Jen jeden den poté, co Apple zveřejnil, že během prvních tří dní prodal na 4 miliony iPhonů 4S (o čemž jsme vás samozřejmě informovali), se uskutečnil typický “conference call”, na kterém Apple probírá budoucnost firmy a oznamuje statistiky prodejů za poslední čtvrtletí. Všechny produkty kromě iPodů zaznamenaly růst, který mnohdy dosahoval i desítek procent, ale i tak bylo “pouhých” 17 milionů prodaných iPhonů za poslední čtvrtletí pro investory zklamáním. Proč?
Applu se totiž poprvé za několik let nepovedlo dostát očekávání investorů, tentokrát tedy v počtu prodaných jablečných telefonů. I když jde o 21% nárust oproti stejnému čtvrtletí minulého roku, oproti minulému čtvrtletí jde o mírný pokles, který je ale logicky způsoben očekáváním nového modelu. Okolo iPhonu 5 navíc kolovaly fámy mnohem déle, a tak se osobně domnívám, že prodat 17 milionu kusů přístroje, jehož nový a podle všeho revoluční model je prakticky za dveřmi, je extrémní úspěch. Někdy se ale člověk uřejmě nezavděčí.
Sám Apple prostřednicvím Tima Cooka připustil, že nižší prodejnost iPhonu byla způsobena kolujícími fámami, nicméně ihned dodal, že iPhone 4S tento malý pokles bohatě vynahradí. A má pravdu, protože se ho prodaly 4 miliony za pouhé tři dny. Očekává se tak rekordní vánoční čtvrtletí, které by mělo akcie americké společnosti popohnat zase o něco výše.
Abychom ale nemluvili jen o iPhonu, pojďmě se podívat i na další produkty. Největší roční nárust zažil iPad, který si polepšil o 166% na 11,12 milionu kusů. V závěsu pak má počítače Mac s 26% nárůstem na 4,89 milionu a také iPody, které ovšem poklesly o 27% na “pouhých” 6,62 milionů – což je ale očekávaný a dlouhodobý trend. Oblíbený přístroj nedávno oslavil desáté narozeniny a zřejmě má již svá nejlepší léta za sebou.
Zajímavý je také pohled na statistiky za celý fiskální rok 2011 (počítání těchto roků je posunuto o jedno čtvrtletí, takže 2011 začal minulý říjen a skončil nyní). Apple utržil více než 108 miliard dolarů, ze kterých čistý zisk tvoří zhruba 26 miliard. Apple tak postupně zvyšuje své peněžní zásoby, které již nyní činí zhruba 81 miliard. Stále zůstává otázkou, na co Apple tyto peníze jednou použije, ovšem představitelé společnosti stále zůstávají tajnůstkářští.
Za fiskální rok 2011 Apple nejvíce utržil za telefony iPhone, které tvořily 43% příjmů, poté za počítače Mac s 20% podílem – následují tablety iPad s 19% podílem na tržbách a poté iPody a iTunes store, které mají 7% respektive 6%. Schválně si všimněte toho, že iPad, tedy zhruba dva roky starý produkt, se podílí na tržbách Applu zhruba podobně jako Mac, tedy kultovní produkt, který je zde desítky let. A to už vůbec nemluvím o 166% meziročním růstu jablečného tabletu. Je velice pravděpodobné, že nebude trvat dlouho a iOS přístroje budou tvořit více než 80% příjmů Applu.
Hezka samohana (cti: onanie) … 🙂