, tak nepovolují aplikace z Marketu. Pro tablet navíc nemá Nook tolik výkonné “železo”.

Pro mě je Nook i přes svou poměrně agresivní cenu $249 takovou divnou míchanicí mezi tabletem a čtečkou, kterou bych si rozhodně nevybral, protože buďto chci čtečku, na které budu primárně číst, a nebo chci tablet, kde budu mít k dispozici tisíce aplikací a 3G připojení. Tablet bez internetu je mi k ničemu. Myslím si, že toto si uvědomí i mnoho lidí, a mnohem raději sáhnou po Kindle, chtějí-li čtečku, a po iPadu nebo jiných tabletech (naříklad BlackBerry PlayBook nebo Samsung Galaxy Tab) postavených na Androidu, chtějí-li tablet. Nook Color má být dostupný koncem listopadu, kdy se ho dočkáme i my v České republice, není prozatím známo. Koupili byste si Nook Color vy?

127 comments
  1. V americkýcm Barnes and Nobles mi prodavač tvrdil, že mimo USA nejde nahrávát do přístroje nic… Netuším co je na tom pravdy.

    1. To je myšleno jako „mimo USA nejde nahrát nic z legální nabídky BN“. Jinak volné formáty jako EPUB tam jsou stejně jako do Kindle, třeba pomocí známého Calibre.
      Podle mě v tomto je právě rozdíl mezi Amazonem a BN – Amazon se profiluje jako globálně fungující vydavatel (samozřejmě taky má různá regionální omezení, ale v principu jede opravdu globálně), zatímco BN se spokojuje s trhem v USA, kde je dokonce v některých ohledech možná i před Amazonem.

Comments are closed.

Previous Article

Mani Golf: Gaylord Mulligan a jamka z kebabu

Next Article

Taplist: příjemně jednoduchý seznam na nákupy

Related Posts
Apple
Číst více

Apple poráží Samsung na evropském trhu smartphonů

Apple opět na vrcholu: v letním kvartálu roku 2023 překonal v evropském prostoru prodeje smartphonů dokonce i Samsung, a stanul tak na čele trhu. Zpráva od Canalys odhaluje, že díky marginálnímu nárůstu prodeje a s 12,4 miliony prodaných kusů iPhone, se Apple po sedmi čtvrtletích vrátil na první místo. Tento obrat na trhu nebyl pouze důsledkem mírného růstu Applu, ale i výrazného poklesu prodejů Samsungu o 12 %. S celkovým meziročním poklesem evropského trhu smartphonů o 3 % se Apple připravuje na nové strategie a partnerství k udržení svého vedení do roku 2024.