Jak jistě víte, postupně pro vás připravujeme sérii článků, ve kterých vám představujeme jednotlivé novinky v iOS / iPadOS 15. Celou sérii si můžete prohlédnout v tomto štítku. V tomto článku vám shrneme ty nejzajímavější změny v novém Safari.
Safari v iOS a iPadOS 15 se dočkalo obrovského vylepšení. A to není jen o designu, ale i o přidání funkcí a usnadnění používání.
Design a ovládací prvky
Design nového Safari je rozhodně jednou z těch větších novinek. Jako první si všimnete předělané domovské obrazovky, která se dočkala možnosti zvolit si pozadí. To se bude synchronizovat i s vašimi dalšími zařízeními. Pochopitelně si na domovskou obrazovku můžete navolit vaše staré známé panely, jako Návrhy Siri, Oblíbené a Zpráva o soukromí.
Zajímavou položkou, která kromě Safari provází celý nový iOS / iPadOS, je Sdíleno s vámi. Pod tímto panelem najdete všechny odkazy, které s vámi kdo kdy sdílel přes iMessages nebo během hovoru na FaceTime. Díky tomu tak nemusíte pokaždé dohledávat v obsáhlých konverzacích odkaz, který zapadl do temnoty minulosti. Při kliknutí na Zdroj navíc můžete zobrazit přímo místo v chatu, kde s vámi byl odkaz sdílen a případně na něj rovnou ze Safari reagovat.
Změny se dočkala i horní lišta se záložkami. Ta je nyní čistější a možná trochu přehlednější, je to však o zvyku. Z jednotlivých záložek jsou nyní zároveň i vyhledávací pole, takže se ušetřilo na místě. Stejně tak tomu je u ovládacích prvků, kdy zmizely všechny kromě těch nejnutnějších. Tlačítka, která uživatele používají zřídka se přesunula pod třítečkové menu, kde nebudou tolik rušit.
Do Safari také přibyl lepší postranní panel. Ten sice v minulých verzích byl, ale nyní je mnohem podobnější s panely, které provázejí ostatní aplikace v iOS. Kromě seznamu četby a historie v něm najdete i nové Skupiny panelů.
Skupiny panelů
Šikovnou funkcí jsou Skupiny panelů. Ty vám umožní ukládat celé skupiny panelů, které mají například podobné téma. Můžete si tak vytvořit skupinu „Škola,” kde můžete mít permanentně uložený panel se školním systémem, web s novinkami na katedře a odkazy spojené s vašimi rozdělanými pracemi.
Skupiny se také hodí například na plánování výletů, kdy si do skupiny uložíte všechny možné odkazy s tipy na výlety a nemusíte je tak složitě dohledávat pokaždé, kdy si je chcete prohlédnout.
Rozšíření
Do mobilního Safari navíc konečně přišly doplňky. Zatímco Apple tuto kategorii dlouho ignoroval i na svém desktopovém prohlížeči, nyní se stává tak trochu průkopníkem. Apple slíbil vývojářům téměř bezpracnou optimalizaci svých stávajících rozšíření pro desktop. Tímto zajistil velmi silnou základovou půdu oproti konkurenci a můžete se tak brzy dočkat doplňků jak od těch největších jmen, tak i těch menších. Zatím se však v App Store nachází rozšíření pro blokaci reklam, vše je ale jen otázkou času.
Závěr
Jak vidíte, Apple si dal s novým Safari opravdu záležet. Ačkoliv zde nezůstal téměř kámen na kameni (zejména ve verzi pro iPhony), jeho používání je krásně intuitivní a málokdy budete něco někde dlouze hledat.