Apple za poslední dva roky v Číně vyrostl natolik, že jeho regionální provozní zisk daleko převyšuje domácí technologické giganty v zemi, podporované rozsáhlým diplomatickým úsilím.
Je dobře známo, že Apple silně spoléhá na Čínu pro její masivní výrobní kapacitu, i když je v centru pozornosti kvůli propuknutí COVID, které postihlo jeho největší továrnu na iPhony. Ve stejné době Apple také zaznamenává, že obchody v zemi značně rostou.
Apple se dočkal v Číně značného růstu
Změny životního stylu pandemie umožnily čínskému podnikání Applu v krátké době značně růst, přičemž provozní zisky vzrostly za 24 měsíců o 104 % na 31,2 miliardy USD ve finančním roce do září. Financial Times píše, že je to více než dvě nejlepší čínské technologické společnosti dohromady, s Tencentem za 15,2 miliardy dolarů a Alibabou za 13,5 miliardy dolarů.
Publikace poukazuje na to, že zisky jsou výsledkem dohody mezi Applem a Čínou, která umožnila výrobci iPhonů vyhnout se „zásahu proti domácím technologickým skupinám“.
Dohody vytvořené v rámci opakovaných diplomatických návštěv generálního ředitele Tima Cooka v zemi v průběhu let pomohly Applu výrazně posílit jeho dodavatelský řetězec v regionu. Smlouva pomáhá Applu udržet si „neomezený přístup“ k nákladově efektivní práci a továrnám, které jsou důležité pro jeho úspěch.
„Pekingu je jasné, že je to obousměrná ulice,“ řekl Brian Merchant, autor knihy „Jedno zařízení: Tajná historie iPhonu.“ Díky vyšším platům a pracovním standardům pro firmy uzavírající smlouvy s Applem to „pomohlo zvýšit mzdy směrem ke střední třídě“.
Kritici však trvají na tom, že taková blízkost vládě a přístup ke zdrojům také způsobil, že Apple je ochotnější jít s administrativními požadavky. To zahrnuje ukládání čínských uživatelských dat v datovém centru vlastněném provinční vládou, zátah proti tisícům aplikací z App Store a to, aby Apple nezakolísal na citlivých tématech.
„Vize společnosti Apple o kontrolovaném a uzamčeném ekosystému pro zákaznickou zkušenost se mapuje do stejné vize, stejné kontroly, kterou chce mít komunistická strana v Číně,“ řekl ředitel projektu Guardian Nathan Freitas. „Vidí z očí do očí to, co pro harmonickou společnost potřebujete. Jeden je pouze telefonní ekosystém, druhý je národ.“
Diplomacie má pro Apple i své další výhody, mezi které patří výrazné oslabení Huawei. V roce 2019 čínští občané pomohli koupit smartphony Huawei a podpořili místního výrobce do té míry, že ten rok předběhl Apple v globálních prodejích.
Také v roce 2019 představil Huawei smartphony s podporou 5G a Apple ho následoval v roce 2020. Sankce související s bezpečností, které proti Huawei uvalily USA v roce 2020, však znemožnily přístup ke klíčovým technologiím, jako jsou čipové sady 5G, což společnost vážně poškodilo v krátkém čase.
Když se čínští spotřebitelé vzdálili náhlého nedostatku přístupu Huawei k americkým čipům 5G, Apple zaznamenal růst svého podílu na trhu srovnatelně stejnou měrou a ovládl prémiovou část trhu smartphonů.
Nyní Apple prakticky vlastní trh smartphonů v Číně s hodnotou 600 $ a více, přičemž na této úrovni může soutěžit jen málo soupeřů.