I když u nás není značka telefonů BlackBerry příliš známá, v zahraničí (především v USA) jde o jednu z nejprodávanějších značek – vlastně hned druhou nejprodávanější po telefonech s operačním systémem Symbian. BlackBerry tak vlastně předbíhá i takové giganty jako iPhone či telefony s Androidem, a tak bylo jen otázkou času, kdy RIM (Research in Motion, výrobce telefonů BlackBerry) představí také svůj vlastní tablet, který by mohl konkurovat jak iPadu, tak ostatním strojům na pravděpodobně nejrychleji se rozvíjejícím trhu pro několik příštích let. Konečně se tak stalo, a tak se pojďme na tento po hardwarové stránce poměrně slušný přístroj podívat.
Telefony BlackBerry jsou díky svému specifickému způsobu zabezpečení známy především ze sféry byznysu, kdy jsou používány drtivou většinou velkých korporací. Jen pro zajímavost – před pár měsíci se i jedna z největších českých politických stran, TOP 09, rozhodla pořídit svým ministrům telefony BlackBerry. A protože páni byznysmeni začali ve velkém kupovat tablety, jednak aby drželi krok s dobou a druhak proto, že jde o mimořádně praktické zařízení, RIM se pustil do vývoje toho svého.
Jmenuje se BlackBerry PlayBook a podle prvních dojmů se jedná o velice solidní stroj. Má sice o něco menší úhlopříčku než iPad (7”), ale zato má přibližně stejné rozlišení (1024×600 bodů), a tak se můžete těšit na o něco jemnější obraz. Co je ale zajímavé, je osazení tohoto tabletu dvoujádrovým procesorem o taktu 1GHz, tedy přibližně dvakrát tak výkonným jako ten v jablečném iPadu. A máme-li hovořit o RAM, bude to pro iPad ještě trapnější okamžik, neboť zatímco on sám má pouhopouhých 256 MB (2x méně než v iPhone 4), PlayBook se může pyšnit celým 1 GB RAM.
Dalším “odvětvím”, kde PlayBook iPad poráží, jsou kamery. Zatímco iPad nemá žádné, PlayBook má hned dvě – 3 Mpix vepředu a 5 Mpix vzadu. Zajímavější je hodnota přední kamery, která může umožňovat velice kvalitní videohovory – jen pro srovnání, iPhone 4 disponuje pouze 0,3 Mpix kamerou (10x méně). PlayBook také váží méně (pouhých 400 gramů) a dokáže přehrávat 1080p video, zatímco iPad pouze 720p (otázkou je, zda to na tak malém displeji půjde vůbec poznat).
PlayBook pohání operační systém nazvaný jednoduše “BlackBerry Tablet OS”, který hlásá podporu “opravdovému” multitaskingu (narážka na Apple?) a také všem dostupným technologiím – například Flashi. Co ale považuji za naprosto fatální nedostatek, je nemožnost připojit se (alespoň v současné době) přes 3G na internet (pouze Wi-Fi) – nemáte-li k dispozici Wi-Fi, můžete se na internet připojit pouze přes mobil. iPad to má úplně obráceně, podporuje 3G přímo v iPadu, ale přes telefon se na druhou stranu nepřipojíte.
Technická specifika se také z nějakého záhadného důvodu vůbec nezmiňují o velikosti disku a výdrži baterky, která by se mohla ukázat jako achillova pata celého tabletu. Přece jenom napájet nenažraný dual-core procesor a 1GB RAM bude asi extrémně náročné, což může být důvod, proč se tímto údajem RIM nechlubí. Možná má celkem nízká hardwarová konfigurace u iPadu svůj důvod – všechny hardwarové požadavky zvládá naplno, ale nevysává tolik baterku. To nejspíš ukáže až čas.
Další poměrně velkou konkurenční nevýhodou bude pro RIM absence zázemí v podobě aplikací. Těžko se bude totiž dohánět náskok Applu, který má desetitisíce nativních a stovky tisíc “skoronativních” aplikací – i když už z názvu napovídá, že PlayBook bude zařízení i pro hraní her; zmiňují se o tom i oficiální stránky tabletu, které slibují jakousi minirevoluci v hraní her na tabletech – no, chce opravdu odvahu tohle prohlásit. Nechme se ale překvapit.
Všechny tyto informace jsou sice papírově hezké, ale stále jsem nezmínil jednu z nejpodstatnějších – totiž že BlackBerry PlayBook má být dostupný až na začátku příštího roku, tedy v době, kdy se od Applu očekává představení druhé generace iPadu, která má obsahovat například kamery a pravděpodobně (opět) pořádně zamíchá kartami na trhu. A kolik že má PlayBook stát? Nikdo neví, oficiální web ale naznačuje, že cena by měla být nižší než v případě iPadu. Snad stránky nelžou, protože kdyby cenová politika dopadla jako u Galaxy Tabu, znamenalo by to pro PlayBook jednoznačně upadnutí v zapomnění.
Mám-li to shrnout, PlayBook se mi jeví jako papírově nadupaný stroj, kterému ale chybí dvě velice základní věci – připojení přes 3G a zázemí v podobě ekosystému, který si vybudoval Apple. Aplikace tvoří naprosto nedílnou součást každého tabletu a můžete mít procesor nadupaný jak chcete, ale pokud nemáte aplikace, které byste na něm mohli spouštět, je vám naprosto k ničemu. A pokud se ještě ukáže, že výdrž baterky bude nic moc a cena bude vysoká, můžeme to počítat jako třetí a čtvrtou nevýhodu, kterou žádná velikost RAM ani megapixely přední kamery nemohou vyrovnat.
Comments are closed.