Daily Routine: získejte kontrolu nad denní rutinou

Jak se ohlídat před prokrastinací a mít představu o činnostech, které chceme/potřebujeme dělat? Zkuste nástroj s názvem Daily Routine.
Děláme je pravidelně, některé zcela automaticky, jiné se teprve snažíme řádně uchytit do sítě naší každodennosti. Rutina nemusí mít význam něčeho fádního a stereotypního, naopak může jít o návyk, který napomůže dokráčet k vytyčenému cílu. A proč nevyužít vhodného nástroje při stanovení a kontrole rutin? O jednom víme, jmenuje se Daily Routine.

Když jsem objevil aplikaci Daily Routine v App Store, nejen na základě screenshotů, ale také právě kvůli potřebě takový nástroj mít, okamžitě jsem jej začal zkoušet. Tenkrát však Daily Routine nesl břímě první verze. Čas od času aplikace spadla, zlobilo mě nastavování nadefinovaných skupin rutin do kalendáře – buď to moc nešlo, nebo při odstranění z kalendáře se zcela smazala i ona skupina rutin.
Autor programu Jaysen Marais mě prosil o shovívavost, inu, počkal jsem si na aktualizaci. Nyní vše funguje tak, jak má. A co tedy Daily Routine umí a k čemu aplikaci využijete?

Proč si rozdělit den

Daily Routine je nástroj určen především pro všechny freelancery, pro lidi, kteří mají potíže s prokrastinací, s vlastní vůlí a kontrolou. Na jedné straně může výrazným způsobem napomoci k vybudování pozitivních návyků, na straně druhé otevírá debatu nad tím, zda už potom člověk nejedná jako stroj a neřídí se rozvrhem přespříliš. Nyní se od této diskuze vzdálím a budu brát Daily Routine jen z pohledu uživatele, který se rozhodl tento nástroj zkrátka používat s dobrou vírou, že mu pomůže.
Rozparcelování dne má tuto výhodu – pohlídáte si, že se činnostem budete věnovat. Například hodláte pravidelně cvičit, učit se novým slovíčkům z cizího jazyka, nebo naopak chcete mít vyhrazený čas na e-maiy (abyste je neustále nekontrolovali). Pokud jako já máte potíž s pracovní dobou, můžete si stanovit jasné hranice, kdy má končit a kdy už nastupovat odpočinek nebo čas na osobní rozvoj.

První krok – činnosti

První krok spočívá v určení činností. Zamyslete se nad tím, co děláte (jídlo, spánek, běh, škola…) a co byste chtěli dělat (slovíčka, čtení, psaní článků…). Aplikace má svoji ukázkovou skupinu rutin, lze se inspirovat. Když po spuštění programu zvolíte v dolní liště tlačítko Activites, pomocí + přidáváte nové a nové činnosti. Ke každé vyberete barvu – oranžová může souviset s osobním rozvojem, fialová s relaxem, zelená se zdravím atp. Daily Routine má desítky ikonek, takže k činnosti lze bez potíží vždy nějakou vhodnou vybrat. A samozřejmě do textového pole vepíšete její název.
Když jsem si činnost pojmenoval, nastavil barvu i ikonu, měl jsem potřebu klepnout na nějaké potvrzovací tlačítko, ale bylo zde pouze Delete a Undo. Musíte klepnout na jinou, již existující položku, tím se nově nastavená aktivita uzavře a zařadí do seznamu.

Druhý krok – skupiny rutin

Stěží lze všechny nadefinované činnosti provádět každý den. Ne jen proto, že pokud jste v zaměstnání či ve škole, máte v rámci 24 hodin mnohem menší manévrovací prostor než o víkendu. Ve druhém kroku se tedy zamyslete nad tím, do jakých skupin byste činnosti rozdělili. V mém případě např. lichý týden (kdy učím), sudý týden (kdy jsem doma a s časem nakládám dle své vůle), sobota, neděle. Skupin můžete mít libovolný počet, třeba i pro každý den jednu, pak speciální pro dovolené, pro prázdniny…
Vytváření skupin v aplikaci probíhá za pomoci prvního tlačítka ve spodní liště – Routines. Opět tlačítkem + otevřete nadefinování nové skupiny. Pojmenujete si ji (např. víkend), určíte její barvu, vyberete ikonu. Zásadní je tlačítko Timeslots. Otevře se obrazovka, na jejíž levé straně je lišta/pravítko – co čárka, to hodina. Nyní přistoupíte na přidávání jednotlivích činností, klepnete-li na + ad timeslot. Pomocí tlačítka Activity vyberete ze svých již nadefinovaných činností, pomocí Time zase určíte časový rozptyl dané aktivity. A takto pokračujete, až budete mít celý den zaplněný.
Ovládání není sice nikterak složité, přesto bych si dokázal představit ještě větší podíl intuitivnosti. Problém totiž nastane, pokud máte již zaplněno, ale rozhodnete se časy upravit a něco někam doplnit. Přímo vložit časovou mezeru nelze. Když například mám spánek 13:00–14:00, čtení 14:00–15:00, psaní dopisů 15:00–16:00 a rozhodnu se, že mezi spánek a čtení vložím 15minut na zopakování slovíček, musím zkrátit dobu spánku nebo čtení. Rozhodnu se pro spánek, klepnu na tuto položku. Pokud bych pouze zkrátil jeho dobu (13:00–13:45), nevznikne mezera, ale čtení se o 15minut prodlouží. Je potřeba zvolit postup, že při označení spánku klepnu na tlačítko Split, nastvím rozdělení ve 13:45. Vzniknou dvě položky spánku (Spánek 13:00–13:45, Spánek 13:45–14:00). Poté klepnu na druhou položku spánku a předělám ji na Opakování slovíček.
Při odstraňování položek se nabídne několik možností. Buďto při smazání vznikne po zmizelé aktivitě mezera, nebo se připojí zbytek aktivit a ta následující se o čas získaný smazáním prodlouží. Také je možnost připojit k sobě činnosti, kdy si získaný čas rozdělí mezi sebou aktivity před a po odstraněné položce.
Myslím, že by neuškodilo využit obyčejného přesouvání – přidržet a přesunout jednu položku jinam. Editovat skupinu rutin (den), když už máte plno, je značně zdlouhavé a otravné.

Třetí krok – kalendář

Ve spodní liště se nachází také tlačítko Calendar. Pomocí + přidáváte nastavené skupiny rutin a nadefinujete, kdy se mají v kalendáři zobrazovat. Jak jsem v úvodu předestřel, v první verzi právě tato vlastnost nejvíce selhávala. Představte si, že si dáte záležet, nastavíte několik skupin rutin, poté je dáte do kalendáře, ale protože s tím moc neumíte, rozhodí se vám to, chcete začít znovu, a tak z kalendáře rutiny smažete, ale netušíte, že se z aplikace odstraní úplně. Tuto zlou, nepěknou věc už naštěstí Daily Routine nedělá. Neznamená to však, že by nastavení kalendáře byl úkol pro cvičeného šimpanze. Ten by se iOS zařízení po chvilce velmi rád vzdal. Je to dáno tím, že nadefinování, kdy se mají skupiny rutin zobrazovat, může být vpravdě dle potřeb uživatele. Pokud totiž nechcete přidávat rutiny do kalendáře třeba každý den (i když to není zlá varianta), ale chcete je mít automaticky již během celého roku, určíte si například, že skupina Lichý týden má začít od toho a toho dne, musíte odškrtnout sobotu a neděli, protože na tyto dny máte speciální skupinu rutin, pak určíte, že se mají v takovém a makovém pořadí znovu opakovat. Zní to docela jednoduše, ale v iCalu vše probíhá mnohem snadněji, tady se mi to občas zkrátka rozsypalo. Jednu skupinu jsem měl již hezky zanesenou, ale po přidání druhé se mi ta první upravila… možná jde jen o chybu a bude odstraněna. Možná šlo o nějakou moji nešikovnost, nehádám se.
Ale věřím, že by mohl vývojář zase vyjít vstříc jednoduchosti – třeba mít otevřenou některou skupinu rutin a pak už jen klepáním označovat dny v kalendáři, kdy se má zobrazovat.

Další funkce

Aplikace vás může i na jednotlivé rutiny upozornit notifikací – líbí se mi, že lze určit, které aktivity si vyžádají pozornost cinknutím a které ne. (To víte, když jdete jako já mimořádně dříve spát a pak vás probudí zvon ohlašující, že máte ulehnout ke sánku, tuto vlastnost aplikace oceníte…)
Notifikace lze také hromadně vypnout tlačítkem ve spodní liště – praktické.
Líbí se mi také možnost skupinu rutin vytisknout nebo poslat e-mailem jako PDF. Má to pěknou grafiku a navíc zde aplikace také zobrazí, kolik procent dne každá aktivita zabere.

Proč zkusit

Jestliže patříte do skupiny, která by potřebovala hlídacího psa na své činnosti/rozvrh, dejte aplikaci Daily Routine šanci. Není sice nejlevnější, ale může dobře sloužit. Má navíc při prohlížení rutin velmi zajímavé grafické prvky, které jen tak u obdobných aplikací nenajdete.
V aktuální verzi už aplikace funguje dobře, byť si dokáži představit, že tvůrce ovládání ještě více časem zjednoduší. Nebylo by to na škodu.
Daily Routine – 2,39€ – AppStore link

2 comments
  1. jj super app.. kdyby bylo neco podobneho pro desktop..

Comments are closed.

Previous Article

OnLive: hraní PC her na iPadu už brzy a bez problémů

Next Article

iPhone 5: vydání je velice blízko, potvrzuje několik zdrojů

Related Posts

Trainyard: logická hra pro milovníky vlaků a kolejí

Občas se stane, že různá nádraží jsou postavena tak nešikovně, že nějak smysluplně je propojit kolejemi může být velmi těžký oříšek. O to spíš, pokud ještě po kolejích jezdí vlaky různých barev, které musíte spojovat, kombinovat, přebarvovat a já nevím co ještě. To se však na normální železnici stát nemůže, a tak je tu od toho hra Trainyard - pokud máte rádi logické hry a vše kolem železnice, je pro vás tato hra jako stvořená.