Máte svůj kalendář online pod účtem Googlu, ale nevyhovuje vám základní řešení kalendáře v iPhonu? Calendars nabízí synchronizaci s Google kalendářem včetně úkolů a několik příjemných vylepšení navíc.
Vzít systémový kalendář, tu něco přidat a jinde zase ubrat se vývojářům v Readdle určitě povedlo, jednou z velkých změn je například možnost přetáhnout událost přímo v denním přehledu bez nutnosti si událost rozkliknout. Stejně jednoduše lze změnit její trvání. Zkrátka chytnete pravý spodní roh události a změníte její trvání jak je libo. Novou událost je pak možné vytvořit klasicky přes „+“ nebo oproti systémovému kalendáři také ťuknutím na vybraný čas. Lze tak snadno a rychle zapsat, co vás čeká.
Možná zobrazení jsou měsíční, týdenní, denní a seznam, oproti standardnímu kalendáři je zde tedy navíc zobrazení týdne, které mnoho uživatelů v systémové aplikaci postrádá.
Příjemná je možnost přecházení mezi dny horizontálním posunem prstu. Musíte si sice dát pozor, abyste se vyhnuli událostem a jejich náhodnému přesunu, i tak je ale toto vylepšení kladné. Provedete-li však přesunutí či změnu délky události omylem, máte možnost poslední změnu vzít několik vteřin zpět.
Dalším detailem, který mi v základní aplikaci chybí, je zobrazení aktuálního času v denním kalendáři. Calendars to řeší skvěle – výraznou linkou přes celý časový harmonogram a šipkou na kraji, je tak velice snadné rychle se zorientovat. Bohužel ale Calendars neumí zobrazit aktuální datum na ikoně ani pomocí badge. Pokud bez toho nebudete moci žít, musíte si tak buď zvyknout, hledat jinde nebo vedle nechat systémovou aplikaci.
Jak již jsem v nadpisu naznačil, Calendars není omezena jen na kalendáře Googlu. Již při spuštění vám aplikace dá na výběr mezi přihlášením pomocí Google účtu nebo spoluprací s interním kalendářem, takže cokoliv nacpete do systémového kalendáře, zvládne i Calendars. I pokud používáte Google kalendář, měli byste zpozornět. Synchronizace s Googlem je totiž někdy opravdu zdlouhavá, a tak je lepší ji neřešit přímo v aplikaci, ale synchronizovat přes základní iPhoní kalendář. Calendars si tak během chvilky získá data bez internetu a pokud používáte synchronizaci pomocí push, nemusíte ji již vůbec řešit a vše je automatické. Calendars se tak stane nadstavbou pro základní kalendář, přes který se všechna data bez problémů rychle sesynchronizují v obou směrech. Pokud jste si však zvykli na barvy jednotlivých kalendářů, pro jejich správné přiřazení budete muset použít vestavěnou synchronizaci.
Spravujete-li si pod Googlem i úkoly, aplikace je zvládne také. Bohužel to ale neplatí, pokud chcete synchronizovat přes systémový kalendář. Pro zobrazení úkolů musíte synchronizovat přímo přes Google účet. Pokud ovšem oželíte rychlejší synchronizaci, budete samozřejmě moci úkoly označovat jako dokončené, přesouvat na jiné dny, či připisovat poznámky. Lze k nim také přiřadit upozornění, které se ovšem nesesynchronizuje s Google kalendářem, jež tuto funkci nemá.
Calendars nemohu plně doporučit, ale ani bych před ní neodrazoval. Má svoje klady i zápory a sám dost často střídám systémový kalendář s Calendars. I vzhledem k ceně se nedá mluvit o koupi jen tak na zkoušku. Možná si zvyknete a možná budete nerozhodně jako já aplikace střídat. Máte-li také iPad, připočtěte aplikaci k dobru i “univerzálnost”, díky které budete moci za jednu cenu používat aplikaci i na něm.