Tak jsme se konečně dočkali: spolu se zbrusu novým hardwarem Apple po dlouhém čekání plném všemožných spekulací uvolnil do světa novou verzi svého operačního systému Mac OS X, která nese označení Lion a má verzi 10.7. Nový operační systém je poprvé v historii distribuován výhradně po internetu přes Mac App Store (i když ne úplně výhradně, jak se za chvíli dočtete) – zejména o tom, jaké jsou první zkušenosti s novým OS a jak probíhá instalace, bude dnešní článek.
Apple dodržel slib a uvolnil dlouho očekávaný Lion v termínu, který si dal na předchozí keynote za úkol – tedy červenec 2011. Dle Twitteru a dalších sociálních sítí ho ihned začalo stahovat hned několik desítek až stovek Čechů, takže si můžete představit, jakému náporu muselo nové datové centrum Applu čelit – přeci jenom rozdistribuovat skoro 4GB dat možná až statisícům lidí naráz není žádná legrace. Rychlost stahování se držela na příjemných úrovních, a tak byl Lion zhruba za hodinu a půl na disku (pár uživatelů zaznamenalo určitou chybu při stahování, která zavinila to, že bylo nutné začít stahovat od nuly, ale jednalo se opravdu o jednotky, nikoliv desítky lidí).
Samotná instalace měla údajně zabrat zhruba půl hodiny (alespoň podle propočtu instalátoru), ovšem jak už to tak bývá (a jak je často vmetáno do tváře uživatelům konkurenčních Windows), nejsou tyto hodnoty vždycky úplně pravdivé. Na mém (ovšem již, pravda, postarším) stroji trvala instalace zhruba hodinu. Instalaci ovšem zvládne i cvičená opice, neboť byť jsem byl nucen zhruba ve třetině procesu odejít, tak po návratu na mě nečekala instalace zaseknutá na nějakém triviálním dotazu, ale již nové okno s přihlášením. Distribuce přes Mac App Store tedy neznamená pouhý způsob, ale také jednoduchost – stačilo pár kliků a nový systém byl doma.
Při instalaci Liona vyvstává otázka, zda pouze upgradovat stávající systém a udržet si stávající data, aplikace a jejich nastavevní, nebo zda provést čistou instalaci tak, jak je běžne dělána při instalaci nových Windows kvůli jejich “zabordelenosti”. Byť jednoduchost upgradu a zachování veškerého nastavení od wallpaperu až po historii prohlížení v prohlížeči je jedním z mnoha argumentů, proč si pořídit Mac, je skupina uživatelů, kteří prosazují čistou instalaci až překvapivě velká. Já sám jsem ale provedl “pouhý” upgrade – a to už druhý v řadě, první byl z Leoparda na Snow Leoparda.
Po upgradu ale zaznamenávám, že i na mém plastovém MacBooku (který se, mimochodem, spolu s Lionem přestal prodávat) z roku 2008 s pouhými 2 GB RAM paměti došlo k poměrně výraznému zrychlení systému, co se odezvy týče. Ano, přechod mezi fullscreen aplikacemi na 24” monitoru není tak plynulý, jak bych si přál, nicméně jsem docela překvapený. Pokud vám tedy bude někdo tvrdit, že je Lion nenažraný či pomalý, nevěřte mu. Všem doporučuji kvůli pohodlí provést pouhý upgrade (zálohu ale nepodceňujte).
První věc, které si hned po nové (a velice vyvedené) přihlašovací obrazovce všimnete, je to, že se na první pohled prakticky nic nezměnilo – pouze v Docku jsou dvě nové ikony odkazující na Launchpad a Mission Control. Až po bližším prozkoumání všech aplikací zjistíte, že uživatelské rozhraní je ještě hezčí než ve (Snow) Leopardu. Vše je takové vzdušnější a laděno do typické šedé v kombinaci se světlejší modrou – a ikonky nově postrádají barvy, což je kupodivu velice pěkné.
Co se týče aplikací, tak největší změnu prodělaly tyto čtyři: Finder, Mail, iCal a Address Book. Hlavní obrazovkou ve Finderu jsou nyní “All My Files”, které zobrazují vaše soubory podle kategorií na dokumenty, tabulky, videa a podobně. Upřímně si ale nemyslím, že je to příliš praktické. Pokud máte v síti nějaký další Mac, uvidíte v položkách i novou funkci AirDrop, která slouží k jednoduchému sdílení souborů mezi dvěma Macy.
Největší změnou prošel bezpochyby Mail, který nyní řadí zprávy do konverzací a umožňuje fullscreen mód, který je praktický především na strojích s menším displejem (typicky třeba MacBook Air) – dá se ale používat i na větším monitoru. iCal a Address Book prodělaly především grafickou proměnu a poměrně netradičně se nyní graficky odlišují od celého systému, což se někomu může líbit, ale také nemusí. Záleží pouze na vkusu.
Apple ale nezapomněl ani na “externí” aplikace a spolu s Lionem přinesl update iTunes (10.4), Safari (5.1) a iWork. Mně osobně nejvíce potěšila nová verze iTunes, která je nyní 64bit a kompletně přepsaná do Cocoa, takže běží o poznání rychleji (zvláště na starších strojích). Nová verze Safari přináší funkce jako Reading List, která vám umožňuje ukládat si pohodlně články k pozdějšímu přečtení. Všechny tyto aplikace také obsahují grafická přizpůsobení novému stylu systému a především fullscreen módy.
Nyní už ale k podstatným novým funkcím operačního systému. Jak jsem již zmínil výše, při spuštění na vás v Docku vybafnou hned dvě – Launchpad a Mission Control. Launchpad je funkce imitující plochy v iOS, která slouží především ke spouštění a organizaci aplikací. Organizací je myšleno uspořádávání do složek úplně stejně jako na iOS. Jedná se o zajímavou funkci, ale troufnu si tvrdit, že většina uživatelů spouští aplikace přes Dock nebo Spotlight, takže Launchpad vůbec nevyužijí.
Mission Control je mix Exposé a Spaces, který uživateli slouží k tomu, aby měl přehled o všem, co je na jeho Macu právě spuštěno. Nové “spaces” nyní zastřešují i fullscreen aplikace, které vždy tvoří jednu plochu, což je poměrně praktické. Lion však u těchto dvou funkcí ani zdaleka nekončí – celý systém je například nyní prošpikován mnohaprstými gesty, kterými můžete ovládat prakticky všechno, takže pokud máte novější MacBook či Magic Trackpad, bude se vám systém ovládat ještě snadněji.
Co mě osobně potěšilo, jsou funkce typu Versions, které ještě usnadňují práci s dokumenty a umožňují mi nestarat se o to, zda mám dokument uložený či nikoliv – prostě ho průběžně ukládají za mě a potom mi ještě umožní projít si staré verze. Pro ty, kteří často píší delší texty, je to ideální. Lion také obsahuje oficiální podporu češtiny, nové “odznaky” na ikonách v Docku a spousty dalších funkcí.
Nyní už bude záležet jen na tom, s jakou rychlostí implementují nové funkce jako fulscreen či versions do svých aplikací i ostatní vývojáři. Brzy se tak možná dočkáme třeba fullscreen módu v Things či v aplikaci Twitter. Sám za sebe můžu říct, že upgrade na Lion je jasnou volbou a doposud jsem se nesetkal s žádnou chybou, která by mi nový systém nějak znechutila. Vypadá to, že pro ty, kteří nemají tak dobré internetové připojení, aby si OS X Lion stáhli, bude Apple od srpna nabízet ke koupi flash disk (podobný jako u MacBooku Air) připravený k instalaci. Připravte se ale, že bude stát o poznání více.
Jak jste na tom vy? Už jste updatovali na Liona nebo ještě vyčkáváte, třeba do prvního patche 10.7.1?
Mission control je nejhorší výmysl co jsem za ty čtyři roky používání Applu zažil. Využíval jsem toho, že jsem měl šestici ploch ve dvou řádcích. Teď mám řádek jeden a všechny přesuny jsou pomalejší. Přesouvání oken mezi plochami je super hloupé. Chybí expose všech oken a ploch zároveň, takže teď nemůžu přepnout na konkrétní okno na jiné ploše a to zdržuje. Chci spaces a expose ze snow leoparda !!!
Smart foldery v mailu se už sami nerefreshují. Úmysl nebo chyba ?
Nové safari je takové rozporuplné. Funguje hezky, ale po dni běhu se začíná neskutečně sekat.
Celej systém je takový rozporuplný. Od té doby co mám Lion, tak teplota procesoru (MacBook Pro 15′ Core i5) nespadne pod 60 stuňů. Musím říct, že jsem z Lionu hodně moc smutný.
Mission control je nejhorší výmysl co jsem za ty čtyři roky používání Applu zažil. Využíval jsem toho, že jsem měl šestici ploch ve dvou řádcích. Teď mám řádek jeden a všechny přesuny jsou pomalejší. Přesouvání oken mezi plochami je super hloupé. Chybí expose všech oken a ploch zároveň, takže teď nemůžu přepnout na konkrétní okno na jiné ploše a to zdržuje. Chci spaces a expose ze snow leoparda !!!
Smart foldery v mailu se už sami nerefreshují. Úmysl nebo chyba ?
Nové safari je takové rozporuplné. Funguje hezky, ale po dni běhu se začíná neskutečně sekat.
Celej systém je takový rozporuplný. Od té doby co mám Lion, tak teplota procesoru (MacBook Pro 15′ Core i5) nespadne pod 60 stuňů. Musím říct, že jsem z Lionu hodně moc smutný.
Mam MacBook Late 2007 a pouzival Lion. Na zaciatku ma tiez sklamaly plochy, ale neskor ked som si poprepinal aplikacie do Fullscreen, tak mi to uz nevadi. Medzi app sa prepinam pomocou cmd+tab takze mi to ani neprekaza. Ak sa nahodou „stratim“ tak cez F3 si najdem spravnu aplikaciu.
Chce to asi cas. Prve dni som tiez nadaval, ale potom som si zvykol.
Teplotu CPU mam momentalne 58 stupnom, ale popravde to pravidelne nesledujem, takze to neviem posudit.
PS: Neviem ci to pomoze, ale mam 4GB ram, mozno aj preto bezi hladko.
Ja mam problem s Javou, stale mi hladi ze nemam nainstalovane behove prostredi javy, ale updatem to opravit nejde, a samotnou instalaci pro Liona nikde nestahnu. Slepa ulice
PO upgrade na liona, ked som prvy krat spustil java aplikaciu mi vypisalo, ze ju potrebuje stiahnut. A potom cez Software Update mi stiahlo, nainstalovalo a vsetko islo krasne.
Instalace jde stáhnout pouze před započetím upgradu na Lion …. po samotném upgradu se instalační soubor z disku automaticky smaže
ja len v skratke- mám MacBook Air 13“, download Liona trval cca 30 minút a inštalácia skutočne do max 30 minút….funguje bezchyby. Po skoro pol roku prechodu z Windows na OSX sa už len smejem 🙂
Po nadšení z instalace přichází zklamání!!!
1/ !!! Používám externí monitor, ale nyní nelze mít vypnuté LCD když otevřu víko MBP.U minule verze OS to šlo, a MBP(i5) se nepřehříval, nyní stále slyším větráček na max výkonu, protože je víko zavřené a není čerstvý přístup vzduchu. Pokud víko otevřu, stejně používám jen externí, ale system si „syslí“ část výkonu a paměti na LCD na MBP. Demence! Proč neudělají v Předvolbách monitoru tlačítko zapnout/vypnout?
2/ Pokud tedy nechci používat druhý LCD na MBP a mám zavřené víko, nemohu si ani užít Mission control a další skvělé multi-touch funkce.
2/ Chrome nenačítá stránky, viz obr.
3/ Safari nenačíta fontyMail nic moc, ale zlatý GmailLunchpad celkem ok, ale to celkový dojem nezachrání
Ten display na MBP men hoooodně štve, musel jsem přeorganizovat stůl, a teď mám MBP vedle monitoru a jedu na dva monitory. Možná na to přijdou že soudruzi z Cupertina udělali někde chybu 🙁
Jinak nevíte někdo jak v Lunchpad přejmenovat složky? První asi 4 vytvořené mi přejmenovat šli, a nyný již jsou jen s názvem „bez jména“.
Jinak instal i se stáhnutím cca 1,5 hodiny (hned po uvolnění Liona v AppStore) a zatím až na výše uvedené spokojenost.
Máte už někdo zkušenosti s Google Chrome na Lionovi? Nemohu najít tlačítko pro návrat z fullscreen a nefunguje mi gesto pro procházení stránek (dopředu a zpět – dvěma prsty slide vlevo nebo vpravo) – na předchozím OS to fungovalo… :o) Díky
Anikas: jj, mě chybí všude tlačítko „zpět z fullscreen“ a gesta zpět taktéž postrádám. Začínám mít dojem, že jde o pěknej vopruz. Zlatý Leopard
Tak jsem na zahraničním serveru zjistila, že je to chyba na straně Googlu. Prý na tom už pracují… Ale pohyb zpět/vpřed jde prý vyřešit tím, že si zvolíš posouvání mezi stránkami buď 3mi nebo 2 prsty (obě varianty zároveň) a v těch aplikacích (jako je Safari) ti to půjde na 2 prsty a v Chromu už mi to běží na 3. Ale překvapilo mě, že bylo potřeba MBA restartovat, aby se to projevilo… :/
Aninkas kde jsi našlo tohle nastvení v chrome? tohle mne taky štve 🙁
PS: spaces mi přišlo lepší v Lionu 😛
Králíček Ušáček: Nastavovala jsem to přes standardní „Předvolby systému“ – „Trackpad“ – „Další gesta“ – „Přejetí mezi stránkami“ = „Přejeďte dvěma nebo třemi prsty“ a už mi to na Chromu běží, ale full screen pořád nic
Děkuji dobrá Vílo 🙂 Sice mám Magic Mouse ale funguje to úplně stejně.
Dokonce jsem to měl i zaškrtnutý, ale nějak jsem si nevšiml, že to jde ještě dál rozkliknout a nastavit tak počet prstů.
Nejde mi teda vůbec ten Mission control i když ho mám zaškrtnutej ale to mně asi netankuje 😀
Fullsreen u prohlížeče nepoužívám tak neporadím 🙁 Každopádně teď mám OS i Chrome Česky, což jsem neměl …
Skuste klávesovú kombináciu Command + Shift + F
Něco jde špatně, první restart Liona po dni používání a nejde spustit….takže asi reinstal.
Chcem sa opytat je mozne lion nainstalovat na toshibu? Dakujem za odpoved
Jednoduse receno – nejde. Neoficialne je to teoreticky mozne, pokud mate kompatibilni hardware:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page
Mě všechno šlape, až na Facetime, prostě po chvíli napíše, že nelze ověřit majl a chce znova přihlásit 🙁 divné.
Z nového Mac OS nejsem nijak odvázanej.Je sice pěkné,že se dají okna upravovat „normálním“ způsobem a ne taháním za pravý dolní roh,ale to umožňovaly i staré Windows XP.Fulscreen Mode je sice pěkná věc,ale u Google Chrome nejde vrátit zpátky.Launchpad vypadá hezky,ale nevím k čemu je.Programy spouším z doku nebo z Finderu.Instalace i se stažením mi na mém Macu Mini trvala více než jeden a půl hodiny a nestáhl jsem českou verzi.Jde to nějak napravit?
Zdraví B.N.
Zkus v System preferences > Language přetáhnout češtinu na první místo v seznamu a restartovat Mac. Mělo by to pomoct.
Pomohlo.Dík.
Pomohlo.Dík.
– staženi asi 15 minut, instalace max 30 minut.
– chyba ve finderu: v bočním sidebar mam alias vytvořený ještě ve Snow Leopardu, kterej nejde ani smazat ani na něj klknout. nefunguje ani “delete alias“ ani “fix alias“. An unexpected error occured ( error code -8060).
– jinak souhlasim s autorem článku že Launchpad se asi moc nechytne.