MacBook Pro 2021 je drak nejen s famózním výkonem!

Je to tu – to, na co celá komunita okolo Applu čekala. Nové MacBooky Pro s Apple čipem M1 (přesněji Pro a Max), které disponují extrémním výkonem a navíc vracejí některé vzácné porty do konektivity. Vylepšení se dočkaly i displeje a naopak zmizel mnohými nenáviděný TouchBar.

Dvě velikosti, dva procesory

Napřed je nutné upozornit, že Apple představil rovnou 2 velikosti z nové řady MacBook Pro. Ty se v podstatě liší pouze velikostí displeje (16,2” a 14,2”) a lze si je nakonfigurovat tak, že v nejvyšší variantě jsou obě stejně výkonné. Je ale nutné myslet na to, že menší model má i menší baterii a méně výkonný adaptér na nabíjení. Nové čipy M1 Pro a M1 Max jsou sice údajně velmi šetřivé, ale přesto větší varianta nabídne mnohem vyšší výdrž. K akumulátoru se také patří zmínit o podpoře rychlého nabíjení, kdy 50 % kapacity dosáhnete již během 30 minut.

Nové procesory zajišťují neskutečný výkon, který v laptopech lze zřídkakdy vidět. Apple na konferenci ukazoval jeden graf za druhým, jak jsou nové MacBooky výkonné a přitom velmi nenáročné. Například grafický výkon je v porovnání s 16” MacBookem (s Radeon Pro 5600M) u M1 Pro čipu 2,5x rychlejší, u čipu M1 Max pak dokonce 4x rychlejší!

Tělo 16” MacBooku je tlusté 16,8 mm, u 14” verze je to 15,5 mm, a větší model váží 2,1 kg, zatímco ten menší 1,5 kg.

Displeje a klávesnice

Velkou designovou novinkou jsou také displeje, které jdou nyní až téměř k okrajům notebooku. I kvůli tomu Apple přistoupil k výřezu nahoře na displeji, ve kterém se nachází kamera, senzor okolního světla, dioda a mikrofon. Zda se vám tato varianta líbí ponecháme na vás, bylo ale trochu jasné, že to jednou přijít muselo. Apple ale prostor okolo výřezu využil pro zobrazení řádku s nabídkou, takže vlastně o nic nejde.

Menší MacBook Pro má displej s rozlišením 3 024 × 1 964 pixelů, zatímco větší disponuje rozlišením 3 456 × 2 234 pixelů. Technologie displeje ale uchvátí asi nejvíc – jedná se totiž o stejnou technologii, jako má iPad Pro představený na jaře a která je postavena na displeji Apple Pro Display XDR. Liquid Retina XDR tedy umožní editovat HDR obsah s kontrastním poměrem 1 000 000 : 1. Běžná svítivost obou displejů je 1 000 nitů, v peaku je to pak 1 600 nitů.

Navíc je zde i technologie ProMotion, která nejenže zajišťuje až 120 Hz obnovovací frekvenci, ale dokáže ji inteligentně snížit / zvýšit podle toho, co na notebooku zrovna děláte. Jedná se o stejný princip jako u nových iPhonů a zařízení tak dokáže ušetřit spoustu energie.

Klávesnice možná na první pohled moc změn nedočkala, ale vězte, že se jedná o stejnou Magic Keyboard, která je momentálně u nových iMaců. Zmizel také Touchbar, který je zde nahrazen klasickými fyzickými tlačítky. V pravém horním rohu navíc ční zamykací tlačítko s TouchID. Možná trochu škoda, že zmiňovaný výřez v displeji není využit pro FaceID.

Konektivita

Nemálo uživatelů ale rozhodně potěší rozšířená konektivita oproti dřívějším MacBookům. Těm bylo mnohokrát vyčítáno, že jim Apple odebral pro profesionály důležité porty a ti tak byli odkázáni na různé redukce. Apple se dlouho snažil prorazit teorii, že všem stačí pouze USB-C, komunita ale byla hlasitější a firma tedy ustoupila. Do MacBooku Pro se tentokrát vrací – a teď pozorně poslouchejte – MagSafe, HDMI a čtečka paměťových karet! Tuto svatou trojici doplňují 3 Thunderbolt 4 porty a 3,5mm jack na sluchátka.

Součástí je samozřejmě i vylepšený video a audio systém. Přední kamerka se dočkala rozlišení 1080p s ještě lepším dopočítáváním obrazu. Do audiosystému nyní patří 2 tweetery a 4 woofery, které dohromady mají přinést nádherný prostorový zvuk.

Cena, dostupnost

Nové MacBooky lze předobjednat již dnes a první kusy se k zákazníkům dostanou 26. října. S cenou je to klasicky trochu složitější. Základní varianta 14” modelu začíná na 58 990 Kč, po přidání lepšího čipu, více paměti RAM a větší SSD se ale cena může vyšplhat AŽ na 174 990 Kč. Větší, 16”, MacBook Pro zase začíná na 72 990 Kč a končí na 180 990 Kč.

Previous Article

AirPods by mohly v budoucnu získat funkci monitorování držení těla a snímání tělesné teploty

Next Article

Apple prodává čistící hadřík se sebevědomou cenovkou. iPhone 5 s ním ale nevyčistíte.

Related Posts
Číst více

Skládací iPhone může sám opravit škrábance a promáčkliny na displeji

Při výzkumu typů displejů, které lze složit nebo ohnout, Apple pokračuje v práci na technologii, aby samotné displeje iPhonů mohly „vyléčit“ nevyhnutelné opotřebení. Apple pracuje na skládacím iPhonu nejméně devět let a zkoumal i ty, kde lze obrazovku srolovat. V každém případě jde o to, aby tyto obrazovky fungovaly – a aby se nepoškodily skládáním nebo rolováním.
Číst více

Pokud bude tato technologie fungovat, lepené baterie pro iPhone mohou být minulostí

Apple údajně testuje způsoby, jak uživatelům výrazně usnadnit odstranění lepidla držícího baterii v iPhonu, se zprávou, která naznačuje, že nová technologie může dorazit, jakmile vyjde iPhone 16. Stejně jako mnoho mobilních zařízení je baterie v iPhone velmi náročným servisním prvkem. Ve většině případů musí majitelé předat své iPhony společnosti Apple nebo autorizovaným opravnám, aby vyměnili opotřebovanou baterii za novou.