Nově odhalený výzkum ukazuje, že Apple zkoumá, jak zajistit, aby senzory iPhonu fungovaly přesně a přitom byly chráněny před vysokým tlakem vody nebo nízkým tlakem vzduchu. Obvykle, když je společnosti Apple udělen patent na tlak, jedná se o ovládání zařízení dotykem. Ale telefony iPhone jsou také běžně vystavovány tlakům životního prostředí, zejména jsou přepravovány a používány za letu nebo pod vodou.
Čeho se týká nový patent?
„Elektronické zařízení s integrovaným tlakovým senzorem“ je nově udělený patent, který se zabývá tím, aby vnější tlak nebo změny tlaku nepoškodily iPhone nebo ovlivnily přesnost jeho senzorů. „Tato zařízení cestují s lidmi mimo jejich dům na cestě do práce, aktualizují lidem trasy autobusů, dopravní informace, skóre z her a tak dále,“ uvádí patent. „S tím, jak uživatelé stále více spoléhají na tato zařízení, jsou zařízení navržena tak, aby byla robustnější.“
„Například plastové komponenty mohou být nahrazeny kovovými komponenty nebo skleněné komponenty mohou být tlustší a vyrobené z tvrzeného skla,“ pokračuje. „Zařízení jsou také navržena pro použití v širší škále prostředí.“
Apple uvádí příklady prostředí, která zařízením způsobují problémy, například když je nosíte při horolezectví nebo lyžování/trekingu, kde teploty klesají hluboko pod bod mrazu.“ Nebo „zařízení lze běžně brát do vody nebo kolem ní.“
„Z tohoto důvodu jsou zařízení obvykle navržena tak, aby měla určitou úroveň odolnosti vůči vodě, protože voda může vést k poruchám v elektrických součástech uvnitř zařízení,“ říká Apple.
Jedním ze způsobů, jak zabránit poškození zařízení vodou, je odstranit druh portů, kam by se dostal. To bude jeden z důvodů, proč Apple v roce 2016 odstranil konektor pro sluchátka z iPhonu 7 .
Je to pravděpodobně také důvod, proč jiní výrobci poté, co původně kritizovali Apple za toto odstranění, také upustili od konektorů pro sluchátka ze svých telefonů.
Je tu však problém a jde o víc než o zklamání uživatelů, kteří mají kabelová sluchátka, která již nemohou zapojit do svých iPhonů. Místo toho jde o dominový efekt odstranění portů nebo utěsnění zařízení.
„Utěsnění zařízení tak, aby bylo možné zařízení ponořit,“ pokračuje Apple, „alespoň do určité míry ve vodě může mít nezamýšlené následky, které ovlivní činnost některých senzorů obsažených v zařízení.“
Nejpozoruhodnější je, že „utěsnění zařízení může vést ke zvýšení provozní teploty, protože součásti jsou zalévány nebo uzavřeny v utěsněném prostředí.“
Takže místo poškození vodou byste mohli dostat poškození teplem. iPhone se sám vypne, pokud se příliš dlouho zahřeje, ale zjevně to není ideální.
Ani další problém, který těsnění iPhone přináší.
„Jako další příklad,“ říká Apple, „snímače, jako jsou teplotní čidla nebo tlakové převodníky, mohou být méně přesné, protože jsou utěsněny uvnitř zařízení a nejsou v přímém kontaktu s vnějším prostředím.“
„Proto je žádoucí vylepšený způsob integrace různých senzorů do přenosného elektronického zařízení,“ pokračuje Apple.
Následuje asi 7 000 slov popisu patentu, který podrobně popisuje několik jemných rozdílů v tom, jak přistupovat k ústřední myšlence. Tato myšlenka sice zahrnuje možnosti vnikání a vytékání vody, ale primárně jde o to, vytvořit způsob, jak se iPhone nebo jakékoli elektronické zařízení stát snímačem tlaku.
Vytvořením utěsněné dutiny uvnitř zařízení může měřit tlak prostředí.
„Kavita je utěsněna, aby se v dutině vytvořil objem vzduchu, který je odvětráván do vnějšího prostředí barometrickým průduchem, který je plynule připojen k prvnímu otvoru v krytu,“ říká Apple. „Senzor měří charakteristiku druhého objemu vzduchu v izolované komoře, která je odváděna do vnějšího prostředí druhým otvorem v krytu.“
Přihláška patentu
Patent společnosti Apple podrobně neuvádí, co lze udělat, když je například detekován vysoký tlak. To je mimo rozsah tohoto patentu, který chce zjistit, jak by takové tlakové dutiny mohly být použity, zvláště když Apple tvrdí, že nemůžete jen úplně uzavřít a utěsnit komponenty.
„Utěsnění plynu v nádobě může vést ke strukturálním poruchám, když dojde k rozdílu tlaku mezi plynem v utěsněné nádobě a plynem obklopujícím utěsněnou nádobu,“ pokračuje patent. „Například tlak plynu v uzavřené nádobě se může zvýšit, když se zvýší teplota plynu.“
„Protože provozní součásti vytvářejí teplo, plyn potřebuje schopnost vypouštět tlak do vnějšího prostředí,“ uvádí se.
Podobně pokles tlaku v důsledku změny nadmořské výšky může způsobit poškození. „Pozitivní tlakový rozdíl mezi plynem v dutině a plynem ve vnějším prostředí může odtlačit sestavu displeje od krytu, což vede k poruše těsnění vytvořeného lepidlem.“
„Prolomení těsnění může umožnit pronikání vody do dutiny 202,“ pokračuje. „Jedním řešením, jak tento problém napravit, je zahrnout barometrický ventil do portu, který je součástí krytu mezi dutinou a vnějším prostředím.“
Způsob, jak zabránit vytlačení obrazovky ze zařízení a teplu způsobujícímu nárůst tlaku, je vyrovnat tyto vnitřní a vnější tlaky.
Tento patent se dotýká pouze způsobů, jak lze tlak vyrovnat. Existují také limity toho, co může zařízení udělat, například vytvořit vnitřní tlak, aby odpovídal vnějšímu světu.
Nicméně schopnost detekovat změny tlaku a být schopna provádět alespoň některé metody zmírnění problémů znamená, že by iPhony měly zvýšit své tolerance hloubky a výšky.
Nově udělený patent je připsán 10 vynálezcům. Patří mezi ně Eric N. Nyland, jehož předchozí práce zahrnuje patenty týkající se vypouštění vody z Apple Watch a iPhonu.