Apple se připojil k projektu na zlepšení rozpoznávání řeči pro handicapované uživatele

University of Illinois (UIUC) spolupracuje s Applem a dalšími technologickými giganty na projektu Speech Accessibility Project, jehož cílem je zlepšit systémy rozpoznávání hlasu pro lidi s řečovými vzory a handicapy, kterým současné verze nerozumí. Systémy rozpoznávání hlasu pro digitální asistenty, jako je Siri, se často vysmívají za to, že špatně slyší požadavek uživatele, v průběhu let se staly přesnějšími, včetně vývoje rozpoznávání na zařízení. Novým krokem je projekt, jehož cílem je dále zvýšit přesnost tím, že se zaměřuje na lidi s vadami řeči a postižením.

Intenzivně se pracuje na zdokonalení technologie

Projekt UIUC Speech Accessibility Project se ve spolupráci s Apple, Amazon, Google, Meta a Microsoft, stejně jako s neziskovými organizacemi, pokusí rozšířit škálu řečových vzorů, kterým mohou systémy rozpoznávání hlasu porozumět. To zahrnuje zaměření na řeč postiženou nemocemi a postiženími, včetně Lou Gehrigovy choroby, amyotrofické laterální sklerózy, Parkinsonovy choroby, dětské mozkové obrny a Downova syndromu.

V některých případech by systémy rozpoznávání řeči mohly poskytnout zlepšení kvality života uživatelům s onemocněními, které brání pohybu, ale problémy ovlivňující hlas uživatele mohou ovlivnit jeho účinnost.

V rámci projektu zpřístupnění řeči budou shromážděny vzorky od jednotlivců „představujících rozmanitost řečových vzorů“, aby se vytvořila soukromá a neidentifikovatelná datová sada. Tato datová sada, která se nejprve zaměří na americkou angličtinu, by pak mohla být použita k trénování modelů strojového učení, aby se lépe vypořádaly s řečí.

Zapojení široké škály technologických společností, které mají virtuální asistenty nebo nabízejí funkce rozpoznávání řeči ve svých nástrojích, by mohlo pomoci urychlit vývoj v rámci projektu. Namísto použití samostatných týmů, které by mohly duplikovat výsledky nalezené ostatními, mohou týmy místo toho spolupracovat přímo prostřednictvím projektu.

„Hlasová rozhraní by měla být dostupná všem, a to včetně lidí s postižením,“ řekl Mark Hasegawa-Johnson, profesor na UIUC. „Tento úkol byl obtížný, protože vyžaduje velkou infrastrukturu, ideálně takovou, kterou mohou podporovat přední technologické společnosti, takže jsme vytvořili jedinečný interdisciplinární tým s odbornými znalostmi v oblasti lingvistiky, řeči, umělé inteligence, bezpečnosti a soukromí.“

Previous Article

Detekce havárie v iPhonu přivolala policisty ke smrtelné autonehodě

Next Article

Tim Cook se sešel s papežem Františkem

Related Posts
Číst více

Apple pracuje na technologii výroby futuristického celoskleněného MacBooku Pro

Nově odhalený výzkum ukazuje, že Apple se snaží napodobit skleněnou zadní stranu iPhonu pro celoskleněný MacBook Pro, který by také mohl obsahovat dotykovou obrazovku. Pokud byste mohli jít pouze podle nově odhalené patentové přihlášky „Electronic Device“, mysleli byste si, že prvek dotykové obrazovky je méně pravděpodobný než u MacBooku Pro se skleněnou zadní stranou. Je to v této patentové přihlášce prakticky jako vedlejší, i když se to rozkládá na osmi stranách a pokaždé ve stále větších detailech. Navíc se nemusíte řídit touto jedinou patentovou přihláškou. Již dříve se říkalo, že Apple představí dotykový MacBook Pro někdy v roce 2025.