Archív archívů

V současné době, kdy je z technického hlediska možné i to, co před 10 lety bylo námětem scifi románů, jsem občas i já po 25 letech v oboru IT překvapen. Je to stránka Archive.org. A nejedná se rozhodně o nějakou novinku. Také slaví výročí 25 let existence. Jen jsme se míjeli. Grafické rozhraní i hledání by sice zasloužilo trochu vylepšit, ale určitě znáte ono rčení o koni zdarma a jeho chrupu..

Brewster Kahle, který ji založil v roce 1996. původně „jen” na archivaci amerických webů, už svoji působnost rozšířil na celý svět. Je to NEZISKOVÁ knihovna milionů webových stránek, bezplatných knih, audioknih, eknih, filmů, softwaru, ISO CD, live hudby,… výčet není úplný. Momentálně prý má už nasysleno 70 PB (tj. 70 000 TB). Konspirativci, zkuste si cvičmo napsat do vyhledávacího pole např. NSA, UFO, 9/11 a budete překvapeni. Hráči retro her, budete nadšeni s funkčního online emulátoru prehistorických konzolí, kde si nalezenou hru můžete rovnou stáhnout. Politici budete nemile překvapeni obsahem historických článků napsaných o Vás nebo Vámi. Ač se tvůrce při startu projektu zařekl, že obsah stránek, kde převažuje tělová barva tam nenajdete, tak i toto lze nalézt. Zřejmě omyl.

Existuje iOS resp. iPadOS aplikace Wayback, kterou můžete donutit udělat tzv snapshot libovolného webu ve stavu a v době, jakou potřebujete Vy.

Bohužel s AppStore už zmizela užitečná aplikace Archivist live muzic, která usnadňovala online přístup k hudebnímu archívu. Já ji ještě denně používám (protože jsem zatím nemusel uvádět svůj iPad do továrního nastavení). Malou chvilku jsem si ve svém životě myslel, že mám přehled o muzikantech. Kupodivu 99% interpretů je pro mě naprosto neznámá. Pokud překousnete, že nahrávky jsou pořízeny v klubech a barech většinou mikrofonem, zapojených do externích rekorderů (ale kvalita je většinou výborná) budete naprosto nadšeni s objevování.

Tzn. až Vám někdo bude tvrdit, že stroj času neexistuje, víte kam ho poslat.

Previous Article

Apple by chtěl přinést rozpoznávání obličeje i na další přístroje

Next Article
iPady s klívesnicemi

Já, iPad a jeden rok zkušeností – lze jej mít jako hlavní zařízení?

Related Posts

SuperApple #9: tipy a triky pro váš Mac

Máme pro vás opět výběr těch nejlepších tipů a triků pro Mac, které uplynulý týden byly k přečtení na SuperApple.cz. Tentokrát o online vysílání Olympiády na Macu, o jailbreaku, o ohořelém iMacu, nebo zajímavé možnosti použít iPhone a iPod jako flash disk.