Změny: Google kupuje Motorolu, HP prakticky zabíjí webOS

Google kupuje Motorolu, HP končí s tablety a přemýšlí, kam bude dál směřovat webOS. Jaké budou mít tyto dvě změny důsledky do budoucna?

Jak se boj na poli smartphonů a tabletů přiostřuje, dochází i velkým hráčům na trhu, že je třeba udělat něco se stále větší dominancí Applu, který naprosto ovládá trh s tablety a na poli smartphonů svým konkurentům také nepříjemně zatápí. Google, který stojí za nejrozšířenějším mobilním OS Android, se proto rozhodl koupit Motorolu (respektive její divizi mobilních telefonů) a HP naopak naznal, že bude pravděpodobně třeba opustit výrobu hardwaru a soustředit se spíše na služby – a také popřemýšlet, jaká bude vlastně budoucnost operačního systému webOS.

Pojďme se nejprve podívat na Google a na to, co jeho rozhodnutí bude do budoucna znamenat. Jak jistě víte, tak zatímco Apple vyrábí (navrhuje) jak software, tak i hardware pro své telefony, tak Google produkuje pouze operační systém. Je sice pravdou, že i on se pokusil o vlastní telefony nazvané Nexus, ovšem vždy šlo prakticky jen o “outsourcing”, a nebyl to tak technicky telefon od Googlu. Android tak lze přirovnat k desktopovým Windows – protože běží (a už ze svého principu musí běžet) na stovkách modelů telefonů, nemůžou nikdy poskytovat takovou rychlost a míru vyladěnosti, kterou nabízí iOS, jehož kód je přesně uzpůsoben na daný hardware. Apple si je toho vědom už několik let, a proto může jak u mobilních telefonů, tak i u počítačů se svým OS X nabídnout produkt, který prostě funguje, jak rád říká Steve Jobs.

Po poměrně špatných prodejních číslech Nexus se Google zřejmě rozhodl zkusit stejnou cestu jako Apple, a tak za 12,5 miliardy dolarů koupil divizi Motoroly, která vyrábí právě mobilní telefony. Kromě obrovského množství patentů tak získává fungující společnost, která bude schopná vyrobit telefony přesně na míru operačnímu systému Android – což ale neznamená, že Google nebude i nadále zdarma poskytovat Android ostatním výrobcům. Uvidíme, co z celé akvizice nakonec vzejde, ovšem myslím si, že z toho nemůže vzejít nic špatého.

To v Hewlett-Packard se zřejmě rozhodli jít úplně opačným směrem, když před pár dny oznámili, že budou zřejmě opouštět svou hardwarovou divizi – pro začátek ukončí výrobu tabletů TouchPad a telefonů, ovšem nevylučují, že nakonec ukončí výrobu veškerých osobních počítačů (což se zdá v kontextu toho, že HP je hlavním hráčem na tomto trhu, poměrně bláznivé) a přesune se pouze do sféry služeb podobně jako to udělalo třeba IBM. Vedení to zdůvodňuje tím, že i když se PC značky HP prodávají velice dobře, marže na tyto přístroje jsou tak nízké, že se firmě jednoduše nevyplatí je vyrábět a prodávat. HP už dokonce doporučilo distributorům, kteří se chystali TouchPadů hromadně zbavovat, aby tablety prodávali za do jisté míry symbolických 99 dolarů.

Vedení HP ale popírá, že by webOS “zahazovalo” úplně. Protože už ale nebude vyrábět vlastní hardware, jeví se jako nejpravděpodobnější možnost, že by společnost ve vývoji tohoto OS pokračovala a licencovala by ho ostatním výrobcům, což by ale v souboji se silným Androidem nemuselo být úplně nejjednodušší.

Ať tak či onak, celá akce HP ukazuje, že firma zřejmě svým produktům příliš nevěří, když při první známce neúspěchu vyklízí regály – a tak i když by se případně rozhodla webOS licencovat jiným výrobcům, dle mého názoru podkope důvěru v tuto platformu natolik, že se vývojáři začnou ubírat konkurenčním směrem a nejen případným uživatelům tak zbydou oči pro pláč. Upřímně, kdo by se rozhodl vyvíjet aplikaci pro platfomu, které nevěří ani její vlastní vývojáři?

Je to ovšem škoda, že se HP takto vzdává bez boje, neboť platforma webOS vypadala velice nadějně – dokonce měla v budoucnu kromě mobilních zařízení pohánět i osobní počítače a notebooky. Ze dvou změn a rozhodnutí, o kterých jsme se v tomto řlánku bavili, mi tak mnohem logičtější připadá rozhodnutí Googlu. Jak a zda ho dokáže využít, uvidíme zřejmě až v horizontu let.

Comments are closed.

Previous Article

Grid OS: nový nadějný hráč na trhu s mobilními operačními systémy

Next Article

Prioritask: malý, ale šikovný To-Do list pro iPhone

Related Posts