Spekulace: rok 2012 přinese MacBook Pro s Retina displejem

Retina displej se má údajně po dvou letech na iPhonu přesunout i do řady Maců, konkrétně na MacBook Pro. Má takto jemný displej na takových zařízeních vůbec smysl?

Je konec roku, tedy ideální čas na spekulace o tom, čeho nového jablečného se dočkáme příští rok. Na zahraničních webech se v současné době diskutuje o tom, že jednou z hlavních novinek má být přesun Retina displeje na Mac, nejdířve konkrétně na MacBook Pro. Má něco takového smysl? A hlavně – je to vůbec za současných podmínek technicky uskutečnitelné?

O Retina Macích jsme se zmiňovali už v dubnovém článku, ovšem zde jsme ji označili jako “pouhou fantazii”. Zřejmě se však blíží doba, kdy se tato “fantazie” stane realitou – nová řada MacBooků Pro by měla údajně nabídnout rozlišení někde kolem 2880×1800 bodů, přičemž v současnosti je maximální rozlišení této produktové řady 1920×1200.

Takto jemný displej s sebou přináší mnoho technických zádrhelů, a to především v potřebném výkonu – vykreslit přibližně čtyřnásobný počet pixelů totiž potřebuje o poznání vyšší výkon. To by mohly umožnit nové procesory od Intelu s označením “Ivy Bridge”, které údajně podporují rozlišení až do výše 4096×4096 bodů. Otázkou však zůstává, jak na tom bude v tomto případě výdrž baterie, která je přeci jen u notebooku poměrně zásadní záležitostí.

Je třeba se také zamyslet na dím, zda to má vůbec smysl. Na iPhone (či iPad, který se má příští rok dočkat Retina displeje také) se přeci jen díváte z mnohem bližší vzdálenosti nežli na notebook, a tak by změna nebyla tak výrazná, což by zřejmě neospravedlňovalo výkonnostní oběť. Na druhou stranu si myslím, že i když byste při “běžném provozu” (surfování, e-mail apod.) tuto změnu příliš nezaregistrovali, například při hraní her či sledování filmů (k čemu by však byl tak jemný monitor, když maximální rozlišení filmů v iTunes je 720p – a údajně se chystá nástup 1080p?) by již jemnější displej pomohl. Změnu by určitě ocenili i profesonální grafici či střihači při práci s fotkami či při editaci videa.

Každopádně, jak jsme již psali ve výše zmíněném článku, Mac OS X obsahuje nově ikony v čtyřikrát jemnějším rozlišení a speciální HiDPI mód, takže operační systém je na změnu připraven, což této teorii nahrává prozatím nejvíce – Apple by neměl důvod obsahovat do systému takto jemné ikony, kdyby je nehodlal nějak využít.

Myslím si však, že pokud se dočkají jemného displeje MacBooky Pro, tak budou v příštím roce následovat i další Macy, třeba iMac – a také ThunderBolt displej. U MacBooku Air by byl dle mého názoru docela problém ve výkonu, ovšem nemyslím si, že by Apple nechal jeden produkt jen tak bez vylepšení, kdyby ho už obsahovaly všechny ostatní produkty stejného typu.

Update 21.12.

Zahraniční weby přinesly zprávu o tom, že jeden z posledních buildů OS X 10.7.3 umožňuje po kliknutí na „Get Info“ nastavit spuštění programu v HiDPI módu, což je jasné potvrzení toho, že spekulace o Retina Macích jsou nasměrované správným směrem. Viz obrázek.

Zdroj: macrumors.com, digitimes.com, 9to5mac.com

94 comments
  1. Profesionální grafici. To je teda hovadina. Cim ma displej pri stejne velikosti vyssi rozliseni tim mene detailu pri zvetseni ve 100 procentech napr, ve Photoshopu vidite.

Comments are closed.

Previous Article

České filmové hlášky: přehled toho nejlepšího z českého filmu

Next Article

Space Impact: port další Nokia hry, tentokrát špatný

Related Posts

NoMute: vraťte „Screen Rotation Lock“ vašemu iPadu s iOS 4.2

Majitelé iPadu v posledních týdnech nemluví o ničem jiném, než o nefunkčním přepínači Screen Rotation Lock (zamykání otáčení displeje), který v iOS 4.2 Apple nesmyslně nahradil za přepínač Mute. Pokud ale máte svůj iPad jailbreaknutý (návod na Jailbreak), tak můžete využít zajímavý doplněk NoMute a iPadu tak vrátit opět zamykání displeje.