Výzkum chytrých tkanin společnosti Apple poukazuje na její další plány

Nový výzkum vycházející ze starší práce ukazuje, že Apple pracuje na tom, jak vetkat senzory a přepínače do látky, kterou by pak bylo možné použít pro chytré tašky, nábytek, oblečení a další. Apple již dříve získal patenty, včetně patentů na výrobu látkových tlačítek pro HomePod. Nyní nově odhalený patent popisuje mnoho použití pro látku, která má v sobě zabudované senzory a další zařízení.

Jaké jsou informace o tomto patentu?

„Zařízení pro ovládání látky“ se týká především detailů zabudování čehokoli do látky. Apple již má na tuto širokou myšlenku formu, přičemž mu byly uděleny předchozí patenty na chytré tkané pásky nebo tlačítka na Apple Watch. Tento nový patent však také naznačuje, jak daleko by mohl Apple s návrhem zajít.

„Může být žádoucí vytvářet tašky, nábytek, oděvy, elektronická zařízení a další předměty s použitím materiálů, jako je tkanina,“ uvádí patent. „Pokud však nebudete dbát, předměty na bázi látek, jako jsou tyto, nemusí nabízet požadované vlastnosti.“

„Například použití elektronického zařízení na bázi látky může být nepohodlné,“ pokračuje, „nemusí mít atraktivní vzhled nebo nemusí nabízet požadovanou funkčnost.“

Je to poslední bod, na který se patent soustředí, otázka výroby látkových předmětů jako ovládacích zařízení. Po vyjmenování všech myslitelných typů elektronických zařízení patent poté poskytuje konkrétnější okamžitě rozpoznatelné položky, které používají látku.

„Tkanina může být popruh, může to být pásek na zápěstí nebo pásek na hlavu, může to být odnímatelný kryt zařízení, může to být pouzdro nebo taška, která má popruhy…,“ říká. „Nebo to může být součástí židle, pohovky nebo jiného sezení (např. polštáře nebo jiné konstrukce sedadel), může být součástí oděvu nebo jiného nositelného předmětu (např. klobouk, pásek, pásek na zápěstí, čelenka, ponožka, rukavice, košile, kalhoty atd.), nebo to může být jakýkoli jiný vhodný předmět na bázi látky.“

Takže to zužuje věci. Patent je podobně široký v tom, jak popisuje, že látka „může být měkká…, může být hrubá, může být hladká“ a tak dále. Je příznačné, že povrch takových tkanin „může být vytvořen jako součást zařízení, které má části vytvořené z netkaných struktur z plastu, kovu, skla, krystalických materiálů, keramiky nebo jiných materiálů.“

Apple tedy vidí látku, která se používá k balení věcí. Jeden příklad výkresu v patentu ukazuje například dálkové ovládání.

„Položka na bázi látky může zahrnovat pouzdro, které je potaženo látkou,“ říká Apple. „Oblasti tkaniny mohou překrývat vstupní obvody, jako jsou tlačítkové spínače, dotykové senzory, senzory síly, senzory přiblížení a další snímací obvody, a mohou se překrývat s jinými součástmi, jako jsou komponenty vyzařující světlo a haptická výstupní zařízení.“

Apple již dříve také získal patent, který by umožnil ovládání počítačů Mac pomocí chytrých rukavic. Nový patent to rozšiřuje na cokoli, co lze zabalit do látky.

„Položka založená na tkanině může obsahovat řídicí obvody, které shromažďují uživatelské vstupy ze vstupních obvodů,“ pokračuje. „Předmět na bázi látky může mít závaží, které je umístěno v krytu pro orientaci krytu v požadovaném směru, když kryt spočívá na povrchu.“

Je těžké si představit, řekněme, současné ploché dálkové ovládání Siri, když se položí lícem dolů, samo se převrátí. Nákresy společnosti Apple však ukazují zaoblenější válcové zařízení, o kterém se říká, že „může mít samočinné vyrovnávání“.

Jak by to mohlo fungovat

Ústředním bodem každého případu použití je konkrétní detail toho, jak jsou takové tkaniny formovány. Apple říká, že příze „mohou být vytvořeny z polymeru, kovu, skla, grafitu“ a dalších.

„Pak prameny materiálu… mohou být jednovláknové prameny (někdy označované jako vlákna nebo monofilamenty),“ pokračuje, „mohou to být příze nebo jiné prameny, které byly vytvořeny propletením více vláken (vícenásobné monofily) materiálu dohromady, nebo to mohou být jiné typy pramenů (např. hadičky).

Pokud jsou do tkaniny vetkány obvody, pak tato tkanina může mít oblasti se „zvýšenou propustností světla, štítky tlačítek nebo] odlišnými texturami.“

„[Další] atributy se mohou překrývat vstupní obvody, jako jsou spínače tlačítek, obvody dotykových senzorů, senzory síly, senzory přiblížení a další senzory,“ pokračuje Apple. „Položka založená na tkanině může obsahovat řídicí obvody, které shromažďují uživatelské vstupy ze vstupních obvodů.“

To vše by se klidně mohlo týkat i obalů kolem budoucích HomePodů. Představte si ale, že svůj MacBook Pro nosíte v tašce, kde vám popruhy řeknou zbývající kapacitu baterie. Nebo si představte, jak sedíte na židli, kde tkanina područky obsahuje ovládací prvky HomeKit. Tento patent je připsán třem vynálezcům. Patří mezi ně Daniel A. Podhajny, jehož předchozí související práce zahrnuje patent na výrobu látkových chytrých klávesnic pro iPad.

Previous Article

Jak se vyhnout poškození baterie vašeho iPhonu?

Next Article

Systém autopilota v Apple Car by mohl být připojený ke korejskému dodavateli

Related Posts