MacBook Pro 2021 je drak nejen s famózním výkonem!

Je to tu – to, na co celá komunita okolo Applu čekala. Nové MacBooky Pro s Apple čipem M1 (přesněji Pro a Max), které disponují extrémním výkonem a navíc vracejí některé vzácné porty do konektivity. Vylepšení se dočkaly i displeje a naopak zmizel mnohými nenáviděný TouchBar.

Dvě velikosti, dva procesory

Napřed je nutné upozornit, že Apple představil rovnou 2 velikosti z nové řady MacBook Pro. Ty se v podstatě liší pouze velikostí displeje (16,2” a 14,2”) a lze si je nakonfigurovat tak, že v nejvyšší variantě jsou obě stejně výkonné. Je ale nutné myslet na to, že menší model má i menší baterii a méně výkonný adaptér na nabíjení. Nové čipy M1 Pro a M1 Max jsou sice údajně velmi šetřivé, ale přesto větší varianta nabídne mnohem vyšší výdrž. K akumulátoru se také patří zmínit o podpoře rychlého nabíjení, kdy 50 % kapacity dosáhnete již během 30 minut.

Nové procesory zajišťují neskutečný výkon, který v laptopech lze zřídkakdy vidět. Apple na konferenci ukazoval jeden graf za druhým, jak jsou nové MacBooky výkonné a přitom velmi nenáročné. Například grafický výkon je v porovnání s 16” MacBookem (s Radeon Pro 5600M) u M1 Pro čipu 2,5x rychlejší, u čipu M1 Max pak dokonce 4x rychlejší!

Tělo 16” MacBooku je tlusté 16,8 mm, u 14” verze je to 15,5 mm, a větší model váží 2,1 kg, zatímco ten menší 1,5 kg.

Displeje a klávesnice

Velkou designovou novinkou jsou také displeje, které jdou nyní až téměř k okrajům notebooku. I kvůli tomu Apple přistoupil k výřezu nahoře na displeji, ve kterém se nachází kamera, senzor okolního světla, dioda a mikrofon. Zda se vám tato varianta líbí ponecháme na vás, bylo ale trochu jasné, že to jednou přijít muselo. Apple ale prostor okolo výřezu využil pro zobrazení řádku s nabídkou, takže vlastně o nic nejde.

Menší MacBook Pro má displej s rozlišením 3 024 × 1 964 pixelů, zatímco větší disponuje rozlišením 3 456 × 2 234 pixelů. Technologie displeje ale uchvátí asi nejvíc – jedná se totiž o stejnou technologii, jako má iPad Pro představený na jaře a která je postavena na displeji Apple Pro Display XDR. Liquid Retina XDR tedy umožní editovat HDR obsah s kontrastním poměrem 1 000 000 : 1. Běžná svítivost obou displejů je 1 000 nitů, v peaku je to pak 1 600 nitů.

Navíc je zde i technologie ProMotion, která nejenže zajišťuje až 120 Hz obnovovací frekvenci, ale dokáže ji inteligentně snížit / zvýšit podle toho, co na notebooku zrovna děláte. Jedná se o stejný princip jako u nových iPhonů a zařízení tak dokáže ušetřit spoustu energie.

Klávesnice možná na první pohled moc změn nedočkala, ale vězte, že se jedná o stejnou Magic Keyboard, která je momentálně u nových iMaců. Zmizel také Touchbar, který je zde nahrazen klasickými fyzickými tlačítky. V pravém horním rohu navíc ční zamykací tlačítko s TouchID. Možná trochu škoda, že zmiňovaný výřez v displeji není využit pro FaceID.

Konektivita

Nemálo uživatelů ale rozhodně potěší rozšířená konektivita oproti dřívějším MacBookům. Těm bylo mnohokrát vyčítáno, že jim Apple odebral pro profesionály důležité porty a ti tak byli odkázáni na různé redukce. Apple se dlouho snažil prorazit teorii, že všem stačí pouze USB-C, komunita ale byla hlasitější a firma tedy ustoupila. Do MacBooku Pro se tentokrát vrací – a teď pozorně poslouchejte – MagSafe, HDMI a čtečka paměťových karet! Tuto svatou trojici doplňují 3 Thunderbolt 4 porty a 3,5mm jack na sluchátka.

Součástí je samozřejmě i vylepšený video a audio systém. Přední kamerka se dočkala rozlišení 1080p s ještě lepším dopočítáváním obrazu. Do audiosystému nyní patří 2 tweetery a 4 woofery, které dohromady mají přinést nádherný prostorový zvuk.

Cena, dostupnost

Nové MacBooky lze předobjednat již dnes a první kusy se k zákazníkům dostanou 26. října. S cenou je to klasicky trochu složitější. Základní varianta 14” modelu začíná na 58 990 Kč, po přidání lepšího čipu, více paměti RAM a větší SSD se ale cena může vyšplhat AŽ na 174 990 Kč. Větší, 16”, MacBook Pro zase začíná na 72 990 Kč a končí na 180 990 Kč.

Previous Article

AirPods by mohly v budoucnu získat funkci monitorování držení těla a snímání tělesné teploty

Next Article

Apple prodává čistící hadřík se sebevědomou cenovkou. iPhone 5 s ním ale nevyčistíte.

Related Posts