To, že prodeje nových jablečných výrobků vyvolávají velké emoce, je poměrně známá věc. Každý je chce mít první a Apple jich prostě nikdy nemá dost. Co se ale stalo před pár dny v Číně, nemá obdoby. Kvůli překupníkům byl Apple nucen na pár hodin zavřít svůj obchod v Pekingu a na místě musela zasahoval policie, která krotila rozvášněné zákazníky. No řekněte, která jiná značka tohle má?
S touto informací souvisí ještě jedna poměrně zásadní informace: iPhone 4 se před několika málo dny konečně začal prodávat v Číně, nejlidnatějším státě světa a také potenciálně největším trhu. Očekávání nebyla příliš vysoká vzhledem k tomu, že předchozí modely 3GS a 3G nebyly v Číně příliš velkým hitem – zčásti také proto, že se čínská vláda rozhodla například v 3G nepovolit 3G ani Wi-Fi, což učinilo z iPhone pouze pěknou lesklou cihlu, která byla prakticky k ničemu. Přístrojů se tak prodalo poměrně málo a určitě se na něj nestály takové fronty jako na nový iPhone 4.
Nový model už totiž nemá žádná omezení z hlediska funkčnosti, a tak se stal v Číně prodejním hitem. První dodávka 100 tisíc přístrojů byla rozprodána během čtyř dnů (samozřejěm to není nic v porovnání s USA, kde byly prodány stovky tisíc přístrojů hned první den) a operátor China Unicom musel dokonce pozastavit on-line rezervace přístroje a čekat na další dodávku těchto přístrojů, která by měla přijít během následujících několika dní.
Prodej iPhone 4 v Číně ale provází problémy. Jeden ze dvou pekingských Apple Stores (v Číně jsou čtyři dohromady, dva v Pekingu a dva v Šanghaji) se totiž ze záhadného důvodu rozhodl zrušit omezení dvou telefonů na jednoho kupujícího, což vyústilo v nevyhnutelné: překupníci ihned začali skupovat iPhony po desítkách (mluví se až o 30 kusech na jednoho kupce) a začali je prodávat za vyšší cenu (místy až o 10%) lidem čekajícím ve frontě. Takto činili až do té doby, než vyprodali zásoby v obchodu a také do té doby, než se čekajícím zákazníkům přestalo jejich chování a předbíhání líbit a jednoduše se do nich pustili – následnou bitku musela rozhánět policie, která obchod včetně jeho zaměstnanců z bezpečnostních důvodů vyklidila a uzavřela.
Obchod byl znovu otevřen až po pár hodinách s tím, že omezení dvou telefonů na zákazníka opět vstoupilo v platnost – a zákazníci nyní při nákupu navíc musí předložit průkaz totožnosti s tím, že zaměstnanec jim telefon rozbalí a aktivuje ještě v prodejně. Možná se ptáte, proč se Číňané jednoduše nevyhnuli tomuto šílenství tím, že by si telefon objednali on-line? Odpověď je jasná – v Číně takováto možnost neexistuje a protože se Číňané chtějí vyhnout úpisu na dva roky u operátora, musí stát frontu přímo v Apple Store, které jsou v zemi pouze 4. Upřímně, nezávidím jim to.
Comments are closed.