Francie vyšetřuje Apple kvůli obviněním, že záměrně omezuje možnosti oprav svých chytrých telefonů, což je může potenciálně učinit zastaralými. Při používání programu samoobslužných oprav společnosti Apple jsou zákazníci povinni při objednávání dílů pro produkty, jako jsou iPhony a Macy, uvést sériové číslo svého zařízení. Kromě toho všechny části získané prostřednictvím tohoto programu musí být sladěny s konkrétním zamýšleným zařízením, aby byla zajištěna správná instalace a kompatibilita.
Cílené omezování oprav
Francouzská asociace Halte l’Obsolescence Program (HOP) si však stěžuje, že politika společnosti Apple týkající se používání sériových dílů umožňuje omezit opravy na autorizované poskytovatele oprav a omezuje zařízení, která nepoužívají certifikované díly. HOP vyzývá Apple, aby „zaručil právo opravovat zařízení podle logiky skutečné cirkulární ekonomiky“.
V důsledku toho Francie zahájila vyšetřování společnosti Apple kvůli „plánovanému zastarávání“, aby zjistila, zda záměrně neplánuje, aby se iPhony staly zastaralými kvůli těmto omezením oprav, uvádí AFP .
Společnost HOP podala stížnost na Apple v roce 2017 za úmyslné snížení maximálního výkonu některých starších modelů iPhone se zhoršujícími se bateriemi, což je opatření zaměřené na zabránění neočekávanému vypnutí.
Poté, co Apple uznal, že záměrně zpomalil starší iPhony, čelila společnost četným právním výzvám. Apple však uvedl, že je to zásadní pro zabránění náhlým vypnutím, která mohou poškodit elektroniku iPhonu.
Kritici a žalobci tvrdili, že politika Applu, ať už úmyslná nebo ne, tlačí uživatele k nákupu nových iPhonů. Starší modely často narážejí na potíže s nejnovějšími aplikacemi a aktualizacemi iOS.
V roce 2020 se Apple dohodl na zaplacení 27,4 milionu dolarů za to, že neinformoval uživatele iPhonu o tom, že aktualizace softwaru mohou potenciálně snížit výkon starších zařízení.