Brýle pro virtuální realitu zaplňují trh a zatímco již mnoho uživatelů objevilo její půvaby, pro většinu se jedná o novinku, o které slyší prvně. Cílem takových brýlí je přenést uživatele přímo do virtuálního prostředí, kde nebude omezen velikostí displeje nebo monitoru, ale bude doslova v centru dění. Ačkoliv lze pořídit brýle, které tuto VR nabízejí, my se zaměříme na projekt Google Cardboard, který umožní snadné proniknutí do VR s pomocí mobilního telefonu.
Ten, kdo disponuje smartphonem, si nemusí zakupovat předražené brýle, aby si VR vyzkoušel, může si zakoupit speciální brýle, do kterých se telefon zasune a o VR se postará. S levnou možností VR přišel poprvé Google, který uvedl svůj projekt Google Cardboard. Jedná se o levné papírové brýle, které jsou cenové dostupné pro každého. Díky Google Cardboard si může každý sestavit své vlastní brýle i za necelých 100 Kč. Na stránkách https://www.google.com/get/cardboard/get-cardboard/ dokonce zveřejnil návod, jak si brýle vyrobit svépomocí.
Je k tomu zapotřebí jen karton (min. 220 × 560 × 1,5 mm), čočky s ohniskem 40 mm, dva magnety (jeden nejlépe neodymový), dva kusy suchého zipu, gumička, NFC tag a nakonec samotný telefon. Následně stačí stáhnout aplikaci, která virtuální realitu podporuje, ta rozdělí telefon a dvě části (pro každé oko), uživatel následně jen vsune telefon do brýlí a může si užívat VR naplno. Pokud nejste manuálně zruční, můžete si brýle velmi levně zakoupit.
Na samotných stránkách Googlu nejsou jen papírové brýle, nabízí se i modely z kvalitnějších materiálů, od hliníku až po plast. Brýle jsou na trhu teprve krátce a tak se očekává, že brzy zaplní i vitríny českých obchodů a že se jejich nabídka značně rozšíří.
Aplikace pro VR
Pro virtuální realitu existuje již mnoho aplikací a ačkoliv není jejich výběr natolik široký, aby uspokojil i náročné uživatele, lze mezi nimi najít řadu aplikací zdarma, od jednoduchých her až po složitější aplikace. Samotný Google vydal svou aplikaci Cardboard, kterou lze stáhnout ZDE. Jejím prostřednictvím lze sledovat například Google Earth, který vypadá ve virtuální realitě úchvatně. Vítaná je i možnost přehrávat si videa a prohlížet fotky ve VR. Kromě Cardboard jsou dalších aplikací dostupné zejména ty které dokáží plně demonstrovat využití VR, od poučných prohlídek až po jednoduché hry.