Clear: jednoduchá To-Do aplikace s úžasným ovládáním

Hledáte jednoduchou To-Do aplikaci s prioritami úkolů, která bude skvěle vypadat a ještě lépe se ovládat? Zkuste novou aplikaci Clear!

Hledáte jednoduchou To-Do aplikaci s prioritami úkolů, která bude skvěle vypadat a ještě lépe se ovládat? Zkuste novou aplikaci Clear!

Není to dávno, co firma RealMac uvedla video s aplikací Clear, na které pracovali. Během chvíle se ještě ani nevydaná aplikace stala hitem. Dnes, 15.2.2012, už dorazila finální verze na App Store a s ní i naše recenze.

Při prvním spuštění vás aplikace uvítá a ukáže vám na několika obrázcích, jak ji ovládat. I když si vše nejdříve přečtete, budete ze začátku trochu zmatení. Po chvilce zkoušení si však na ovládání zvyknete a budete ho efektivně a rychle používat. Pro pochopení konceptu aplikace musíte znát základní tři části, menu, listy a položky, které v aplikaci následují přesně v tomto pořadí. Mezi nimi se přepínáte dlouhým a rychlým tažením nahoru a dolů, podle toho kam chcete jít. Můžete dokonce i na spodní obrazovce bez položek použít stažení dvou prstů a tím najedete na jednu z úrovní.

Revoluční ovládání se rozhodně nezapře. Seznam a novou položku v seznamu vytvoříte krátkým tažením směrem dolů, tapnutím pod poslední zobrazenou položku či roztažením dvou položek od sebe a puštěním. Okamžitě se vysune iOS klávesnice a můžete psát. Možná můžete namítnout, že vám bude překážet notifikační centrum, ale bát se toho opravdu nemusíte, „táhnout“ můžete z kterékoliv části obrazovky.

Další zajímavou funkcí jsou priority. Seznamy a jejich jednotlivé položky jsou orientovány podle barev. Nejvyšší priorita je nastavena na horní části obrazovky a je tam barva nejtmavší, dole priorita nejnižší a barva nejsvětlejší. Barvy můžete trochu pozměnit, v nastavení naleznete výběr z 5 témat, Heat Map (tepelné mapy), Graphite (šedá), Pretty Princess (růžová), Lucky Clover (zelená) a Theme Noir (šedá). Pokud chcete měnit prioritu, podržíte na položce (či seznamu) prst, ta se po chvíli zvětší a můžete ji přesunout jinam.

Pokud jste splnili nějaký úkol, stačí malé tažení položky zleva doprava. Splněné úkoly se zobrazují přeskrtnuté úplně dole a můžete je úplně stejným gestem dostat zpátky mezi aktivní. Pro smazání stačí tažení zprava doleva, takto smazanou položku už však nikde nenajdete, zmizí navždy. Pokud máte ve spodní části obrazovky seznam hotových věcí a chcete je smazat, táhnete prstem směrem nahoru, dokud se vám nezobrazí šipka s popiskem „Pull to clear“.

Hlavní menu je jednoduché, stejně jako celá aplikace. Můžete nastavit zmíněná témata, přečíst si tipy a triky pro ovládání aplikace, je zde takové „about me“ (kde vidíte twitter účty tvůrců) a změna nastavení. Jako pěknou funkci, na kterou zřejmě moc lidí nepřijde, mohu zmínit možnost smazání záložek v nastavení, konkrétně tipy a triky a seznam tvůrců. V nastavením najdete vypnutí a zapnutí zvukových efektů a vibrací. Ty vás provází při každém úkonu a na obtíž bylo pouze vibrování, zvuky jsou vcelku milé. Také můžete zapnout odznaky na ikonce aplikace a „Contextual Badge“, což umožní zobrazení odznaku na ikonce pouze pro list, ve kterém jste se nacházeli při opuštění aplikace.

Takovou zajímavou a příjemnou featurou jsou anglické citáty. Uvidíte je, pokud vytvoříte nový seznam a na ten prázdný kliknete. Při každém obnovení se zobrazí jiný citát, je to taková blbinka, co potěší.

Vzhledem k tomu, že jde o jednoduchou aplikaci, přímo se zde nabízí mnoho věcí ke kritizování. Aplikace Clear nepodporuje žádnou synchronizaci, to co je v aplikaci, zůstane v aplikaci. Nemá tím pádem ani žádnou webovou či Mac/Windows aplikaci. Clear nemá upozornění, takže na žádnou položku vám nevyskočí notifikace (možná se dočkáme v některé z dalších verzích?). Nemůžete si nějak označit hvězdičkou oblíbené položky a ani nemůžete k položkám psát poznámky. Zřejmě už teď jste naštvaní, protože to jsou pro většinu lidí killer-features. Jenže právě o tom Clear není a kdo ho chce právě na podobné věci, bude zklamán. Z tohoto důvodu jsem se ještě nedostal k nevýhodám.

A nevýhody jsou tedy jaké? Rozhodně není dobré absolutní zmizení položky po jejím smazání. Kdyby byl v hlavním menu nějaký „koš“, bylo by to lepší. Proto je lepší položky označit jako hotové a nemazat je. Další nevýhodou je omezení na počet znaků. Seznam může mít název dlouhý použe 20 znaků a položka jen 28 znaků.

Clear však není nějaká pokročilá aplikace. Jde v ní o jednoduchost a rychlost. Aplikace je opravdu rychlá a to včetně načítání na starších zařízeních. Díky novému a pěknému ovládání vás bude jakákoliv práce s Clear bavit a hlavně, bude rychlá. Priority nikdy nebyly tak pěkně zpracované a přitom jednoduché, jako zde. Clear si rozhodně nekupujte jako aplikaci pro pokročilejší seznamy s položkami a jejich následnou prací. Pokud však hledáte opravdu jednoduchý To-Do list se základními funkcemi, úžasným ovládáním a grafickým rozhraním, bude se vám Clear líbit. Napíšete si seznam na nákup, co udělat do práce, do školy, co máte dodělat za domácí práce, můžete ji dokonce i použít jako seznam projektů a malým bodům ke každému apod.

Kouzlo aplikace Clear je v jednoduchosti.

Nyní stojí Clear v App Store 0,79€, což je podle mě adekvátní cena, ovšem je to pouze „uvítací cena“, takže aplikace zřejmě časem zdraží. Pokud se vám Clear líbí, prohlédněte si následující video a aplikaci si co nejdříve kupte.

Clear – App Store Link – 0,79€

[vimeo]http://vimeo.com/35693267[/vimeo]

87 comments
  1. Nejvíc mě štve, že její oznámení přišlo asi měsíc poté, co jsem iPhone prodal :D. Doufám, že časem vyjde verze i pro Android. Je to opravdu krásná aplikace na jednoduché seznamy, kterou jsem tak dlouho sháněl. Vůbec se mi nelíbí ty obyčejné s tlačítky a vším tím zbytečným.

    PS: Jako náhražku teď používám také velmi hezkou a jednoduchou aplikaci Remember The Milk. Teprve ji testuji, ale je také opravdu příjemná na ovládání a tak. Kdyby měl někdo další alternativu na testování, budu moc rád, když se podělíte :).

Comments are closed.

Previous Article

České peníze: bankovky pod drobnohledem díky aplikaci od ČNB

Next Article

Apple: Mac OS X 10.8 Mountain Lion již v létě

Related Posts

Paper Trains: buďte vlakovým dispečerem na iPhone i iPad

Je pohodový večer a v železniční stanici se zase nic neděje. Najednou začnou blikat závory a stanicí se prožene rychlík, který po srážce s krávou má dvouvteřinové zpoždění. Hned poté proletí nad zastávkou letadlo, které za sebou táhne reklamu a následně přiletí UFO a začne dělat kruhy v obilí... Zhruba takto vypadá normální den ve hře Paper Trains ze studia Istom Games Kft.

Tiki Towers: Zábavný transport opiček

Hra Tiki Towers začíná originálním příběhem. V krabici, která vypadla z letadla, je ukryto pět opiček. Vaším úkolem je v každém levelu dostat všechny do bezpečí. Okleštěte své budovatelské schopnosti a pomožte nebohým opičkám v této neotřelé hře pro iPhone a iPod Touch.