Výsledky: Apple vydělal více než Microsoft, Nokia jde ke dnu

Shrnutí počtu prodejů jablečných výrobků a také srovnání finančních výsledků s firmami, které Applu nějakým způsobem konkurují.

S koncem června přišel i konec druhého čtvrtletí roku 2011, a tak byli někteří v napjatém očekávání finančních výsledků jablečné společnosti. O kolik desítek procent poroste obrat? Zdvojnásobí zisk? A kolik se tentokrát prodalo iPhonů? Všechny tyto informace se samozřejmě dozvíte, ale mimo to se také v přehledné tabulce podíváme na to, jak si vedly ostatní společnosti, které Applu nějakým způsobem konkurují – konkrétně půjde o Microsoft, Google, Nokii a Samsung. Nemusíte se ale bát, výsledky vás určitě potěší.

Následující tabulka ukazuje, jak si vedly jednotlivé společnosti ve druhém čtvrtletí roku 2011. Jde o hodnoty obratu (tedy vlastně peníze, které společnost utržila za prodej svých produktů), zisku (obrat mínus náklady, které byly vynaloženy na výrobu, prodej a distribuci výrobků) a “výdělku na akcii” (zkratka EPS; nevěděl jsem, jak to lépe popsat). Kvůli různým metodikám výpočtu, na jejichž pochopení člověk skoro potřebuje vysokoškolský titul, nemusí být srovnání úplně přesné, ale pro hrubý pohled to určitě stačit bude. Procenta říkají, o kolik si společnost polepšila či pohoršila oproti stejnému období minulého roku. Ještě doplním, že hodnoty Samsungu jsou pouze předpovědí této společnosti, protože ať jsem hledal, jak jsem hledal, jeho finanční výsledky jsem prozatím nikde nenašel.

obrat zisk EPS
Apple $28,57 mld. (+82%) $7,31 mld. (+125%) $7,79 (+122%)
Microsoft $17,37 mld. (+8%) $5,87 mld. (+30%)
Nokia $13 mld. (-11%) $-562 mil. (-44%) $0,06 (-50%)
Google $9,03 mld. (+32%) $2,85 mld (+37%) $7,68 (+34%)
Samsung $36,6 mld. (+3%) $3,5 mld. (-26%)

Jak vidíte, tak Apple jasně dominuje této pětici, především v zisku. Je to způsobeno hlavně díky tomu, že Apple má na svých produktech nasazeny obrovské marže, které mu zajišťují vysoké zisky. Kdysi jsem někde četl, že zatímco firma Dell vydělá na jednom prodaném notebooku pár ušmudlaných dolarů, tak zisk Applu jde do stovek.

Jen pro zajímavost – pokud bychom vzali obrat Applu a srovnali ho s hrubým domácím produktem zemí světa, tak Apple by byl (jako země) zhruba 88. místě z celkových zhruba 200 států. Za sebou by nechal například Panamu, Island či Litvu. A co se týče USA, představuje zhruba 0,2% jejich HDP.

Steve Jobs (Apple) a jeho protějšek Stephen Elop (Nokia)

Připočteme-li výdělěk 7,31 miliardy dolarů k zásobám, které již Apple má, dojdeme k číslu skoro dosahujícímu 80 miliard. Ano, tolik “hotovosti” má Apple na svých účtech a v různých rezervách. Otázka je, co s tímto obrovským obnosem, který se neustále krkolomným tempem zvyšuje a kterým nedisponuje snad žádná jiná společnost, hodlá dělat. Může si je sice nechávat na “horší časy”, které ale pravděpodobně, pokud přijdou, přijdou až za hodně dlouho, nebo je může investovat – a nebo rozdělit mezi akcionáře (a v tom případě bych opravdu chtěl být akcionář). Třetí možnost je ale prakticky vyloučená a ta první sice rozumná, ovšem mít 80 miliard v zásobách je podle mnoha analytiků a komentátorů až příliš. Zbývá tedy investování – která společnost to ale bude? Dlouho se spekulovalo o Facebooku, ovšem tuto možnost považuji za poněkud “přitaženou za vlasy”, protože mě nenapadá žádný důvod, proč by Apple tuto sociální síť chtěl a měl koupit. V současné době se spekuluje o společnosti Hulu, konkurenci Netflixu, která poskytuje streamování filmů a seriálů – to se zdá jako vhodná společnost k akvizici vzhledme k iCloudu a iTunes.

Nyní ale už k samotným konkrétním číslům. Za druhý kvartál 2011 Apple prodal celých 20,34 milionů iPhonů, což je o 142% než v minulém roce, 9,25 milionů iPadů (o 183% více; číslo by pravděpodobně bylo vyšší, kdyby je Apple resp. jeho dodavatel Foxconn dokázal vyrábět rychleji), 3,95 milionů Maců (+14%) a 7,54 milionů iPodů (-20%). Je vidět, že iPody jsou jediným produktem, který sužuje snižující se poptávka – je to ale poměrně očekávané, hlavně kvůli “konkurenci” iPhonu. Snad se ale opět alespoň o procento zvednou hlavně díky novým modelům iPodu Touch, které se očekávají v září. Poptávce by také určitě prospělo, kdyby Apple zrevidoval iPod Classic (pravděpodobnější je ale varianta, že ho úplně zruší). Co se týče iPhonů, tak se čísla v příštích obdobích budou zvyšovat opravdu hodně – jednak díky (pravděpodobnému) představení páté generace, jednak díky faktu, že ho Apple chce začít prodávat v Číně – a to u operátora, který má zhruba 600 milionů klientů. Ano, 0,6 miliardy. A Macy se mají určitě také na co těšit, protože jen za první den se údajně objednalo 500 tisíc nových MacBooků Air. A teď mě omluvte, jdu si koupit tu jednu akcii, na kterou mám.

Zdroje: engadget.com, gigaom.com, knowyourcell.com, investor.google.com, itproportal.com, en.wikipedia.org

6 comments
  1. Nokia by uz mohlo konecne zmiznut.. Proste firma ktora nevyuzila respektive tak pos.. svoj potencial tu nema co robit..

Comments are closed.

Previous Article

Čína: už se nekopíruje jenom iPhone, ale rovnou celý Apple Store

Next Article

Nový MacBook Air: poptávka bude velká a Apple je na ní připraven

Related Posts

Apple Bumper: kryty zdarma prozatím nedostupné

Slova Steva Jobse "Okay — we’ll give you a free case" zafungovala jako magické zaklínadlo a během chvíle přišlo to, co všichni víceméně očekávali. Bumpery obaly prozatím došly a jsou momentálně nedostupné. Pokud se mrknete na stránky Apple Store a najdete zde objednávku Bumper obalu, u každé barvy uvidíte tu samou poznámku: Ships Currently Unavailable.