Když AirTagy přišly na trh, řada lidí se obávala, že by mohly být zneužity k pronásledování lidí. Tato obava se už mnohokrát proměnila v realitu. Jeden z případů se nedávno odehrál v USA. Muž z Connecticutu byl zatčen poté, co ho policie viděla, jak se pokoušel použít Apple AirTags ke sledování auta oběti.
Stalker neunikl trestu
Zatímco se Pensylvánie snaží stát se prvním státem se specifickou legislativou pro AirTagy, policie zatkla obyvatele Connecticutu, který byl obviněn z těžkých zločinů, včetně pronásledování prvního stupně. Podle CT Insider byl 30. ledna 2022 27-letý Wilfred Gonzalez obviněn ze stalkingu, navíc porušení ochranného příkazu a přestupek narušení veřejného pořádku.
Místní policie ve městě Waterbury uvedla, že byli vysláni po „nahlášeném domácím sporu“. Vyšetřovatel na místě „objevil, že obviněný umístil sledovací zařízení… do vozidla oběti“.
I kdyby pachatel nebyl svědkem, preventivní metody společnosti Apple proti stalkingu by oběť varovaly. Po určité době se na iPhonu oběti zobrazí upozornění, že ji AirTag sledoval.
Pokud má oběť místo toho Android, pak by na obrazovce nebylo stejné upozornění. AirTag sám však začne vydávat poplach poté, co byl na nějakou dobu oddělen od svého majitele.
Oběť pak může zkontrolovat AirTag tak, že podrží svůj iPhone nebo Android telefon s nainstalovanou aplikací vedle něj. Odkaz na obrazovce je pak přesměruje na stránky Apple, kde je uvedeno sériové číslo AirTagu.
Na žádost úřadů Apple oznámí, kdo je registrovaným vlastníkem AirTagu. Gonzalez byl propuštěn na kauci ve výši 10 000 dolarů a příští návštěvu soudu má 30. března. Apple AirTags již od začátku obsahovaly funkce proti pronásledování. Byly dokonce nápomocné při prevenci krádeží auta.