„Když jsme my byli děti, mobily a ani tyhlety internety nebyly a taky jsme žili…“

Samozřejmě s tímto názorem souhlasím. Kupodivu i v době, kdy jde skoro všechno vyhledat na internetu, panuje stále velké informační vakuum. V době před 20 a více lety existovaly samozřejmě také počítače, ale „pánové v bílých pláštích” mezi sebe nepouštěli moc laiky, už jen z prostého důvodu, aby nepřišli o chleba a také aby jim do toho stále někdo– A v neposlední řadě, o uživatelské přívětivosti se raději nemluvilo vůbec…

V současnosti má přístup k technologiím řádově více lidí, včetně batolat i důchodců. Protože praktické používání obě tyto sociální skupiny vidí v médiích jako naprosto snadné, zajímavé a hlavně už přístupné, stávají se i ony cílovou skupinou. Ale vysvětlujte důchodkyni „tyhlety internety.” Bohužel nic není tak daleko od pravdy jako dojem, že když něco jednoduše vypadá, tak to je jednoduché vymyslet a i vyrobit. O získání takového dojmu se shodou okolností celosvětově zasloužil i Steve Jobs. Já sám, ač zaměstnán v IT, jsem byl v zaměstnání poslední, kdo se „mobilizoval.” Dlouho jsem nepotřeboval být na příjmu a online 24 hodin denně (teď mám na mysli zatím jen hlasové služby). Mobilní data nepotřebuji doteď. Venčím-li psa, nepotřebuju být informován o zahraniční politice Nigérie a v zaměstnání nejsem v pozici pana nenahraditelného. V dobách mého rozpuku neexistoval internet, tak mi nemohl chybět. Pokud jsem se zakecal s kamarádem a přišel jsem domů po hodině hájení, nemohli mi předtím rodiče zatelefonovat, kde že se flákám. Prostě až jsem dorazil, tak jsem si to vyžral až do dna. Nyní si též jako 90 % populace rvu zbytky vlasů, když dcery neberou telefon a já nevím, kde jsou. Prostě doba se přiblížila do stavu, kdy by záviděl možnosti i George Orwell. Pokud se ale člověk odpoutá od všudypřítomné paranoie, zjistí, že to má i své praktické stránky.

Aktuální zprávy o společenském dění, politice, nedejbože i sportu zjistíte rychleji, pohodlně a většinou i zdarma, aniž byste museli navštívit tradiční trafiku, o televizi ani nemluvě. Buď použijete na svém chytrouši web oblíbeného zpravodajství nebo pro větší přehlednost na to určenou aplikací. Pokud víte, co znamenají kouzelná slova jako mail, Facebook, Skype, Viber, Messenger apod., platí to samé. Není-li Vám IT cizí, všechno toto lze provozovat samozřejmě na libovolném počítači, ale… Už jste někdy seděli celý den u kancelářského PC, přišli k teplému rodinnému krbu, zapnuli domácí PC a cítili úlevu? Asi ne, že? Nic tak člověka nepotěší (pokud chce být na vlastní riziko informován) jako usednout do pohodlného křesla (a ne do židle), během vteřiny probudit např. naprosto tichý iPad a v tichu a míru se začít rozčilovat nad děsuplnou mezinárodní situací. Když to teď vezmu z pohledu dětí, i pro ně je to ráj na zemi. Mohou na něm kreslit, budovat města, nahánět nepřátele jakéhokoliv druhu, létat, jezdit i skákat v libovolném simulátoru, poslouchat, ale i tvořit písničky a nakonec se i UČIT do školy. Vše bez zbytečného ušpinění, upocení, placení za učebnice a zničené sešity – jen s počáteční investicí rodičů do tohoto přístroje. Co bychom pro děti neudělali, že. Hlavně když bude chvíli ticho.

Z pohledu žen je to též božská příležitost. Mohou až do kuropění procházet (e)shopy a vybírat cokoli, co kdy kdo na Matce Zemi vyrobí a nabízí k prodeji. A teď to nejdůležitější. Manželé s nimi nemusí chodit a pomáhat s výběrem např. kuchyňského robota nebo nedej bože dámských bot. Už jen kvůli tomu stojí za to žít. Samozřejmě i my pánové můžeme až do bezvědomí vybírat tu nejrychlejší grafickou kartu, motorku či rovnou milenku. Záleží jen na zájmu, obsahu peněženky i morálce.

Takže, shrnu-li to, za nás to sice nebylo, ale teď je možné tyto vymoženosti 21. století využít, a nijak se to nevylučuje s turistikou, hraním na pískovišti, návštěvami obchodů, koncertů i veřejných domů. Kdo to tvrdí, nedržel to dlouhodobě v ruce. Je to jen další možnost získávání informací. A informace jsou nad zlato. To Vám potvrdí každý zlatokop, který dosud jen hledá.

Previous Article
iPhone 13

iPhone 13 by měl mít výrazně vylepšené fotky i videa

Next Article

Apple testoval TouchID pod displejem, do iPhonů 13 se ale nedostane.

Related Posts