Apple: Mac OS X 10.8 Mountain Lion již v létě

Necelý rok po uvedení aktuální verze Mac OS X Lion se chystá vydání dálší verze systému Mac OS X s označením Mountain Lion. Uživatelé si jej budou moci užít už v létě 2012.

Necelý rok po uvedení aktuální verze Mac OS X Lion (10.7) se chystá vydání dálší zvířecí verze operačního systému Mac OS X s označením Mountain Lion. Vývojáři jej již mají k dispozici, uživatelé si jej budou moci užít už v létě 2012.

Ve světě, kde mobilní platforma pomalu dostává větší prioritu něž desktopová, se s vydáním Mac OS X Lion Apple zavázal k velkému úkolu. Cílem Liona byla jakási fúze mobilní a desktopové platformy, avšak vzhledem k tomu, že vývoj mobilních platforem jde zpravidla rychleji, bude muset Apple s touto oblastí držet tempo i v o něco náročnějším segmentu počítačů. Apple tak chce nabídnout stále schopný a s novými trendy jdoucí „ekosystém“ svých produktů, k čemuž by mu právě Mountain Lion měl pomoci.

Mimo jiné se Apple v létě hodlá zavázat k vydávání nových verzí každým rokem. Vzhledem k rychlosti vývoje iOS je tento krok zcela pochopitelný. Na co se tedy můžeme těšit?

Mac OS X Mountain Lion lze dle reakcí na Internetu přirovnat k přechodu na Snow Leoparda. Ten byl Applem koncipován jako jakýsi balík menších změn a vylepšení, něco podobného by mohl být i Mountain Lion. Na rozdíl od Snow Leoparda, který se však zaměřoval na opravu menších chyb a navýšení rychlosti systému, však Mountain Lion nabídne několik nových funkcí – pojďme se tedy podívat na ty nejpodstatnější.

iCloud

Jednou z hlavních předností nového systému bude bezpochyby integrace s centralizovaným cloudovým úložištěm iCloud. Již při prvním zapnutí nového počítače budete vyzváni k registraci v cloudové službě, jejíž integraci později poznáte např. v průzkumníku souborů, kde lze soubory v cloudovém uložišti snadno skupit do složek stejným způsobem, jakým tomu je v iOS – jednoduše je na sebe přetáhnete.

Možnosti ukládání a synchronizace s webovým úložištěm budou samozřejmě využívat i další aplikace – např. iWork využije iCloud pro automatické ukládání svých dokumentů. Změna na jednom zařízení se téměř instantně projeví i na displeji druhého zařízení.

Zprávy – Messages

Změn se dočkáme v systému posílání zpráv. Nová funkce Messages, kterou lze považovat za náhradu iChat, jde vstříc unifikaci. Tu si oblíbí převážně uživatelé iMessages, kterých je dle statistik Applu přes sto milionů a kteří od spuštění služby v loňském říjnu odeslali přes 25 miliard zpráv.

Kromě jednotného rozhraní, které by se vizuálně nemělo (popř. naprosto minimálně dle možností mobilních zařízení) lišit, uživatelé ocení i možnosti potvrzení doručení a přečtení, funkcí drag and drop – tedy posílání souborů a fotek pouhým přetažením na okno konverzace, integraci FaceTime a skupinových konverzací. Podpora ostatních protokolů (Google Talk, Yahoo Messenger apod.) zůstala zachována.

Aplikace je již nyní dostupná ke stažení v Mac App Store ve verzi veřejné bety. Finální verze přijde až s představením OS X Mountain Lion v létě.

Upomínky – Reminders

Opět se po vzoru iOS dostává do OS X podpora Reminders, neboli upomínek. Na rozdíl od předchozích verzí, vnořených do kalendáře v Mac OS X, jde nyní o samostatnou aplikaci, která využívá iCloud pro okamžitou synchronizaci napříč všemi zařízeními.

Notes – Poznámky

Aplikace pro správu poznámek se nese ve stejném světle jako Upomínky – nově jako samostatná aplikace, synchronizace s iCloud, navíc s možností připíchnutí na plochu a možností vložení obrázků do poznámek.

Notification Center – Centrum upozornění

Z iOS si Mountain Lion přebral i možnosti notifikací. Ty lze zobrazit kliknutím na ikonku „tečky v kruhu“ vpravo v horní liště nebo pomocí dvouprstého gesta. Notifikace informují např. o příchozím emailu, dostupné aktualizaci apod., Apple navíc uvolnil API pro systém notifikací, v budoucnu se tedy můžeme těšit na integraci i s dalšími aplikacemi třetích stran.

Twitter a možnosti sdílení

iOS 5 nově nabídl i úzkou integraci se sociální sítí Twitter, kterou nyní adaptuje i OS X. Sdílet tak lze odkazy na stránky, fotky či videa. I pro funkci sdílení bude dostupné API, opět tedy bude zajímavé sledovat, jak si s novými funkcemi vývojáři poradí.

Game Center

Tato sociální herní síť, která poprvé přišla s iPhonem 4, k dnešnímu datu oslovuje přes sto milionů uživatelů a hráčů. V App Store je přes 20 tisíc her, které jsou na tuto sociální síť připraveny.

Game Center si svoji klientelu nyní najde i mezi uživateli počítačů s jablkem ve znaku. Navíc bude po několika úpravách ze strany vývojářů her možnost hrát hry po Internetu napříč platformami – např. Mac vs. iPad.

Více než 100 novinek

Mezi užitečné funkce patří samozřejmě i AirPlay Mirroring, tedy bezdrátové připojení k televizoru pomocí Apple TV (do budoucna určitě i tzv. iTV), které váš televizor promění ve větší bezdrátový monitor. Otázkou zůstává kvalita obrazu, podle zatím dostupných informací odpovídá kvalite HD 720p videa.

Počítače Apple se pomalu stávají zajímavými i pro útočníky a šiřitele „šedého“ softwaru. S těmi by si měla poradit nová funkce Gatekeeper, která umožnuje filtrovat aplikace a zakázat instalaci softwaru z nedůvěryhodných zdrojů. Povolit tak lze aplikace pouze z Mac App Store, Mac App Store a důvěryhodných vývojářů (pro status důvěryhodného je nutno přihlásit se do vývojářského programu Apple a platit 99 amerických dolarů ročně), nebo ponechat všechny zdroje.

Novinek je samozřejmě mnohem více, po vzoru Mac OS X Lion, Apple směřuje pozornost jen na ty klíčové. Ceny zatím nejsou známy, lze však opět očekávat distribuci pouze jako Mac App Store update za cenu 30 dolarů.

2 comments

Comments are closed.

Previous Article

Clear: jednoduchá To-Do aplikace s úžasným ovládáním

Next Article

Angry Birds Space: nový díl přiletí 22. března

Related Posts