Jaké funkce iPadu chybí, aby se více přiblížil počítači?

Jakožto každodenní uživatel iPadu Air mám nejednu výtku k jeho softwaru. Po představení iPadu Pro s M1 čipem jsme se všichni těšili, jak výkonu Apple využije v novém iPadOS 15 – moc toho však nebylo. Proto vám přináším několik softwarových záležitostí, které bychom chtěli vidět v iPadOS 16 a které by pomohly práci na iPadu ještě více se podobat práci na jiném počítači.

Domovská obrazovka

A začněme hned tím, s čím se uživatel setkává pořád – tedy s domovskou obrazovkou. iPadOS sice již nabízí možnost, jak na ní ve widgetu zobrazit některé složky z aplikace Soubory, ale to je právě ten problém. Dokáže to pouze ve widgetu. My bychom si představovali možnost složky se soubory přidat jako samostatnou ikonku, již lze přemisťovat a otevírat nezávisle na nějakém widgetu.

S widgety dále souvisí jedna záležitost, o které se spekuluje již od jejich představení. Od té doby je jen několik málo z nich alespoň trochu interaktivních, v horším případě vás kliknutí na ně pouze přesměruje do dané aplikace. Opravdový interaktivní widget s možností úpravy jasu zařízení nebo hlasitosti reproduktorů iPadům i iPhonům opravdu chybí.

Takto by mohly vypadat jednotlivé složky se soubory přímo na ploše

Ještě lepší multitasking

Multitasking je jednou z funkcí skloňovaných a upravovaných snad u každé verze iPadOS a stejně pořád není plnohodnotný. V minulé verzi se nás Apple snažil opít rohlíkem v podobě tří teček nahoře na displeji, to však zdaleka pro rok 2022 nestačí. Opomineme-li neustálé vypínání neaktivních aplikací, tak obrazovku iPadu lze zatím rozdělit na pouhé dvě aplikace a jednu dočasnou, levitující. A je to už nějaký ten pátek, co se iPady začaly prodávat i ve velké, 12,9 palcové, variantě. A na tu se rozhodně vlezou více než dvě aplikace vedle sebe.

Časté vypínání neaktivních aplikací jsem už zmiňoval, ale je zde ještě jeden nešvar, který se ukázal jako velmi nepraktický při koronavirové pandemii. Aplikace s videohovory totiž v drtivé většině případů nemají přístup k fotoaparátu, pokud ji nemáte aktivně zapnutou na displeji. Takže pokud si s někým voláte a chcete si odskočit do aplikace s poznámkami, tak druhá strana uvidí místo vašeho obličeje černou obrazovku, dokud se opět nevrátíte do aplikace komunikátoru.

Aplikace Soubory

Správa souborů se na iPadu v posledních letech velkými kroky posunula kupředu. Například je už možné připojovat externí zařízení. Ve skutečnosti je hanba, že takovou samozřejmost zmiňujeme jako super funkcionalitu, ale alespoň něco. Správci souborů se stejným názvem, Soubory, ale stále chybí některé základní možnosti.

Můžu zmínit například nemožnost přejmenovávat několik souborů najednou nebo absenci horních záložek jako ve Finderu. Spravování souborů na iPadu by přidání minimálně těchto dvou funkcí rozhodně prospělo. Jistou odpověď na toto nabízí aplikace třetích stran (např. FileBrowser), ty jsou ale často placené a chybí jim ten pocit z používání nativní aplikace. Souborům bych ještě vytknul nemožnost upravit zobrazení ikonek (mřížka, sloupce,…) pouze u některých složek. Změnou totiž upravíte zobrazení napříč celou aplikací.

Možnost vícero účtů

Zde narážíme na zásadní problém a rozdíl oproti Macu. iPad je totiž zatím zařízení opravdu jen pro jednoho uživatele. Není zde jakákoliv možnost přepínat mezi účty. Tablety od Applu jsou tak automaticky odsouzeny pouze pro jednoho člena domácnosti a není téměř možné jej sdílet, aniž byste zároveň s tím sdíleli veškerá data, fotky, soubory uložené v tabletu.

Takto by mohla vypadat obrazovka s výběrem vícero uživatelů.

„Pro” aplikace

O nevyužití čipu M1 jsem již v tom to článku psal. Mimo jiné to dokazuje i absence opravdových „pro” aplikací na iPad. Hodně se mluví o podpoře aplikací jako Final Cut Pro, plnohodnotnou sadu od Adobe či od Autodesku. Na druhou stranu je jasné, že přizpůsobení všech těchto programů pro dotykové zařízení není zcela záležitostí updatu systému. Tohoto by se měli spíše chopit vývojáři sami.

Příkladem by mohl jít pro začátek Apple se svými programy Final Cut Pro X, Logic Pro X či Apple Motion. M1 čip by tak mohl docílit svého plného potenciálu.

Větší podpora externích zařízení

Připojování a podporu externích disků již Apple z velké části vyřešil. iPady ale disponují USB-C portem, u Pro verze dokonce s certifikací Thunderbolt. Je tedy nemilé, že jakmile připojíme externí displej k iPadu, tak se dočkáme pouhého zrcadlení (včetně zvláštních poměrů stran) a v tom lepším případě u několika málo aplikací uvidíme zvětšený náhled naší práce (např. LumaFusion). S tímto také souvisí lepší podpora a možnosti nastavení u externích, mikrofonů, videokamer, reproduktorů a podobně.

Máte jiný nápad na zlepšení iPadOS? Jaké funkce vám v tabletech od Applu chybí? Podělte se s námi do diskuze.

Previous Article

V iPhonech 15 a 16 nenajdeme pod obrazovkou Touch ID

Next Article
apple csam

Bezpečnost komunikace v iMessages bude pro děti brzy spuštěna i ve Spojeném království.

Related Posts