Proč používat na poznámky OneNote?

Dlouho jsem hledal aplikaci, do které budu moci kreslit a psát, jak se mi zlíbí. Nativní aplikace Poznámky v iOS je pro mé potřeby totiž více než nevyhovující – nechápejte mě špatně, na psaní poznámek na klávesnici bych ji za nic neměnil. Jakmile ale dojde na kreslení tužkou, nastává těžký chaos. Moji potřebu zvládnula uspokojit zatím pouze varianta od Microsoftu, a sice OneNote.

V čem tkví šikovnost OneNote?

Zápisník od Microsoftu má obrovskou výhodu v jeho fungování – pro sebe tomu říkám sandbox. Při vytváření nové poznámky totiž neurčujete, zda se bude jednat o ToDo list, kreslení do pdf nebo pouhé kreslení poznámek. Stránka je defaultně čistě bílá, na jejímž vrcholku lze určit název poznámky.

Zaměření probíhá následně pomocí vkládání do písečku. Klepnutím prstem (nebo touchpadem, jste-li na iPadu s klávesnicí) vytvoříte nové pole pro psaní textu. To lze následně libovolně formátovat (třeba právě do zmiňovaného ToDo listu), přemisťovat po stránce, zvětšovat či zmenšovat.

To, proč mám ale OneNote nejraději je možnost bez omezení kreslit po všem, co jsem již vytvořil. Pokud mám tedy v poznámce obrázek nebo text psaný na klávesnici, můžu vzít prst (či Apple Pencil, již aplikace podporuje) a poznámkovat si vše potřebné. Tímto tak zaniká jakési přerušení mindflow, která je při dělání například myšlenkových map důležitá. Při kreslení totiž nenarazíte na omezení nebo problém, který byste museli řešit. Oproti tomu nativní Poznámky v iOS mají vždy jen vertikálně určenou plochu, po které můžete kreslit, nedej bože, abyste zasáhli do textu!

OneNote

Aplikace – všechny platformy podporovány

Dalším lákadlem pro používání této aplikace může být multiplatformní podpora. iOS, Android, Windows i macOS jsou samozřejmostí. Microsoft ale nabízí i online Office aplikaci, jíž je OneNote součástí. Tu spustíte i bez nutnosti stahovat si celý balíček Office a zdlouhavě jej instalovat. Poznámky se navíc nerozhází a vše zůstává na stejném místě, kdekoliv ji čtete.

Díky synchronizaci s účtem OneDrive navíc máte vše přístupné kdekoliv bez posílání odkazů. Do poznámky navíc lze přidat účastníky, kteří vám se sepisováním mohou pomoct.

Pro koho OneNote není?

OneNote bych nedoporučil, hledáte-li něco na psaní poznámek na klávesnici. Na to je ideální horizontálně uzavřený prostor s více možnostmi formátování textu. Klasické Poznámky od Applu jsou krásnou a funkční ukázkou.

Možná ani pro studenty na poznámky do školy OneNote nebude ideální. Nedávno jsem zde doporučoval aplikaci Goodnotes. Ta je díky „sešitovému rozhraní” pro studenty s iPadem a Apple Pencil velmi dobrou a levnou volbou. Ani jedna z těchto aplikací ale nenabízí horizontálně i vertikálně „neomezené” pole pro psaní a jednoduché přesouvání položek po plátně.

2 comments
  1. Ale do nativních Poznámek přece lze nyní už i kreslit…..

    1. To sice jo, to už jde dlouho 🙂 ale ne přes obrázky a text. Pořád je tam to omezení prostoru pouze pro kreslení

Comments are closed.

Previous Article

Zasloužený pomník Neznámému vojínovi

Next Article

Jak to bylo? Aneb jak nezapomenout hit (1. část)

Related Posts