Steve Jobs: Grammy 2012 za přínos do hudebního průmyslu

The Recording Academy včera oznámila příjemce svých Special Merit Awards pro rok 2012. Na seznamu se mimo jiné nachází i jméno Steve Jobs.

The Recording Academy včera oznámila příjemce svých Special Merit Awards, neboli „speciálních odměn za zásluhy“ pro rok 2012. Na seznamu se mimo jiné nachází i jméno Steve Jobs.

The National Academy of Recording Arts and Sciences, též známá jako NARAS nebo The Recording Academy, je organizace sdružující hudebníky, producenty a další profesionály, jež se chtějí podílet na zlepšování kvalit hudby a jejich tvůrců. Organizace je od roku 1957 známá především za své ceny Grammy, tedy prestižní ohodnocení za výjimečný úspěch v hudebním průmyslu.

Apple je též držitelem ceny Grammy z roku 2002 za technické přínosy do světa nahrávání hudby. Letošní cenu Special Merit Awards si Steve Jobs (nikoli Apple) zasloužil za „celkově výjimečné přínosy hudebního průmyslu“.


Úspěch Apple či Steva Jobse na poli hudby je celosvětově výrazný. Česká republika však i přes nedávný start českého iTunes Music Store stále trochu trpí zvyky hudbu stahovat, nikoli nakupovat, stejně tak jako iPody mohou být pro někoho zbytečnými zařízeními. Co je tedy klíčem úspěchu Steva Jobse?

Jobs nevynalezl mp3 přehrávače, viděl v nich však možnosti, které ostatní přehlíželi. Jeho receptem úspěchu byla jednoduchost, dostupnost a chytlavost zařízení (lidé se citově vážou k věcem, které jsou na pohled pěkné a sexy).

Hudba vždy Jobse táhla kupředu (miloval Boba Dylana a Beatles), což velmi viditelně dával najevo. Po svém návratu do Apple začal spojovat své dvě hlavní záliby: počítače a hudbu. Výsledek byl poprvé představen v říjnu 2001, nesoucí jméno iPod. S mp3 přehrávači na vzestupu však vzniká další problém, kterým je obsah. Vedle drahých alb na CD médiích a neexistujícího obchodního modelu s hudbou na internetu se rozmáhá pirátství a nelegální stahování hudby. Jobs na skomírajícím trhu hudby opět dokázal něco nevídaného. SONY, Universal, EMI a spousty dalších se nakonec podvolilo jeho obchodní vizi prodávat hudbu na internetu, s cenou 1 dolar za kus, 10 za celé album.

iTunes Music Store byl oficiálně spuštěn v dubnu 2003 a přinesl vše, co hudebnímu průmyslu chybělo – vše bylo jednoduché, rychlé a natolik kvalitní, že by se mohlo zdát 10 dolarů za bezstarostný nákup celého hudebního alba málo.

iTunes Store pro ČR byl oficiálně spuštěn v září 2011, dnes kromě hudby nabízí ke koupi a k pronájmu i filmy.

Comments are closed.

Previous Article

Shoot The Birds: hon na ptáky v roli dýňového strašáka s kuší

Next Article

Zábavné video - Siri: The Holiday horror movie

Related Posts

iPhone: odemknuté přístroje se v USA stávají realitou

Je to skoro až k neuvěření, že až do dnešní doby nebylo možné zakoupit v USA neblokovaný iPhone. Dá se říci, že jsou tomu neskutečné 4 roky, co Američané byli odkázáni prakticky jen na operátora AT&T a nově od začátku tohoto roku také na Verizon. Dneškem ale prodej iPhone 4 začíná i jako odblokovaný přístroj a stává se tak zajímavou volbou i pro zahraniční zájemce (včetně Čechů), co chtějí ušetřit a mají naplánovanou cestu do USA.

Kompletní informace: Prezentace Apple o problémech iPhone 4!

Na včerejší tiskové konferenci Apple konečně rozluštil hádanku o problémech s anténou v novém iPhone 4. Fakta, které Steve Jobs odprezentoval, dávají jasně najevo, že se problém nebude až tak "horký" a že se týkal pouze několika málo uživatelů. Přečtěte si o výjmečné prezentaci, na které mimo jiné Apple prozradil, že ke všem iPhone 4 dá svůj Bumper kryt zdarma!