I Dig It Expeditions: staňte se plechovým krtkem

Flashová hra Motherload a její “sestřička” pro iPhone I Dig It se obě staly kultovními záležitostmi. Nikdo neví, čím to je, ale vrtání a sbírání různých druhů hornin v sobě ukrývá jakousi skrytou krásu. A tak se stalo, že pokračování I Dig It na sebe nenechalo dlouho čekat. Nese podtitul Expeditions a zavítáme v něm na rozličná místa naší planety.

Až na konec světa
Než se podíváme na novinky, které pokračování přináší, shrnu stručně pro ty, kteří prvnotní I Dig It neznají, o co ve hře vlastně jde. Jednoduše řečeno: budete vrtat. Máte podomácku vyrobenou loď, s jejíž pomocí máte zachránit farmu, která je napokraji krachu. V zemi se totiž ukrývá velké množství vzácných surovin, kterých se chcete zmocnit.

Celá hra spočívá v tom, že v jednom kuse vrtáte tunely, sbíráte suroviny a když vám dochází palivo, vrátíte se na povrch, kde palivo doplníte, prodáte nasbírané suroviny a případně nějak vylepšíte svou loď. Vylepšení pro vaši loď je hned několik – od velikosti nádrže, přes lepší vrtáky až po radar, díky němuž uvidíte větší prostor kolem sebe. Tam dole je totiž taková tma, že si nevidíte ani na vlastní vrták.

IDIE 1 IDIE 2 IDIE 3

Jak postupujete stále více a více do hlubin země, nacházíte vzácnější a cennější suroviny, ale také zajímavé artefakty, které jsou rozčleněny podle druhů do setů. Je to například set telefonů nebo hlav developerů. Schválně – podaří se vám vyvrtat úplně všechny?

Hlavní nevýhodou prvního dílu byl podle mého názoru fakt, že hra postrádala nějaké úkoly. Šlo tam totiž v podstatě jen o nasbírání určitého množství peněz. Hra sice obsahovala nějaké speciální challenges, ale to nebylo ono. Právě úkoly se staly jednou z hlavních věcí, na které se autoři zaměřili v pokračování Expeditions.

Arktida i deštný prales
Podtitul “Expeditions” nám napovídá, že už nebudete vrtat pouze za domkem na zahradě. Vašich úspěchů si totiž všimne jistý profesor, který vás, zkušené vrtáky, vezme na svoje výpravy. Bohužel jich opět není moc, celkem pouze tři. Každá “výprava” ale zahrnuje celkem čtyři módy, takže myslím, že o zábavu je jakžtakž postaráno.

IDIE 4 IDIE 5 IDIE 6

Já sám jsem jako první zvolil Arktidu, protože jsem už chtěl vrtat do něčeho jiného než do hlíny. Celá hra se nyní ponoří do bílé barvy. I domečky na povrchu vypadají jinak. Když se podíváte na rozhraní hry, zjistíte, že prodělalo v podstatě pouze kosmetické úpravy – je tu několik nových vychytávek, ale hlavně – panel tří “akčních” tlačítek. Tato tlačítka jsou schválně uzpůsobena tak, abyste si je museli sami neditovat – z inventáře si nastavíte, co za předměty (nejčastěji dynamity) chcete, aby se vám na akčních tlačítkách zobrazovaly. Pěkné a pohodlné.

Když už jsme u dynamitů a předmětů obecně, tak ty také prodělaly významnou změnu – už zde nenajdete pouze jeden typ dynamitu, ale hned několik druhů. Je zde starý dobrý obyčejný dynamit, poté silnější dynamit či dokonce dynamit, který lze nalepit na strop tunelu – můžete se tak, na rozdíl od prvního dílu, prokopávat i směrem nahoru. Sice nákladně, ale přece.

Nově si můžete s sebou do podzemí vzít také záložní zásoby paliva nebo jakýsi “repair kit”, kterým můžete opravit svou loď v případě, že se k ní nechováte příliš šetrně. Právě kvůli velkému množství předmětů se ale objevilo nové pravidlo – předměty, které s sebou vezete, nově zabírají místo ve vašem nákladním prostoru, takže máte poté méně místa pro nasbírané předměty. Nutí vás to více hospodařit s prostorem, osobně to ale považuji za výhodu.

IDIE 7 IDIE 8 IDIE 9

Mapa a plynové kapsy
Dalším velkým vylepšením je mapa, která sice v prvním díle zase až tolik nechyběla, ale kdyby nebyla obsažena v pokračování, bylo by to opravdu zlé. Hned vysvětlím – nově už nebude možné razit si centrální tunel, který jste využívali pro rychlé vylétávání a ponořování do pozdemí. V hlubinách jsou totiž jakési komory (viz obrázky), což jsou prostory oddělené tak pevnou horninou, že ji nelze odstřelit ani tím nejsilnějším dynamitem. Ve zdech těchto komor jsou čas od času trhliny, které je nutno odstřelit, abyste se dostali dále. Z vašich tunelů se tak stává naprosto nepřehledný labyrint, ve kterém byste se bez této nové mapy určitě ztratili.

Určitě se vám mnohokrát stalo, že vám “tam dole” došlo palivo a vy jste museli potupně hrát od posledního “sejvu”. Pokud budete mít v Expeditions štěstí, můžete narazit na zajímavý úkaz, totiž plynovou kapsu. Pokud se vám ji podaří obkopat ze všech stran, doplní se vám vaše nádrž úplně do plna. Ale pozor – jakmile narušíte strukturu kapsy, máte omezený čas na to, abyste ji obkopali – když to nestihnete, kapsa (a vy možná s ní) vybouchne.

IDIE 10 IDIE 11 IDIE 12

Toto je pouze výčet těch největší změn. Celkem jich je samozřejmě mnohem více, i když možná nejsou zase až tak vidět – nyní si můžete například zakládat profily, takže mže na jednom iPhonu hrát více lidí, je zde velké množství nových achievementů či například nově i nepřátelé, na které můžete v zápalu kopání narazit. Dejte si pozor.

Celkově bych pokračování I Dig It Expeditions v ceně 1,59€ hodnotil spíše kladně. Jde zde sice ještě hodně co zlepšovat, ale na druhou stranu hra obsahuje mnoho nových funkcí a prvků, které hru velmi obohatí. Nejvíce rozpačitý jsem z nynějšího labyrintového podání, protože jsem byl zvyklý kopat centrální tunel a nyní se musím pokaždé, když chci dotankovat palivo, složitě proplétat spletí chodeb. Nechám na vás samotných, zda je to pro vás plus nebo minus. Moje hodnocení: 75%.

Comments are closed.

Previous Article

SuperApple #2: tipy a triky pro váš Mac

Next Article

Castle Frenzy: braňte hrad před 3D invazí

Related Posts

My Data Manager: hlídejte stažená data a mějte FUP pod kontrolou

Většina z vás pravděpodobně má datový tarif od operátora, bohužel určitě ne s velkým FUP (Fair User Policy). Pro mnohé je důležité si hlídat množství stažených dat a kolik má k dispozici volného prostoru pro brouzdání po internetu. Přesně pro takovou práci je tady aplikace zvaná My Data Manager, která je navíc zdarma!