Na trackovací zařízení od Applu, které je podobné řešením od konkurence, se čekalo hodně dlouho. Jarní „nabušená” keynote nám je konečně představila a méně než před týdnem šel AirTag do prodeje. My jsme ho vyzkoušeli a nyní vám přinášíme zhodnocení, abyste se mohli rozhodnout, zda se jedná o zařízení pro vás.
Design a balení
Balení je velmi jednoduché, zato poctivé, jak je u Applu zvykem. AirTag není do krabičky jen tak vhozen, ale nachází se ve vlastním vyvýšením šuplíku. Dále krabičku doplňují jen prospekty s nezbytnými informacemi v několika jazycích. Samotné zařízení je ze začátku ještě v plastovém obale, při jehož sundávání zároveň spojíte kontakty s baterií a AirTag se sám zapne. To vám dá vědět zvukem.
AirTag je velmi jednoduchý, co se týká designu. Z větší části je vyveden v bílém plastu, odnímací kolečko je pak z lesklého kovu. Nesmí chybět logo Applu a nakonec výpis několika klíčových technologií, které se uvnitř skrývají. Jak jsem předesílal, kolečko je odnímací, pod ním se skrývá knoflíková 3V baterie, kterou lze v případě potřeby vyměnit. AirTag by však měl mít výdrž až rok na jednu tuto baterii.
Je možná trochu škoda, že Apple zvolil právě takovýto tvar. AirTag je sice o něco málo větší než padesátikoruna, ale tloušťka se zdá být poměrně nepraktická. Na klíčence s ní problém mít nebudete, ale v například v peněžence by mohl zavazet.
První párování
Spárovat AirTag s iPhonem je velmi jednoduché. V principu se jedná o podobné párování jako u AirPods. Stačí zařízení přiblížit k iPhonu (se zapnutým Bluetooth), na kterém vám hned vyskočí nabídka pro spárování. Následuje pojmenování, kdy vám dá iPhone na výběr z přednastavených věcí (které lidé často ztrácejí nebo nechtějí, aby se ztratily) nebo si můžete AirTag pojmenovat po svém. A to je vše. AirTag je nyní připojen do aplikace Najít, odkud se vše ovládá.
Funkce
Mezi hlavní funkce patří přehrávání zvuku. Pokud je AirTag alespoň v mírném dosahu, lze na něm přehrát zvuk. Signál se může lišit podle rozložení vašeho bytu, mně se s AirTagem podařilo spojit na cca 12 metrů přes jednu stěnu. Reproduktor v AirTagu je překvapivě docela silný a vydává pípání o vyšších frekvencích, takže jej jen těžko přeslechnete.
Tip: Pokud plánujete mít AirTag v peněžence, nedávejte jej nikam společně s mincemi. Ty se totiž magneticky přichytí k AirTagu a ovlivňují i reproduktor. Zvuk pak není slyšet.
Druhou šikovnou funkcí je hledání, které probíhá pomocí technologie Ultra Wide Band (ultra široké pásmo). Díky ní lze detekovat, jakým přesně směrem a jak daleko se AirTag od iPhonu nachází. Pozor, touto technologií oplývají pouze iPhony řady 11 a výše (vyjma iPhonu SE 2020). Od nějakých 4,5 metrů od ztracených klíčů vám iPhone začne ukazovat vzdálenost, kolem 3 metrů už i přesný směr s naváděcí šipkou. Vše doplňuje ještě haptická odezva, která se zrychluje podle toho, jak daleko od AirTagu jste.
Třešničkou na dortu je ale režim Ztraceno, který aktivujete v případě že ztratíte zavazadlo nebo v kavárně zapomenete například batoh. Po aktivování tohoto režimu vyplníte své telefonní číslo, na které vás lze v případě nálezu kontaktovat a krátkou zprávu pro nálezce, do níž lze napsat cokoliv. Jakmile následně někdo jen projde okolo vašeho AirTagu s iPhone v kapse, zaměří se jeho poloha a vám ihned vyskočí notifikace s polohou předmětu. Když váš ztracený předmět někdo najde, může jej přiložit k telefonu a bude přesměrován na web, kde najde vaše dříve vyplněné údaje.
Cena a konkurence
Cena za jeden kus je nastavena na 980 Kč, v případě, že koupíte rovnou balení po čtyřech, zaplatíte za jeden 748 Kč. Konkurence je ale na trhu už velké množství, například jsme nedávno psali o Chipolo ONE Spot, který je zatím jako jediný také kompatibilní se sítí Najít. Cena se přitom pohybuje v podobné výšce. Konkurencí je také Samsung Smart Tag, který je naopak šikovně spojen s Android telefony, cena je opět podobná, nyní stojí kus 899 Kč.
Nesmím opomenout ani firmu Tile, který se v tomto odvětví už nějakou dobu pohybuje. I díky tomu nabízí velmi různorodé tvary a velikosti hledáčků. Proto se tak může stát ideálním doplňkem právě do peněženky. Cena je sice o něco nižší, avšak zatím nenabízí propojení do sítě Najít. Ani jeden z konkurentů zatím navíc neumožňuje technologii UWB spárovat s iPhonem, takže pokud vám jde primárně o hledání přesné polohy předmětu v domě, AirTag je prozatím jasná a jediná volba.
Zapomenout ale nesmíme i na doplňky k AirTagu. Ty oficiální totiž začínají na stejné ceně, jakou má AirTag samotný! Plánujete-li si tedy připevnit AirTag na klíčenku, připravte si dalších 1 090 Kč, silikonový popruh na batoh pak stojí 890 Kč.
Zajímá vás o AirTagu něco, co jsme v recenzi neuvedli? Napište do komentářů!