Apple získal evropský patent na budoucí verzi iMacu, která může nabýt radikálnější podoby jako jeden list zakřiveného skla s integrovaným displejem. iMac je jedním z mnoha ikonických zařízení navržených společností Apple, přičemž all-in-one Mac se skládá z tenkého displeje s hlavními součástmi a malého stojanu, který drží displej v úrovni očí uživatele. Zatímco design byl v průběhu let vylepšován, aby byla hlavní část obrazovky tenčí a uhlazenější, Apple také přemýšlí o výraznější změně svého designu.
Co Apple plánuje?
Přemýšlelo se o tom dostatečně, aby bylo možné požádat o mezinárodní patenty. Apple poprvé podal patentovou přihlášku na tento navrhovaný design v USA v roce 2019 a byla udělena v roce 2022. Nyní se ukázalo, že Apple požádal o evropský patent jen několik týdnů po jeho předložení v roce 2019, a ten byl nyní také udělen.
V nově uděleném patentu nazvaném „Electronic Device with Glass Housing Member“ Apple zkoumá hranice iMacu tím, že navrhuje ten, který je efektivně vytvořen z jediné tabule skla.
Ve své základní podobě, říká patent, by se Mac skládal z listu se zakřivenou spodní částí na jednom okraji, který je umístěn na stole, který slouží k držení vstupních zařízení, a větší ploché plochy, která by zahrnovala vestavěný displej. Sklo by tvořilo hlavní nosnou konstrukci pro držení displeje na místě, připevněnou k zadní straně skla a mohlo by případně obsahovat připojení pro kameru iSight na svém obvyklém místě nad obrazovkou.
Vzhledem k tomu, že by se jednalo o jeden kus, zakřivený okraj by nestačil k udržení skla ve svislé poloze pro běžné použití. K vyřešení tohoto problému Apple navrhuje použití klínové části, která podpírá sklo a drážkuje tak, aby se vešla do zakřivené části mezi spodním okrajem a hlavním horním panelem.
Spíše než jen jako podpěra by klín mohl mít dostatečný objem pro umístění komponent, jako jsou porty pro síťová připojení, periferie a napájení. Mohlo by to ubrat část hmotnosti součástí z displeje a následně skla a dát klínu větší váhu pro stabilitu. Úhel skla lze upravit posunutím jeho polohy proti klínu, usazením do vyšší polohy nebo níže, v závislosti na preferencích uživatele.
Pro usnadnění konfigurovatelnosti Apple také navrhl, že křivka samotného skla by mohla být v určitých scénářích upravena. Zploštění křivky by mohlo usnadnit balení nebo přepravu Macu, i když by se dal také složit pro ještě menší půdorys pro skladování.
Jiná verze přepíná jednu skleněnou tabuli na dva panely, které se v zakřivení překrývají, přičemž klín pomáhá držet svislé sklo na místě, zatímco spodní okraj spočívá na sestavě. Některé verze mohly dokonce vyměnit klín za samostatný plochý panel, který by se dal v případě potřeby vyklopit.
Zatímco spodní část by mohla být použita jednoduše jako místo pro umístění periferií, jako je klávesnice nebo myš, Apple má další návrhy na její použití. Přidání štěrbiny do zakřivené části by mohlo umožnit, aby se přes ni zasunuly klávesnice, případně z klínového prvku.
Další využití slotu by mohlo být pro napájení části klávesnice MacBooku, takže klávesy by mohly být používány, zatímco displej MacBooku vystupuje do verze ve skle, jako by fungoval jako dokovací systém.
Existuje také návrh, že skleněný okraj by do něj mohl ve skutečnosti vložit klávesnici, což by možná využilo nápadů uvedených v jiných patentových přihláškách na skleněné klávesnice. Apple získává každý rok řadu patentů, ale patent pouze označuje oblasti zájmu pro výzkum a vývoj společnosti Apple. Nezaručuje, že se popsané pojmy objeví v budoucím produktu nebo službě.
Kdo má patent ne svědomí?
Patent uvádí jako své vynálezce Keitha J. Hendrena, Paula X Wanga, Adama T. Garelliho, Bretta W. Degnera, Christiaana A. Ligtenberga a Dineshe C. Mathewa. Hendren je produktový designér pro Apple v Macintosh Architecture Group, který dříve pracoval na kapacitních dotykových senzorech pro MacBooky. Wang, architekt produktového designu, již dříve pracoval na nástrojích pro mapování konečků prstů a obličejů pro aplikace VR a AR a na návrhu Apple Pencil, který mění tvar. Garelli je vedoucí produktový konstruktér pro architekturu základní integrace. Dříve pracoval na solárním MacBooku s oboustranným displejem. Degner, senior manažer pro produktový design společnosti Apple, pracoval na řadách iMac Pro, MacBook Pro a iPad Pro. K jejich jménu patří patentová přihláška, která umožňuje iPhony a iPady proměnit v plnohodnotný notebook s dotykovou obrazovkou .
Hlavní ředitel architektury produktového designu Ligtenberg již dříve přišel s naváděcím systémem pro vkládání zásuvek pro stolní počítače, který pomáhá při zapojování kabelů a příslušenství pro špatně viditelné porty, například na zadní straně iMacu. Mathew je ředitelem produktového designu ve společnosti Apple a byl mimo jiné pojmenován podle patentu na kapacitní dotykový senzor v klíči.