Paladog: kombinace RPG a strategie, u které vydržíte hodiny

Recenze hry Paladog, která vás naprosto uchvátí svou zajímavou kombinací RPG prvků a strategie a díky tomu u ní strávíte dlouhé hodiny.

V daleké budoucnosti Země ztratila svou vitalitu kvůli přerůstající chamtivosti a sebestřednosti lidstva. Nedlouho poté se bohové rozhodli vyhladit lidskou rasu a dát různým malým stvořením šanci založit si svou vlastní civilizaci a žít svůj život v klidu a míru. Tento stav trval celé milénium, než se ďáblové, kteří dříve ovládali lidskou masu, rozhodli zničit i tuto civilizaci. Bytosti obývající Zemi byly ale natolik zvyklé na mír, že nedokázali vyvolaným obludám vzdorovat. Když už všichni ztráceli naději, ze stínu povstal paladin, který se rozhodl postavit nemrtvým obludám a vrátit Zemi její klid. Jeho jméno bylo… Paladog.

Tak přibližně takhle nás autoři uvádějí do děje hry, ve které se samozřejmě ujmete role Paladoga a vezmete za svůj i jeho úkol zachránit civilizaci před zánikem. Činit tak budete v (prozatím) 120 nabušených levelech, které se však od sebe prakticky vždycky liší, takže se nemusíte bát monotónnosti – kromě prostředí (hra se odehrává v pěti “světech”) se liší také typem levelu, kterých je hned pět a podrobněji se na ně podíváme na konci článku.

Nebudete na to ale samozřejmě sami. Hra kombinuje skvělé RPG a strategické prvky, a tak si na svoje přijdou hráči obou žánrů. Hra je v podstatě klasická přetlačovaná – vy a váš nepřítel stojíte každý na jedné straně hrací plochy a tvoříte vojáky tak, abyste ty jeho porazili a ještě navíc zničili jeho základnu. Paladog je specifický v tom, že ještě k tomu ovládáte svého hrdinu, který průběžne získává zkušenosti, postupuje na vyšší a vyšší levely a tím získává schopnosti, které vám pomohou taktizovat a vymýšlet nové strategie – a že to bude potřeba, na to můžete vzít jed.

Příšerky si stavíte pomocí “potravy”, která vám průběžně přibývá a jejíž příjem můžete urychlit jednak vylepšováním dané dovednosti hrdiny, druhak také nasazování speciálních předmětů, které sem tam vypadnou z vašich nepřátel. Předmětů jsou dva druhy – předně jde o různé hole, které vašemu hrdinou poskytují různé typy útoků (spoiler: blesky jsou nejlepší, myslete na to!), jež ho ale stojí many, které přibývají podobně jako potrava. Zpočátku se vám bude zdát, že hrdinou útočit nemusíte, ale v pokročilejších levelech budou jeho schopnosti naprosto nepostradatelné, takže si jeho vývoj pěkně promyslete.

Druhým typem předmětů jsou prsteny, které pasivně vylepšují nějakou hrdinovu vlastnost. Sám jsem si oblíbil především ten, který mi zvyšuje počet získaných zkušenosti, a potom prsten, který urychluje přísun potravy, ale vy se samozřejmě můžete rozhodnout pro úplně jiné, na výběr jich budete mít nepřeberné množství. Určitě vás také potěší, že sebrané předměty můžete jednak prodávat za zlaťáky, které můžete poté použít k odemykání a vylepšování příšerek (viz níže), druhak je můžete v obchodě také nakupovat – je snad ale jasné, že ty nejlepší kousky nikdy nekoupíte, ale budete muset doufat ve štěstí.

Když už jsem nakousl odemykání a vylepšování příšerek, tak vězte, že samozřejmě ne všechny vaše pomocníky budete mít odemčeny hned ze začátku. Budete si muset našetřit a postupně je odemykat – a abyste se měli na co těšit, prozradím vám, že na vás čeká například boxující klokan, opice s bombami či dokonce drak! Na toho ale budete šetřit opravdu dlouho. Každá příšerka se dá až dvacetkrát vylepšit – konkrétně se zvyšují její životy a útok. Do některých se vyplatí určitě investovat, jiné je lepší nechat být. Toto taktické rozhodnutí však nechám na vás.

Co se týče nepřátel, tak těch je tak velké množství, že se až budete divit. Od kostlivců, před malé ďáblíky, zombie, malé čarodějnice, střední čarodějnice, velké čarodějnice, jakési zelené obry, až po televize. Ano, čtete správně – televize. Na ty si dejte obzvlášť pozor, vypadají nevinně, ale jsou pěkně zákeřné, dokážou pořádně zamávat i s těmi neojtrlejšími bojovníky. A to už vůbec nemluvím o barevných televizích…

Ještě se letmo zmíním o typech misí: jak už jsem psal výše, je jich celkem pět typů. V tom nejčastějším máte samozřejmě za úkol dobýt nepřátelský hrad. Boss mód vás překvapí tím, že po zničení hradu na vás vybafne nemilý boss, který se do vás pustí hlava nehlava. A pokud máte rádi například Plants vs. Zombies, což je mi jasné, že máte, potěší vás mód podobný této hře. No a zbytek už raději prozrazovat nebudu, aby na vás čekalo alespoň nějaké překvapení.

Paladog je po dlouhé době hrou, která má originální nápad, je pěkně zpracovaná a vydrží vám déle než baterka ve vašem iPhonu či iPodu. Grafika sice nepatří mezi špičku, ale je tak pěkně jednoduchá a stylovaná, že vám to ani vadit nebude a dokonce se vám to bude líbit – stejně tak zvukový doprovod. Délku hry bych odhadl tak na 8-10 hodin, což je u hry za 40 korun opravdu hodně. A to vůbec nemluvím o tom, že autoři slibují update, ve které by pravděpodobně měly přibýt jak další levely, tak nové předměty a podobně. Nevím jak vy, ale já už teď nemůžu dospat. Této hře nemůžu dát méně než 90%. Recenzoval jsem ji ve verzi 1.01.

A abych nezapomněl, máte-li rádi tento typ her, doporučím vám třeba hru Ancient War nebo vynikající Battle of Puppets!

Paladog! – 1,59€ / lite verzeApp Store link

5 comments
  1. popravdě tyhle předělávky flashovejch her mě moc neberou.

    Raději bych tu viděl recenzi na Starfront Collision (aka Starcraft na iPhone), nebo Battleheart(opravdu zábavné akční RPG), Shadow Era = Magic the Gathering na iPhone, určitě nejlepší co se dá na Appstore najít…
    to jsou jen mé tipy na opravdu dobré hry z poslední doby..

    1. Díky za tipy na hry – mimochodem, recenze Battleheart se už připravuje a souhlasím, že jde o skvělé RPG. Každopádně za svou recenzí si stojím a myslím, že i přesto, že jde o předělávku, se jedná o perfektní hru 🙂

Comments are closed.

Previous Article

iPad 2 potvrzený: už 2. března se dočkáme jeho představení!

Next Article

O2: zákazníci s Apple iPhone budou moct využívat tethering

Related Posts