Budoucí sluchátka AirPods Max nebo jiné osobní zvukové příslušenství by mohlo zvýšit soukromí zvuku pomocí kostního vedení k přenosu hovorů nebo soukromého zvuku k uživateli, aniž by je někdo jiný slyšel.
Stejně jako jiné formy komunikace může zvuk někdy vyžadovat určitou úroveň soukromí. Zatímco hudba může být volně přehrávatelná na reproduktoru bez problémů se soukromím, telefonní hovor s milovanou osobou nemusí být přenášen do místnosti takovým způsobem a může dokonce vyžadovat, aby se příjemce vzdálil od ostatních lidí.
Konečně cesta k soukromí
Zatímco držení iPhone u ucha může být soukromější než používání reproduktoru a že sluchátka mohou být ještě soukromější, stále existuje problém přelévání zvuku. I když si dáváte maximální pozor na to, abyste byli jedinou osobou, která poslouchá telefon nebo sluchátka, existuje šance, že někdo jiný ve stejné místnosti stále slyší, co posloucháte. Kostní vedení k přenosu hovorů nebo soukromého zvuku k uživateli, aniž by je někdo jiný slyšel.
V patentu uděleném společnosti Apple americkým úřadem pro patenty a ochranné známky s názvem „Bone conduction transducers for privacy“ (Převodníky kostního vedení pro soukromí), Apple věří, že používání technologie kostního vedení by mohlo nabídnout mnohem více soukromí než sluchátka.
Kostní vedení je systém, který má snímače nebo akční členy, které se dotýkají pokožky uživatele, obvykle v místech v těsné blízkosti ucha, ale nikoli samotného zvukovodu. Přenosem vibrací do lebky lze ušní bubínek ovlivnit stejným způsobem jako zvuk, ale bez nutnosti vytlačování vzduchu, jak byste očekávali od reproduktoru.
Výsledkem je, že jakýkoli přenášený zvuk uslyší pouze uživatel sluchátek nebo zařízení pro kostní vedení, nikdo jiný.
Podle patentové přihlášky by pár sluchátek nebo sluchátek mohl mít více kanálů, přičemž jedna sada se označuje jako „soukromý“ kanál. Soukromý kanál je veden pouze k převodníku kostního vedení, zatímco ostatní vedou k reproduktorům jako obvykle.
Počítačový systém může přehrávat zvuk přes sluchátka, ale musí určit, zda komunikace může být soukromá nebo ne. Pokud je soukromá, je směrováná do převodníku kostního vedení, zatímco nesoukromé audio vede přes reproduktory.
Systém může učinit rozhodnutí na základě příznaku nebo indikátoru obsaženého v obsahu, který se chystá uživateli přehrát. Například textová nebo zvuková zpráva může mít příznak soukromí nebo mohou být konkrétní volající označeni jako soukromí v kontaktech zařízení pro stejný účel.
Systém se také může na základě analýzy pokusit automaticky určit, zda je neoznačená komunikace soukromá. Použití konkrétních slov nebo frází, které se používají v soukromé konverzaci, by mohlo spustit systém například k použití kostního vedení.
Tato analýza nemusí zahrnovat pouze příznaky nebo zpracování zvuku, ale může být také vizuální. V podání jsou zmíněny kamery a video, včetně návrhu, že rozpoznávání objektů prvků prostředí by mohlo být použito k určení, zda je oblast dostatečně soukromá, aby bylo možné slyšet hovor bez kostního vedení.
To může zahrnovat, že kamera zaznamenává jiné lidi, nebo dokonce značky na stěnách, které indikují, že se nahrává video a zvuk, jako například u bezpečnostních kamer.
Patent uvádí jeho vynálezce jako Robert D. Silfvast, Neal D. Evans, Nikolas T. Vitt a Jonathan D. Sheaffer. Původně byla podána 2. června 2020.
Apple každý týden podává četné patentové přihlášky, ale zatímco existence patentu nebo přihlášky naznačuje oblasti zájmu pro jeho výzkumné a vývojové týmy, neexistuje žádná záruka, že se nápad objeví v budoucím produktu nebo službě.
Společnost Apple se přirozeně zabývala vedením kostí v předchozích podáních. V roce 2016 jeden systém navrhuje použití akcelerometrů k detekci vibrací hlasivek na lebce uživatele, aby se zlepšil příjem zvuku pro rozpoznávání řeči.
V červnu 2020 patent nastínil, jak mohou sluchátka využívat kostní vedení i normální vedení vzduchu k vytvoření hybridního zážitku z poslechu. Zatímco kostní vedení by si poradilo s nízkými a středními zvuky, vedení vzduchem by zvládlo vyšší výšky.