Megarecenze: vražedné závodění v Death Rally

Recenze nedávné „Game of the Week“ hry Death Rally, ve které se o první místo budete prát nejen rychlostí, ale také obrovským arzenálem zbraní.

Závodních her bychom v App Store našli opravdu hodně, ovšem najít nějaký kvalitní a originální titul už je značně složitější. V záplavě čím dál více stejných NFS od Electronic Arts či série Asphalt od Gameloftu se ale vyskytuje pár her, které opravdu stojí za zmínku. Jednou z nich je dle mého názoru titul Reckless Racing, který jsme v minulosti již recenzovali, a tím druhým je právě Death Rally – kombinace závodění s šíleným střílením, které vás jednoduše nemůže nebavit. V této hře máte totiž dva způsoby, jak zvítězit – buďto dojedete do cíle první, nebo budete ten, který zbyde poslední naživu. Je to jen a jen na vás.

Upřímně, zpočátku jsem byl k této hře poměrně skeptický, a to především kvůli jejím recenzím na App Store, které nevyznívaly příliš pozitivně. V tomto případě jsem ale udělal dobře, že jsem na ně nedal, protože bych jinak přišel o tuto skvělou hru, která, ač se někomu nemusí líbit, mně osobně připadá téměř dokonalá.

Hra začíná tím, že vás kvůli vašemu ilegálnímu závodění kdesi v poušti chytí policie. Jak to ale v podobných hrách a dokonce i filmech (znáte film Death Race?) bývá, váš hrdina nepoputuje do vězení, což by mu jistojistě patřilo, ale opět za volant – tentokrát však ve službách policie. Vaším úkolem samozřejmě bude se propracovat až na vrchol žebříčku, a pomoci tak policii chytit tajuplného a geniálního závodníka, který se doposud rukám zákona úspěšně vyhýbal.

Když už jsem zmínil onen žebříček, tak ho i trošku rozvedu. V průběhu hry se budete snažit zlepšovat v různých ohledech. Předně vám půjde o vylepšování a odemykání vozidel, která vám pomohou získat co nejlepší umístění v závodě, zvolíte-li si cestu rychlosti, ne střílení. I když je pravda, že i pro ten druhý způsob, tedy “postřílet všechny ostatní a zůstat jako poslední” budete potřebovat pořádné auto, které jen tak něco nerozháže. Ujedou-li vám totiž vaši protivníci, těžko je budete moci odpálit raketou.

Z výše uvedeného vyplývá, že dalším směrem, ve kterém se budete zlepšovat, jsou zbraně. No a třetím ohledem je “Fame”, tedy jakási sláva, kterou budete získávat, ale také ztrácet podle toho, jak se vám bude dařit v závodech. Snad nemusím zdůrazňovat, že při výhře získáte jen málo, zatímco při prohře ztratíte opravdu hodně. Na žebříčku slávy můžete získat hromadu různých hodností, od “amatéra” až po “dvojitého boha”. Zajímavé ale je, že druhá zmíněná hodnost stále není poslední.

Abych se vrátil k autům – těch je ve hře hruba šest a každé má jiné vlastnosti. Začínat budete s vrakem jménem “Vagabond”, který vám bude dělat společnost prvních pár závodů. Záleží totiž jen na vás, kdy si budete moci sednout do něčeho “pořádného” – auta (a také zbraně) si v této hře nekupujete, ale odemykáte je tím, že v průběhu závodu sbíráte jejich části, které jsou různě poházené po trati. Zpravidla se dá za jeden závod najít jedna část auta a jedna část zbraně. Zatímco pro odemčení prvního vozidla vám bude stačit částí např. 6, poslední “kára” už jich bude potřebovat čtrnáct.

Když jsem psal, že každé auto má jiné vlastnosti, nebyla to vlastně tak úplně pravda. Každé auto lze totiž vylepšit ve třech ohledech (rychlost, stabilita, brnění) s tím, že každé má různý limit pro toto vylepšení a každé také začíná s jiným levelem tohoto vylepšení. Může se vám tedy stát, že naplno vylepšený Vagabond bude mít zpočátku lepší vlastnosti než předposlední auto, ale to jen do té doby, než se vám ho podaří naplno vylepšit.

Podobně je to se zbraněmi, kterých je ve hře poměrně hodně. Na své si přijdou milovníci střelných zbraní, kteří si budou moci pohrát s brokovnicí, samopalem či dvěma druhy raketometu, ale také taktici, kteří budou mít k dispozici například miny či sniperskou pušku, se kterou je sice poměrně těžké se za jízdy trefit, ale pokud se vám to povede, stojí to opravdu za to. Zbraně se odemykají stejně jako vozidla a každá má devět levelů vylepšení, která kromě poškození zvyšují i velikost zásobníku.

A teď už konečně k samému závodění – celá hra je vlastně koncipována jako taková kariéra. Na výběr máte vždy několik náhodných závodů, do kterých můžete vstoupit. Závody se liší obtížností, která má celkově pět stupňů. Sem tam se mezi závody přimíchá i něco speciálního – například závod v opačném směru či nějaká ta “challenge”, což jsou speciální závody, kde můžete získat (ale také ztratit) velké množství slávy. Zmíním například “head 2 head”, “all nitro” či “marathon”. Poslední zmíněná challenge je asi nejtěžší – stačí snad, když řeknu, že tento závod má oproti běžným třem kolům kol hned 42.

Hru jsem hrál na iPadu 2 a iPhonu 3GS (jde o universal app!) a jak můžete vidět ze screenshotů, jde o poměrně velký rozdíl jak v grafice, tak také v hratelnosti. Na iPadu je grafika opravdu úžasná (silně se podobá hře Reckless Racing, což je jedině dobře), což se nedá tvrdit o iPhonu 3GS – vše je takové hranaté a nepěkné. Telefon má také občas problém s výkonem – na iPhone bych tuto hru tedy doporučil pouze v případě, že vlastníte čtvrtý model jablečného telefonu – hru si tak užijete mnohem více.

Co se mi na hře dále líbí, je fakt, že se nedávno dočkala (a v budoucnu také dočká) updatu s novým obsahem. Ten poslední přinesl nové auto, dvě nové zbraně a novou challenge a ten následující slibuje například podporu multiplayeru, což je určitě věc, která mi ve hře chybí. Doufám jen, že multiplayer bude o něco propracovanější než třeba v již zmíněném Reckless Racing. Líbí se mi také oněch více než 70 achievementů, mezi které patří například sestřelit více než dvacet různých bossů, které ve hře můžete potkat. Nebude mezi nimi chybět například legendární John Gore či například Duke Nukem.

Abych ale jen nechválil – na hře mi vadí především dvě věci. Tou první je poměrně hodně malý počet tratí (což se snad zlepší v dalším updatu), kterých je zde pouze cca 5 (nepočítáte-li do tohoto čísla obrácené verze). Tou druhou věcí je docela nepohodlné ovládání auta, na které je třeba si zvyknout. Auto totiž řídíte pouze jedním “kruhem” vlevo, ten pravý používáte pouze pro střílení. Není to sice zrovna nejpraktičtější (dá se na to zvyknout), ale vlastně mě nenapadá lepší způsob, jak to vyřešit, vezmeme-li v potaz střílení.

Death Rally je každopádně hrou, která nesmí chybět v iPhonu/iPadu žádného závodníka. Hra je svižná, graficky a hudebně propracovaná a zábavná i po několika hodinách hraní. Vývojáři slibují neustálé updaty s novým obsahem, což je jedině plus. Kdyby nebylo oněch dvou slabin, které jsem zmínil, mohl bych hře dát s přehledem plných 100%. Takto dávám “pouze” 90%. Hru jsem recenzoval ve verzi 1.1.

Death Rally – 3,99€ – App Store link (iPhone/iPad)

8 comments
  1. Původní Death Rally jsem hrával hodně často a na iPhone verzi jsem se hodně moc těšil. Zatím jsem však nekoupil, jednak proto, že stála hned při uvedení 4 eura, což se mi za tu nejistotu dávat nechtělo a časem právě kvůli recenzím. Mnozí na App Storu píšou, že to s původní hrou nemá nic společného kromě názvu. Auta získáváte postupem, peníze ze závodu musíte utratit hned atd… Počkám si na slevu na 0,79 a pak tuhle hru zkusím 🙂 Mezitím si raději zase zavzpomínám u originální Death Rally 🙂

    1. Abych se přiznal, původní verzi jsem nehrál, takže nemůžu srovnávat. Ale pokud hru posoudím bez toho, tak mi přijde skvělá 🙂 Dokonce i nutnost utrácet peníze ihned po závodě mi tak nějak přijde jako dobrý nápad. Ale je to asi o názoru 🙂

  2. Hra je naprosto uzasna i na iphone 3gs a vubec neregistruju problemy uvedene v clanku mam dohrano na 126 procent a tesim se na update doporucuji vsem a jdu hrat

  3. Pokud jste někdo viděl film Rallye smrti, určitě víte odkud se výrobci inspirovali 🙂

  4. funguje i na 3G ? nevím, jestli jsem to náhodou nepřehlédnul v článku…Reckless Racing na 3G fungovalo dobře a nadlouho zabavilo 😀

Comments are closed.

Previous Article

iPad: sdílet internet lze i s iPhonem 3GS

Next Article

Conquist: vžijte se do role dobyvatele světa

Related Posts

Footballz!: nová arkáda v AppStore priamo zo Slovenska

Slovenská spoločnosť Inlogic Software vstúpila do AppStore-u s debutovou aplikáciou Radio player (Czech Republic, Slovakia,...), ktorá je, dá sa povedať, úspešná. Množstvo z dostupných rádií sa prebojovalo na prvé priečky AppStore-u v danej krajine, Česko a Slovensko nevynímajúc. Na tento úspech by chceli naviazať aj ich prvou hrou pre platformu iPhone s názvom Footballz! Ide o jednoduchú arkádovú hru, ktorá však má niečo do seba...