Nike+: aplikace, které vám usnadní běhání

Před několika dny jsme vám představili technologii Nike+. Samostatný čip Nike+ samozřejmě nestačí, potřebuje také software, kterým budete tuto technologii ovládat. Při používání tohoto systému se dostanete celkem ke třem programům – Nike aplikaci v iPodu/iPhonu, iTunes a stránkám Nike Running. Tento software vám v dnešním článku představím.

Před několika dny jsme vám představili technologii Nike+. Samostatný čip Nike+ samozřejmě nestačí, potřebuje také software, kterým budete tuto technologii ovládat. Při používání tohoto systému se dostanete celkem ke třem programům – Nike aplikaci v iPodu/iPhonu, iTunes a stránkám Nike Running. Tento software vám v dnešním článku představím.

Nike na iPodu
Na této aplikaci celý systém Nike+ stojí. Zaznamenává totiž vaše výkony, které se pak automaticky přes iTunes odešlou na server, kde již se všemi údaji pracujete.

Aplikace vám umožní vybrat si ze 4 typů běhu podle vašeho cíle. Chcete-li tedy běžet například předem stanovený čas, zvolíte si cvičení na čas. Stejnou možnost pak máte u vzdálenosti a počtu spálených kalorií. Pokud však nemáte stanovený vlastní cíl, tak můžete zvolit základní cvičení. To je vhodné hlavně pro začátek, kdy ještě nemáte představu o vašich schopnostech, a tak si můžete ničím nerušeni běžet.

Během běhu pak máte přehled o uběhnuté trase, tempu, době běhu i právě přehrávané písničce, kterou můžete bez problému měnit přímo z aplikace. Stejné možnosti pak máte i na Lockscreenu, kam se tyto informace integrují. Příjemné zjištění bylo, že klasická sluchátka, která dostanete v balení s iPodem, jsou pro běh dostačující a ani nevypadávají, čemuž můžete v případě potřeby dopomoci přesunutím posuvníku na kabelu více ke krku. V aplikaci je také možné nahlédnout do statistik minulých běhů.

Pěkná by byla možnost odesílání dat o běhu bez připojení k iTunes přímo na server. Bohužel zde taková možnost není, a tak musíte vždy iPod či iPhone synchronizovat. Je to sice trochu otravné, nicméně si na toto omezení lze zvyknout a upřímně řečeno to nebude první ani poslední omezení, na které u iPhonu narazíte. Samozřejmě vás ale nikdo nenutí synchronizovat po každém běhu, takže můžete tento proces absolvovat třeba jednou do týdne a všechna nasbíraná data se odešlou najednou.

iTunes
Program iTunes pravděpodobně všichni dobře známe, jelikož i k samotné aktivaci jablečného telefonu ho potřebujeme. Jakou úlohu ale hraje pro běžce? Poměrně důležitou. Veškerá data se totiž přes iTunes odesílají na server. iTunes je tedy pouze prostředník a žádné nastavení kromě automatického posílání údajů v něm nenajdete. K dispozici zde máte základní přehled, hlavní síla ale přichází na Nike serverech.

Server Nike Running
Nike aplikace zaznamenává, iTunes odesílá a Nike Running server spravuje. Ano, veškerá data si nejlépe prohlédnete na internetu. Po přihlášení si můžete v nastavení určit, jestli chcete mít své statistiky veřejně přístupné nebo jestli je uvidí pouze přátelé, detailnost grafu běhu, metrické údaje či se poohlédnout na Nike serverech po již běhajících přátelích podle mailů ve vašem GMail účtu.

Pokud jste na běhání zanevřeli, tak můžete čekat stejné chování i od vaší postavičky.

Motivací by vám pak také mohla být postavička, kterou si můžete sami přizpůsobit k obrazu svému. Ta se chová podle toho, jestli běháte často a daleko nebo jestli na běhání kašlete. Věřte tomu nebo ne, ale i tato postavička dokáže někoho povzbudit. 😉

Velký tahoun je sociální zázemí celého systému. Svůj Nike účet si můžete propojit s Facebookem či Twitterem a dát tak ostatním šanci reagovat na vaše výkony. Získáte tak velice zajímavou zpětnou vazbu, která vám může velmi pomoci a doslova vás vyhecovat k dalším zlepšením. Můžete pak získat dojem, že neběháte jen pro sebe, ale zajímá to i ostatní, a díky tomu se velmi změní pohled na tento sport. Pokud ovšem nemáte účty na zmíněných sociálních sítích nebo je jen nechcete použít, tak se můžete spřátelit přímo na serveru Nike Running. Budete poté mít možnost nahlédnout do statistik svých přátel, porovnat si s nimi své výsledky a v neposlední řadě vás to opět nakopne k častějšímu běhání a ještě lepším výsledkům. Upřímně řečeno: jestli mě něco donutí běhat, tak to bude Nike+ a sociální zázemí, které nikde jinde nenajdete.

To byla tedy motivační část, ale co zbytek, který je neméně důležitý? Ten je zpracován a promyšlen ještě lépe. Není vám nabízen přehršel možností, a tak celý systém zůstává přehledným. U nově nahraných běhů si můžete z ikonek jednoduše naklikat, jaký podle vás daný běh byl, jaké bylo počasí a terén. V případě potřeby můžete připsat i poznámku. Já si tak občas připíšu, že mě například neskutečně bolela kolena a mám tak dokonalý přehled ke každému běhu.

Graf běhu se všemi údaji.

Detaily běhu se pak zobrazí v podobě grafu, kde vidíte svoji rychlost vůči vzdálenosti. Tlustší oranžová čára „průměruje“ nasbíraná data a tenčí čára v pozadí ukazuje do detailu naměřené hodnoty. Projeví se zde již i ta sebemenší výchylka (oběhnutí překážky apod. vás může opravdu rozhodit a narušit tempo) a samozřejmě i ty větší – první obrovský propad na konci tohoto grafu byl například způsoben zastavením na přechodu (bohužel dobíhám k domu oblastí, kde se jim nevyhnu). Zároveň jsem zjistil, že se opravdu nevyplatí zastavovat. Během minuty mi při čekání na zelenou dokonale ztuhly nohy, ale konečně jsem díky tomu pochopil, že běžci „pobíhající“ u přechodu na místě určitě vědí co dělají.

Pod ním máte možnost vidět detaily – konkrétně čas, vzdálenost, tempo, spálené kalorie, typ běhu zvolený v aplikaci na iPhone a případně i přehrávaný playlist.

Dále máte možnost si nastavit různé cíle – běhat dále, rychleji, častěji nebo třeba spálit více kalorií. Co si vyberete je čistě na vás a samozřejmě můžete běhat i „bezcílně“.

Máte-li však plán uběhnout například půlmaraton, tak můžete použít takzvaného trenéra, který vám sestaví plán podle vašich schopností.

Za 3 měsíce můžete při dodržování tréninku uběhnout i půlmaraton.

Také je systém rozdělen na levely, ty však již jsou spíše informační. Sčítají se vám naběhané kilometry a podle toho máte jeden z šesti barevných levelů. Jen pro zajímavost – poslední, tedy černý, je 5000 a více naběhaných kilometrů, což je již opravdu velká výzva.

Nike+ je přehledný a intuitivní systém, který vám umožní běhat jen tak, ale s propracovanými statistikami nebo vám umožní vytrénovat se na závod. Jak tento systém budete používat je čistě na vás, věřím ale, že se vám bude určitě líbit. Teď již jen stačí zjistit, jestli mě zvládne vytrénovat na mnou zvolených 10 kilometrů …

128 comments
  1. super článok… momentálne sa snažím nazbierať čo najviac informácií o tejto technológii lebo premýšlam nad kúpou iPod nano 5G a Nike+ Run Avant…. S behom viacmenej začínam a myslím ,že toto mi pridá silnú motiváciu.

    1. Já jsem z Nike+ nadšen a určitě zde bude ještě několik článků. Také teprve začínám běhat, ale mohu říci, že bez Nike+ by mě to asi nebavilo, takže rozhodně doporučuji. 😉

  2. super článok… momentálne sa snažím nazbierať čo najviac informácií o tejto technológii lebo premýšlam nad kúpou iPod nano 5G a Nike+ Run Avant…. S behom viacmenej začínam a myslím ,že toto mi pridá silnú motiváciu.

    1. Já jsem z Nike+ nadšen a určitě zde bude ještě několik článků. Také teprve začínám běhat, ale mohu říci, že bez Nike+ by mě to asi nebavilo, takže rozhodně doporučuji. 😉

  3. Ahoj nevíte jestli se v čechách prodává samotný Chip? A kolik stojí? díky mám Iphone 3Gs takže chip+ ipod sensor je pro mě zbytečný. díky

    1. třeba na pixmanii to prodávaj…. stačí zadat na googlu Nike + iPod

    2. třeba na pixmanii to prodávaj…. stačí zadat na googlu Nike + iPod

  4. Ahoj nevíte jestli se v čechách prodává samotný Chip? A kolik stojí? díky mám Iphone 3Gs takže chip+ ipod sensor je pro mě zbytečný. díky

    1. třeba na pixmanii to prodávaj…. stačí zadat na googlu Nike + iPod

  5. predava sa aj samotny chip, pozri niekde na webe…

    inak je to fajn vec, sam pouzivam, jedina nevyhoda je pomaly web nikerunning, pravdepodobne aj kvoli flashu.

    toto keby zmenili je to uz uplne super.

  6. predava sa aj samotny chip, pozri niekde na webe…

    inak je to fajn vec, sam pouzivam, jedina nevyhoda je pomaly web nikerunning, pravdepodobne aj kvoli flashu.

    toto keby zmenili je to uz uplne super.

  7. No už je na cestě v čechách jsem koukal a cca. 710 + poštovné takže tak 850, což se mi zdálo moc. Tak jsem koukal dál a na nike running pro anglii jesm ho objednal a i s poštovným do čech za 26 Euro takže asi 670 Kč. Tak jsem to bral.

  8. No už je na cestě v čechách jsem koukal a cca. 710 + poštovné takže tak 850, což se mi zdálo moc. Tak jsem koukal dál a na nike running pro anglii jesm ho objednal a i s poštovným do čech za 26 Euro takže asi 670 Kč. Tak jsem to bral.

  9. Ahoj, článek je velice zajímavý a přínosný. Zatím jsem nenašla bližší info k Nike+. Chci se zeptat, jestli nevíte, zda je lepší Nike+ nebo miCoach od adidasu. U miCoach jsem se dočetla, že při běhu barvy signalizují v jaké tepové frekvenci běžec běží. Je něco podobného i u Nike+? Dále by mě zajímalo, jestli nevíte, zda je lepší mít chip v botě nebo jestli stačí mít ho na tkaničce pomocí držáku, který apple prodává. Budu se těšit na odpověď :o)

    1. S miCoach zkušenosti nemám, nicméně abych si ještě zapínal popruh pro měření tepu … to by mě asi běhání přestalo bavit nebo bych spíše popruh zahodil. Nike+ mi bohatě stačí a vzhledem k provázanosti s iPhonem mi velice vyhovuje. Nepotřebuji měřit tepovou frekvenci a různí trenéři tvrdí, že to ani není třeba, pokud nemáte v plánu běhat profesionálně, ale chcete mít běhání jako „odpočinkový“ sport. Vzdálenost, čas, tempo, graf běhu … prostě nemám potřebu měřit ještě tep.

      Více přesný je čip v botě (stačí si do ne-Nike+ boty vyříznout menší otvor), nicméně i na tkaničkách bude čip poměrně přesný, vím že s tím pár lidí v okolí běhá a nestěžují si.

    2. S miCoach zkušenosti nemám, nicméně abych si ještě zapínal popruh pro měření tepu … to by mě asi běhání přestalo bavit nebo bych spíše popruh zahodil. Nike+ mi bohatě stačí a vzhledem k provázanosti s iPhonem mi velice vyhovuje. Nepotřebuji měřit tepovou frekvenci a různí trenéři tvrdí, že to ani není třeba, pokud nemáte v plánu běhat profesionálně, ale chcete mít běhání jako „odpočinkový“ sport. Vzdálenost, čas, tempo, graf běhu … prostě nemám potřebu měřit ještě tep.

      Více přesný je čip v botě (stačí si do ne-Nike+ boty vyříznout menší otvor), nicméně i na tkaničkách bude čip poměrně přesný, vím že s tím pár lidí v okolí běhá a nestěžují si.

  10. Ahoj, článek je velice zajímavý a přínosný. Zatím jsem nenašla bližší info k Nike+. Chci se zeptat, jestli nevíte, zda je lepší Nike+ nebo miCoach od adidasu. U miCoach jsem se dočetla, že při běhu barvy signalizují v jaké tepové frekvenci běžec běží. Je něco podobného i u Nike+? Dále by mě zajímalo, jestli nevíte, zda je lepší mít chip v botě nebo jestli stačí mít ho na tkaničce pomocí držáku, který apple prodává. Budu se těšit na odpověď :o)

  11. Ahoj, článek je velice zajímavý a přínosný. Zatím jsem nenašla bližší info k Nike+. Chci se zeptat, jestli nevíte, zda je lepší Nike+ nebo miCoach od adidasu. U miCoach jsem se dočetla, že při běhu barvy signalizují v jaké tepové frekvenci běžec běží. Je něco podobného i u Nike+? Dále by mě zajímalo, jestli nevíte, zda je lepší mít chip v botě nebo jestli stačí mít ho na tkaničce pomocí držáku, který apple prodává. Budu se těšit na odpověď :o)

    1. S miCoach zkušenosti nemám, nicméně abych si ještě zapínal popruh pro měření tepu … to by mě asi běhání přestalo bavit nebo bych spíše popruh zahodil. Nike+ mi bohatě stačí a vzhledem k provázanosti s iPhonem mi velice vyhovuje. Nepotřebuji měřit tepovou frekvenci a různí trenéři tvrdí, že to ani není třeba, pokud nemáte v plánu běhat profesionálně, ale chcete mít běhání jako „odpočinkový“ sport. Vzdálenost, čas, tempo, graf běhu … prostě nemám potřebu měřit ještě tep.

      Více přesný je čip v botě (stačí si do ne-Nike+ boty vyříznout menší otvor), nicméně i na tkaničkách bude čip poměrně přesný, vím že s tím pár lidí v okolí běhá a nestěžují si.

  12. Aktualne jiz lze data odesilat na server primo z telefonu bez nutnosti pripojovani pres iTunes.
    Chip se da sehnat zhruba za 500,- a v obchodech ho najdete pod oznacenim Nike+ Sensor a doporucuji k nemu obal/kapsicku Marware Sportsuit Sensor na pridelani na botu

Comments are closed.

Previous Article

Spirit: Jailbreak pro iPad, iPhone a iPod Touch vydán

Next Article

iPad: prodej v dalších státech už 28.5., Česko chybí

Related Posts