Ruská invaze na Ukrajinu by mohla zhoršit stávající problémy dodavatelského řetězce ovlivňující průmysl výroby elektroniky, i když může chvíli trvat, než se projeví. V únoru nařídil ruský prezident Vladimir Putin rozsáhlou invazi na Ukrajinu po zemi, po moři a vzduchem. Probíhající konflikt představuje největší pozemní válku v Evropě od druhé světové války.
V důsledku agrese Kremlu na Ukrajině mnoho západních zemí uvalilo salvu sankcí na Rusko, které je významným vývozcem surovin, které jsou pro několik průmyslových odvětví zásadní. Samotná Ukrajina je také bohatá na vzácné materiály používané při výrobě elektroniky. Zde je návod, jak by konflikt mohl ovlivnit výrobu elektroniky – včetně všeho od spotřební technologie po lékařské vybavení.
Suroviny
Rusko je hlavním světovým vývozcem palladia, kovu používaného v elektronických aplikacích, jako jsou paměťové karty a senzory. Například typický iPhone má podle odhadů asi 0,015 gramu palladia. Často se používá pro elektrody nebo jako součástky a spojky. Podle CNBC pochází asi 35 % dodávek palladia v USA z Ruska. Existuje také neonový plyn, který se používá jako součást a spotřební materiál v laserech používaných při výrobě čipů. Ukrajina dodává více než 90 % polovodičového neonu do USA. Samotný plyn, vyčištěný na Ukrajině, je vedlejším produktem výroby oceli v Rusku.
Rusko je také špičkovým výrobcem titanu, který se používá ve všem, od šasi konkrétních modelů iPhone až po konstrukci letadel. Čína i USA jsou však hlavními vývozci titanu, což znamená, že světový průmysl není zcela závislý na Ruské federaci. Apple ze své strany uvádí ve svém dodavatelském řetězci k prosinci 2020 10 mentálních hutí a rafinérií se sídlem v Rusku. Hutě a rafinerie vyrábějí tantal, wolfram a zlato používané v produktech Apple.
Důsledky konfliktu by mohly dokonce zvýšit ceny materiálů, které primárně nepocházejí z Ukrajiny a Ruska. Například Rusko vyrábí pouze 6 % světového hliníku, ale ekonomické sankce zvyšují ceny kovu, který se používá v obalech téměř všech produktů Apple. Je tu samozřejmě také otázka energie. Rusko a Ukrajina jsou hlavními producenty ropy a zemního plynu pro Evropu. Vzhledem k již tak napjaté dodávce způsobuje konflikt v některých regionech raketový růst cen energie.
Předzásobení
Ačkoli východní Evropa dodává většinu některých materiálů pro výrobu elektroniky, firmy vyrábějící čipy tvrdí, že v současné době nepociťují žádné významné dopady. Společnosti vyrábějící čipy tvrdí, že jsou lépe připraveny než v posledních letech kvůli hromadění materiálu a diverzifikovanému získávání zdrojů.
Intel říká, že s přímým dopadem nepočítá. Totéž platí pro GlobalFoundries a United Microelectronics Corp, které obě tvrdily, že mají flexibilitu hledat zdroje mimo Rusko a Ukrajinu.
Zatímco dodavatel Applu TSMC odmítl CNBC komentovat, tchajwanské ministerstvo hospodářství uvedlo, že prověřilo dodavatelský řetězec polovodičů v zemi a nezjistilo „žádný přímý dopad na materiály nebo výrobní aktivity“. Tchajwanští výrobci čipů, mezi které patří TSMC, používají málo palladia, uvedla agentura Reuters. Navíc neon a hexafluorbutadin – další plyn používaný při výrobě čipů – jsou již na Tchaj-wanu skladovány. Země také tvrdí, že její dodavatelský řetězec je dostatečně diverzifikovaný, aby odolal jakémukoli regionálnímu nedostatku.
Malajský výrobce čipů Unisem, který počítá Apple jako zákazníka, říká, že neočekává „žádný dopad“, protože nepořizuje mnoho materiálů z Ruska a jeho strojní zařízení pochází většinou z USA, Japonska a dalších zemí.
Závody v hledání alternativních zdrojů by však mohly zvýšit ceny polovodičů a čipsetů, kterých je stále relativně nedostatek. A čím déle bude konflikt na Ukrajině trvat, tím pravděpodobněji ovlivní světové dodávky čipů.
Nejde jen o iPhony
Uprostřed humanitární krize jsou větší priority než možnost koupit si nový iPhone nebo iPad. V moderním světě jsou však čipy zásadní pro ohromující řadu průmyslových odvětví. Západní letecké společnosti, které vyrábějí komerční tryskáče, čelí uprostřed konfliktu nejistotě. Palladium se také používá při výrobě katalyzátorů, které by mohly zavřít zásoby automobilů.
Polovodiče, jejichž výroba vyžaduje neonový plyn, se také používají v lékařských zařízeních, jako jsou přístroje MRI, kardiostimulátory, monitory krevního tlaku a monitory pacientů u lůžka. Budoucnost bude pravděpodobně postavena také na polovodičích. Například boj se změnou klimatu bude pravděpodobně silně záviset na technologických řešeních poháněných čipy. Totéž platí pro chytrá města, elektrická vozidla a snahy přinést přístup k internetu nepropojeným komunitám po celém světě.