Apple: nejdůležitější události roku 2011, které byste neměli minout

Úspěch, neúspěch, přínos, či ztráta – rok 2011 je úspěšně za námi, pojďme se tedy podívat, čím se poznamenal na společnosti Apple.

Úspěch, neúspěch, přínos, či ztráta – rok 2011 je úspěšně za námi, pojďme se tedy podívat, čím se poznamenal nejen na „technologickém byznysu“, ale hlavně na společnosti Apple. Vývoj jde neustále kupředu. V této oblasti zkrátka neexistuje nic jako pauza. Otálet se nevyplácí, zvláště v oblasti, kde prvenství hraje klíčovou roli. To lidé nejen v Applu samozřejmě dobře ví, proto již začátkem minulého roku nás Apple začal bombardovat jednou inovací za druhou. Pojďme se podívat, které se povedly a které se naopak povedly o něco méně.

Start Mac App Store, konec Xserve

Je začátek roku – zatímco se většina konkurentů na CES 2011 v Las Vegas chlubí svými tablety, Apple dokončuje a spouští Mac App Store, tedy desktopovou verzi svého App Store pro počítače s Mac OS X. Nový distribuční kanál počítačového softwaru byl již očekáván v konkurenčních Windows 8 (Microsoft Marketplace), stejně tak je tento koncept velmi dobře znám uživatelům OS Linux. Apple však, jakožto první komerční společnost, s elektronickou distribucí placeného i zdarma dostupného softwaru slaví skutečný úspěch – v prosinci 2011 počet stažených aplikací překročil hranici 100 milionů. Ke stažení jsou zde dostupné např. balíky iLife a iWork, Final Cut, Aperture a spousty dalších.

Mac App Store

Digitální distribuce je také cenově dostupnější, navíc jde o signifikantní krok, kterým se Apple může v klidu zbavit optických mechanik (Macbook Air, Mac Mini a v budoucnu jistě i mnoho dalších). S novým Mac App Store si Apple také připsal první digitální distribuci nové verze komerčního operačního systému Mac OS X Lion.

S počátkem roku přišel i konec Xserve, v serverové kategorii tak v nabídce zůstaly pouze serverové verze Mac Pro a Mac Mini.

Jobs na odchodu, iPad na vzestupu

Necelé dva týdny po startu Mac App Store si Steve Jobs ze zdravotních důvodů bere další dovolenou (spíše čas k načerpání sil pro další boj se svou nemocí). Své role výkonného ředitele se Jobs nevzdal a zachoval si právo podílet se na větších strategických rozhodnutích. Přesto šlo zcela jistě o další náznak toho, že Jobs v Applu nebude navždy. Pokračujíce v boji se zdravotními problémy, se Steve Jobs v únoru setkal s prezidentem Barackem Obamou a dalšími „technologickými lídry“ včetně Marka Zuckerberga, ředitele největší sociální sítě Facebook. Účelem tohoto setkání byla snaha protlačit technologie za cílem posílení americké ekonomiky.

V den 56. narozenin Steva Jobse startují aktualizované verze přenosných počítačů Macbook Pro. Jejich největším lákadlem je krom dlouho očekávaného přechodu na procesory Intel Core i5 a Core i7 nové rozhraní Thunderbolt. Výsledek spolupráce Apple a Intelu slibuje díky technologii Light Peak (optická vlákna) přenosové rychlosti až 10 Gbit/s, navíc pomocí jediného portu lze snadno připojovat externí displeje, disková pole apod. Nový line-up s sebou nesl i jisté nedostatky a nepříjemnosti – zachování optické mechaniky bylo pro většinu lidí zbytečné, nabízené rozlišení displejů v této cenové kategorii patří k podprůměru, přechod na integrované grafické čipy Intel HD Graphics znamenal pro 13″ model lehký úbytek výkonu, stejně jako zastaralý návrh chlazení je pro procesory Core i5 a i7 zkrátka nedostatečný.

Jobs považoval iPad za jednu z nejdůležitějších věcí svého života, není proto divu, že se i přes vážný zdravotní stav objevil na představení druhé generace tabletu Apple iPad. Jobs zde působil jako takové „pojítko“ – technologickou vymoženost a posun oproti první generaci prezentovali většinou vedoucí specifických oblastí vývoje.

iOS, Mac OS – není to jedno?

Po březnovém představení iPad 2 na řadu přichází červnová konference pro softwarové vývojáře, WWDC (Worldwide Developer Conference), kde tento rok další generace telefonu iPhone výjimečně nebyla hlavní atrakcí. Apple se letos soustředil hlavně na software a iCloud. Mac OS X Lion elegantně přinesl některé návyky z mobilních zařízení uživatelům počítačů Apple – širší integrace gest, fullscreen zobrazení, Mac App Store, Launchpad apod. Zařízení mezi sebou drží neustálé spojení převážně díky integraci cloudového úložiště iCloud, které se zároveň stalo novým středem tzv. jablečného ekosystému.

Vydání Mac OS X Lion je v druhé polovině července doprovázeno i uvolněním aktualizované řady Macbooku Air. Tento moment definitivně pohřbil budoucí vývoj původního Macbooku white, který podlehl agresivní ceně jedenáctipalcového Macbooku Air. Nová řada s výjimkou HD FaceTime kamery velmi dobře dohnala tehdejší ztráty – přechod na nízkonapěťové procesory Intel Core i5 a i7, integrace Thunderbolt, ale i velmi žádaný návrat podsvícené klávesnice.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gtuz5OmOh_M&feature=player_embedded[/youtube]

Jobsův poslední veřejný výstup se konal druhý den po konferenci WWDC, kdy na zasedání coupertinské městské rady prezentoval plány vybudovat obří (větší než Pentagon) sídlo firmy, které by doplnilo místa stávajícího sídla na Infinite Loop. Apple v oblasti Pruneridge skoupil opuštěný pozemek od HP, ten navíc přímo sousedí již s dříve zakoupeným pozemkem v oblasti dálnice č. 280. Nově vzniklému celku by tak během roku 2015 již mohlo dominovat sídlo kruhového tvaru s menším přírodním parkem, které by mělo nabídnout pracovní zázemí 12 tisícům zaměstnancům s možností podzemního parkování.

Steve Jobs opouští Apple

Dva týdny poté, co tržní hodnota Apple překročila Exxon Mobil a Apple se tak stal nejcennější firmou na světě, Jobs v druhé polovině srpna formou emailu svým podřízeným oznámil, že již není nadále schopen vykonávat práci vedoucího společnosti, tudíž z postu CEO Apple odchází (zachoval si však místo předsedy rady Apple). Hlavou Apple se tak stal Jobsem doporučený a velmi zkušený Tim Cook, který již dříve několikrát Jobse dočasně zastoupil.

Den po představení další generace chytrého telefonu iPhone, Apple a světová média v zápětí informují o smrti Steva Jobse. Svět ztratil génia, vizionáře, inovátora a jednoho z nejmocnějších a nejvlivnějších lidí na světě. Rodina, přátelé, ale i fanoušci produktů Apple, popřípadě jablečného kultu utrpěli nenahraditelnou ztrátu, kterou vyjadřují svíčky, květiny, fotografie iPody, iPady a iPhony ležící před Apple Story (popř. pobočkami i českých distributorů). Jobsovi vzdal hold mimo jiné vlivné lidi také americký prezident.

Přestože byl Jobs jedním z nejvlivnějších lidí a mnohými považován za vzor, v životě samozřejmě udělal několik chyb a přešlapů. Ne vždy se zachoval k lidem férově a ne vždy učinil ta správná rozhodnutí. Přesto bude osobnost jako Steve Jobs ve světě chybět. Společnost Apple nasměroval tím správným směrem, jeho místo však již nikdo nikdy nezaplní.

V říjnu vychází oficiální biografická kniha o Stevu Jobsovi, ve které Walter Isaacson na základě více než čtyřiceti rozhovorů s Jobsem, jeho kolegy, přáteli a rodinou v průběhu dvou let sepisuje životní příběh Jobse, počátků Apple apod. Obsah knihy není Jobsem nijak ovlivněný a i přestože jde o oficiální životopis, Jobs si na knihu nenárokuje žádná práva zasahovat do obsahu.  Kniha velmi výstižně popisuje jeho podnikatelskou duši, zápal pro věc, ale i spoustu stinných stránek či špatných rozhodnutí, která za 56 let svého života učinil.

Apple jde vlastní cestou

Jobs zanechal společnost v nejlepším možném stavu. Přestože mel Jobs v sobě ještě několik zařízení, pro které mu již nezbyl na světě čas, společnost Apple je nastartována velmi slibným směrem.

Těžko lze odhadnout, co Apple plánuje do budoucna. Vedle aktuálních produktových řad by ve fabrikách Apple mohla za nedlouho spatřit světlo světa například televize s nakousnutým jablkem ve znaku, menší verze jablečného tabletu, popř. zásadně změněné Macbooky Pro.

Rok 2012 však jistě bude ve znamení znatelných inovací převážně v rozvíjejícím se mobilním segmentu, kde Apple momentálně experimentuje s novými možnostmi napájení pomocí palivových článků, stejně tak se očekává širší implementace displejů s vysokou hustotou pixelů.

Ať už s technologiemi a znalostmi Apple naloží jakkoli, i v roce 2012 se na iPhoneTips.cz můžete těšit na aktuální zpravodajství!

7 comments
    1. Díky, napsat by se toho dalo ještě víc, tohle je takový průlet tím, co se nás dotklo/dotkne nejvíc. Navíc jsem se nechtěl pouštět do spekulací nad sedmi-palcovým iPadem atd.

Comments are closed.

Previous Article

Návod: jak opravit tlačítko Home na všech iOS zařízení

Next Article

Foosball HD: stolní fotbálek na iPadu

Related Posts

Things pro iPhone: recenze oblíbeného GTD manažera (1. část)

Things je jedna z nejznámějších GTD (Getting things done) aplikací. A to jak na iPhone, tak i na iPadu či na Macu. Proto jsme se rozhodli, že vám přineseme krátký čtyřdílný seriál, který postupně zrecenzuje tuto aplikaci skrz všechny 3 platformy a nakonec zrecenzujeme Things jako celek. Jako první jsme se samozřejmě rozhodli začít od nejmenšího - tudíž verzí pro iPhone (či iPod touch).