Apple nám stále nevyrobí Mac s dotykovou obrazovkou, ale přinejmenším zvažuje přidání dotykových displejů na téměř každý povrch, který obklopuje klávesnici MacBooku Pro. Neuvěřitelné, byl to rok 2016 , kdy Apple poprvé představil Touch Bar, dotykový displej, který seděl na klávesnici MacBooku Pro. Ale konec Touch Baru v říjnu 2023 nemusí být skutečně jeho konečným zánikem. Zatímco Touch Bar nebyl během sedmi let na trhu nijak aktualizován, nově udělený patent ukazuje, že šlo pouze o součást plánu na větší využití základny notebooku.
Přenosný počítač s dynamickým zobrazovacím rozhraním
Apple má v rukávu patent nazvaný „Přenosný počítač s dynamickým zobrazovacím rozhraním“. Popisuje notebook se „světlo propustným krytem definujícím první vstupní oblast citlivou na dotyk podél první strany klávesnice a druhou vstupní oblast citlivou na dotyk podél druhé strany klávesnice.“
Základna MacBooku Pro by také mohla obsahovat „druhý displej pod druhou vstupní oblastí citlivou na dotyk“. A pak by třetí dotykový displej mohl ležet „po třetí straně klávesnice“. Takže v tomto návrhu se téměř každá část základny MacBooku Pro stává dotykovým displejem. Nezdá se, že by šlo o výměnu klávesnice za dotykový displej, ale rozhodně to navrhuje změnu trackpadu na jeden.
„Především… konkrétní velikost, tvar nebo jiná charakteristika oblasti trackpadu se může měnit v závislosti na režimu notebooku,“ říká Apple. „To může umožnit přizpůsobení uživatelského rozhraní různým aplikacím nebo funkcím přenosného počítače.“
Někdy Apple odkazuje až na tři samostatné displeje, ale jindy „dynamický displej… může zcela obklopovat klávesnici“. Je zvláštní, že ani tento popis se nezdá, že by měl v úmyslu odkazovat na klávesnici, která je zcela obklopena. Místo toho, a možná ironicky, oblast, kam dříve Touch Bar směřoval, není označována jako jedna z možností. Mohlo to být proto, že patent byl podán v roce 2019, kdy tam byl ještě Touch Bar.
Nebo se může stát, že se Apple vyděsil z reakce, kterou Touch Bar dostal. Jeho hlavní kritika se však zřejmě vztahuje i na tuto novou myšlenku mít na MacBooku Pro více displejů. Jakkoli mohl být Touch Bar dobrý, nebyl dotykový. Takže protože se zobrazované ovládací prvky měnily v závislosti na tom, v jaké aplikaci se nacházíte, neexistovala žádná možnost vybudovat si svalovou paměť a zjistit, kde se ovládací prvek nachází, aniž byste se museli dívat. Podobně služby ovládání displeje rozmístěné kolem klávesnice a opěrky dlaní nejsou takové, abyste se mohli soustředit na práci. Problém s tím, že dotykový panel není dotykový, byl však vyřešen.
„Rozhraní dynamického displeje může také využívat hmatové výstupy k poskytování hmatové zpětné vazby uživateli,“ uvádí patent. „Druhá drsnost, která je hladší než první drsnost.“
Myšlenka je taková, že můžete cítit, když přejedete prstem z jedné oblasti základny do druhé, je jasné, jaké ovládací prvky přecházíte. Proto „dotykové a/nebo silové vstupy aplikované na oblast trackpadu mohou také ovládat další funkce a/nebo operace zařízení.“
V roce 2018 byl společnosti Apple udělen patent na změnu celé základní plochy MacBooku Pro na dotykovou. V tomto případě to bylo konkrétně proto, aby bylo možné zobrazit různé klávesnice, aby vyhovovaly jakékoli používané aplikaci.
Apple získává každý rok mnoho patentů a nikdy nejsou důkazem, že přichází na nový produkt. Ale to, že se Apple k této myšlence stále vrací, přinejmenším naznačuje, že to myslí vážně s vytvářením většího množství základny MacBook Pro.