Ancient War: (ne)dotažené válčení kmenů

Recenze hry Ancient War, ve které se budete snažit zničit totem nepřítele, aniž by on zničil ten váš.

Snad každý stratég si chce čas od času oddechnout, a tak jsou mezi hráči velice oblíbené hry, ve kterých neřešíte, kterým směrem vaši vojáci půjdou nebo co budou dělat; jen rozhodujete, kdy a kterého vycvičíte, a ostatní se děje za vás. Ancient War je právě hrou tohoto rázu – vlastně jde o jakousi zábavnější přetlačovanou. A mohla by být zábavnější ještě mnohem víc, kdyby hru autoři dotáhli do konce.

Všichni na ně!
Je to úplně jednoduché – na jedné straně bojiště stojíte vy a váš totem a na druhé samozřejmě totem vašeho nepřítele. Máte jediný úkol – zničit totem nepřítele dříve, než se totéž povede jemu. Docílit tak můžete strategickým vysíláním vojáků různých typů tak, aby se vám podařilo zatlačit nepřítele až k jeho totemu, který poté zničíte.

Nemyslete si ale, že to bude tak jednoduché. Vojáků samozřejmě nemůžete tvořit neomezené množství, protože poté by hra ztratila svoje kouzlo – na cvičení máte pouze omezené množství surovin, které se sice neustále obnovuje, ovšem ne zase tak rychle. Tato surovina vypadá jako šunka, a tak jí tak také budu říkat. Každý voják “stojí” jiné množství šunky, a tak se budete muset často rozmýšlet, kterého postavit, abyste svůj totem udrželi.

Pomoc z nebe
Zpočátku umíte cvičit pouze dva druhy vojáků – jedny s jakýmsi podivným mečem (možná je to spíše klacek) a druhé, kteří dokáží házet kamení. Dobře je zkombinujte, nejlépe v poměru 1:1, potom dosáhnete kýženého výsledku.

Kdyby se vám ale stále nedařilo se dostat k nepřátelskému totemu, nezoufejte, i pro vás je zde řešení. Tím je dle mého názoru poněkud nefér schopnost házet na nepřátele meteority, které v drtivé většině případů vymýtí celé nepřátelské vojsko na mapě. Nepřítel takovou schopnost nevím z jakého důvodu nemá, a tak je vždy nejlepší chvíli nezbrojit, počkat, až nepřítel utratí co nejvíce šunky, poté mu zničit vojsko meteority a nazbrojit, co to jde. Většinou to nemusíte dělat vícekrát než jednou.

Abyste mohli cvičit další druhy vojáků, kterých je ve hře kolem patnácti, musíte si tyto vojáky nejdříve vyzkoumat. Po odehrání každého levelu dostanete určitý obnos peněz, jehož velikost závisí na tom, jak moc dobře jste si vedli, a který poté můžete utratit za některý výzkum. Buďto se naučíte cvičit další druh vojáka, nebo zdokonalíte toho současného – je to jen na vás. Promýšlejte ale dobře!

Každý level čtyřikrát
Jak už bylo zmíněno, hra je rozdělena do levelů, kterých je tu také kolem patnácti. Kdyby zde ale byly pouze těchto patnáct levelů, dohráli byste hru během hodiny, možná dvou, a tak se vývojáři rozhodli umožnit vám zahrát si každý level hned čtyřikrát, samozřejmě pokaždé na jinou obtížnost. Může se vám potom stát, že i když budete mít odemčený další level, nebudete schopní ho dohrát, dokud nedohrajete předchozí levely na vyšší obtížnost a nepořídíte si nějaké další upgrady.

Ancient War nabízí jak single player mód, tak mód pro dva hráče přes internet. Bohužel, proti jinému hráči si zahrajete jen stěží, neboť on-line místnosti skoro vždycky zejí prázdnotou, což je škoda.

Celkově hra ze začátku budí dobrý dojem, ale bohužel se po několika levelech ohraje a začne nudit. Většinu času používáte tu stejnou strategii, protože inteligence protivníka také není moc vysoká. Navíc máte oproti nepříteli obrovskou výhodu v podobě meteoritů, což dělá hru opravdu jednoduchou – obecně mi ale přijde, že hra je nastavená na moc nízkou obtížnost – poslední level jsem odemknul, aniž bych byl poražen a bez velkého taktizování. Co mi ve hře hodně chybí, jsou nějaké obranné věže, které můžeme najít v jiných hrách tohoto typu. Dělá to hru mnohem zajímavější. Třeba se ale můžeme těšit v dalším updatu.

Ancient War (0,79€) je hrou, která vás rychle nadchne a stejně rychle také omrzí. Ničení nepřátel je sice chvíli zábavné, ale poté vás udolá nuda a příliš malá obtížnost, která nepředstavuje žádnou výzvu. Kvůli těmto vadám se Ancient War stane hrou, kterou budete hrát jednou za čas, když už vás všechny ostatní hry omrzí.

Moje hodnocení: 60%

Comments are closed.

Previous Article

OpenFeint: Česko-Slovenská databáze hráčů

Next Article

Recenze Magic Mouse: díky software dokonalá

Related Posts