Jedna z novějších zpráv Applu uvádí, že společnost plánuje uvést na trh drahou náhlavní soupravu pro virtuální realitu před svými široce uváděnými inteligentními VR brýlemi. První verze bude tak drahá, že každý Apple Store může prodávat pouze jednu soupravu každý den a bude se více podobat vysoce ceněným a výkonným produktům, jako je Mac Pro, uvedl Bloomberg.
Podle agentury Bloomberg by poté mohly následovat široce rozšířené chytré brýle, které jsou ještě několik let od dokončení. Přestože se společnost zaměřovala na rok 2023 jako možné datum vydání hardwaru pro rozšířenou realitu, mohlo by to trvat mnohem déle. Na rozdíl od těchto VR brýlí by náhlavní souprava pro virtuální realitu obsahovala „všeobjímající 3D digitální prostředí pro hraní her, sledování videa a komunikaci“, uvedl Mark Gurman z Bloomberg a měla by jen „omezené“ možnosti použití funkcí rozšířené reality, které staví virtuální objekty na vrcholu skutečného světa.
Nepůjde o nic levného
To naznačuje, že původní vydání by více konkurovalo oddaným VR headsetům, jako jsou ty od HTC, PlayStation a Oculus, spíše než technologiím VR, které se společnosti v posledních letech tak věnovaly. Technologie však bude mnohem dražší – a výkonnější – než konkurenční náhlavní soupravy. Zatímco ty současné mají tendenci mít ceny na trhu ve stovkách dolarů, nová náhlavní souprava by mohla stát tisíce a zahrnovala by lepší displeje a hardware pro zpracování.
Po celá léta se o Apple říkalo, že pracuje na nositelném headsetu. Byl by to první zcela nový typ hardwaru od Apple Watch a navázal na nedávný zájem společnosti o nositelnou technologii a rozšířenou realitu.
Pověsti naznačují, že brýle mohou vypadat velmi podobně jako tradiční brýle, ale mají malé displeje, které by umožňovaly přenášet informace přes vrchol skutečného světa. Někdo, kdo sleduje směr na mapě, tak ho může vidět blikat například přes ulici.
Apple chce pro virtuální realitu něco speciálního
I když je pravděpodobné, že tyto brýle budou mnohem běžnější než jakýkoli druh náhlavní soupravy pro virtuální realitu, přicházejí také s více výzvami. Žádná jiná společnost se nepodařilo takové brýle na veřejnosti představit ve velkém počtu: Google Glass se zejména nedokázal uchytit a byl degradován, aby se zaměřil na konkrétní pracovní situace, což je cesta, po které následovaly náhlavní soupravy pro rozšířenou realitu společnosti HoloLens od společnosti Microsoft.
Náznaky toho, že se společnost snaží něco vytvořit pomocí VR, jsou v softwaru společnosti Apple již roky. Vyzvala vývojáře, aby vytvářeli prostředí využívající fotoaparát iPhone – a novější technologie, jako je skener LiDAR iPhonu 12 Pro, který snímá hloubku – například k překrytí virtuálních objektů do reálného světa.
Ale tyto zkušenosti se spoléhaly na stávající hardware společnosti Apple. Výkonný ředitel Tim Cook pro The Independent v roce 2017 uvedl, že zatímco společnost nediskutuje o produktech, na kterých pracuje, nevěřil hardwaru, aby byl připraven na uvedení takového produktu na trh.
„Mohu vám říci, že zatím neexistuje taková technologie, aby to bylo možné udělat kvalitním způsobem,“ řekl poté. „Je vyžadována zobrazovací technologie a také to, že si kolem obličeje umístíte dostatek věcí – s tím jsou obrovské výzvy.“