O nedostatku čipů na trhu se mluví už dlouho. Nový výzkum tvrdí, že nedostatek čipů znamená, že výrobci smartphonů získávají pouze 70% až 80% svých objednávek komponentů – iPhone společnosti Apple však není ovlivněn.
Ačkoli jiný výzkum říká, že Apple nyní začíná pociťovat důsledky nedostatku čipů na všech svých zařízeních, s iPhonem si vede lépe. Counterpoint Research uvádí, že snižuje svou globální prognózu dodávek chytrých telefonů na odhadovaný 6% roční růst na 1,41 miliardy zařízení. Původně společnost předpovídala 9% růst, celkem 1,45 miliardy telefonů.
Trh zasáhla situace s COVID-19
„Odvětví chytrých telefonů bylo letos připraveno na silné oživení poté, co COVID-19 v roce 2020 tvrdě narazil na trh,“ uvádí výzkumná společnost v prohlášení. „Prodejci chytrých telefonů zadávali od konce loňského roku velké objednávky komponentů a poptávka spotřebitelů pocházející ze zpožděných nákupů náhradních dílů podpořila trh v prvním čtvrtletí.“
Následně však „někteří OEM a prodejci smartphonů“ hlásili, že během druhého čtvrtletí 2021 obdrželi pouze 80% svých objednávek na klíčové komponenty.
„Situace se zdá být čím dál horší, jak procházíme Q3 2021,“ pokračuje společnost. „Někteří výrobci smartphonů nyní říkají, že dostávají pouze 70% svých požadavků, což způsobuje mnoho problémů.“
Apple jako jediný neovlivněn
Counterpoint říká, že tyto problémy postihlo 90% odvětví smartphonů. „Zdá se, že nedostatek polovodičů ovlivňuje všechny značky v ekosystémech,“ řekl Tom Kang, ředitel výzkumu Counterpoint Research. „Samsung, Oppo, Xiaomi byli ovlivněni všichni a snižujeme své prognózy. Apple se ale zdá být nejodolnějším a nejméně zasaženým nedostatkem AP.“
Výzkum nenaznačuje, jak by Apple mohl uniknout nedostatku. Předchozí zprávy o tomto problému však naznačovaly, že díky své kupní síle mohl mít Apple zásoby.