České filmové hlášky: přehled toho nejlepšího z českého filmu

Jste-li fanouškem českých filmů a rádi si čas od času poslechnete typické a nesmrtelné hlášky, které jejich hrdinové pronášejí, je pro vás aplikace České filmové hlášky jako dělaná.

Kdo by neměl rád české filmy – a co víc, kdo by neměl rád typické hlášky z těchto filmů, které mnohdy zevšedněly natolik, že se používají v běžné řeči. Aplikace nazvaná jednoduše “České filmové hlášky”, na kterou se dnes podíváme, přehledně a jednoduše nabízí výběr těch nejlepších.

České filmové hlášky v současné době nabízí 244 hlášek z 23 českých filmů (mezi kterými nechybí filmy jako Pelíšky, Dědictví, Postřižiny či Černí baroni), které si můžete poslechnout v jejich originální zvukové podobě přesně jako v daném filmu. Hlášky poté můžete jednoduše sdílet na Facebook (a to včetně možnosti “Kvíz”, která odešle hlášku bez názvu filmu, aby mohli vaši přátele hádat, o jaký jde) či si ji označit a přidat do oblíbených tak, abyste se k ní mohli kdykoliv rychle vrátit.

Aplikace je jednoduchá a perfektně plní svůj účel, ovšem vytknul bych jí trošku nedotažené uživatelské rozhraní, které vám sice nebrání v tom, abyste si aplikaci užili naplno, ovšem dalo by se ještě hodně dopilovat. Na App Store aplikace sklízí poměrně pozitivní hodnocení, i když komentář, který se dotazuje na to, jak má autor vyřešena autorská práva ke zvukovým záznamům z filmů, nemusí být úplně mimo.

Na otázku autorských práv jsme se zeptali přímo vývojáře aplikace České filmové hlášky, který nám odpověděl poměrně jasně, za což mu děkujeme.

Podle § 31 autorského zákona, který pojednává o citacích, je možné použít z filmů krátké ukázky, aniž by to porušilo autorská práva. Zde je výňatek:

§31 autorského zákona (č. 121/2000 Sb. v platném znění):
(1)   Do práva autorského nezasahuje ten, kdo
a)   užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
b)   …
c)   …
vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

(2)   Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo výňatky z díla nebo drobná celá díla citovaná podle odstavce 1 písm. a) nebo b) dále užije; ustanovení odstavce 1 části věty za středníkem platí obdobně.

Pravděpodobně tím nejlepším na Českých filmových hláškách je to, že autor na nich stále pracuje, a tak se můžete těšit na další várku nových hlášek a filmů. Pokud tedy máte rádi klasické české filmy a rádi si občas poslechnete nesmrtelné věty, které jejich hrdinové pronášejí, je pro vás tato aplikace jako dělaná a já vám ji mohu jenom doporučit.

České filmové hlášky – 1,59€ – App Store link (iPhone) (momentálně zdarma)

Comments are closed.

Previous Article

Steve Jobs - Billion Dollar Hippy: hodinový dokument od BBC

Next Article

Spekulace: rok 2012 přinese MacBook Pro s Retina displejem

Related Posts

iPhone 4 Bumper: Jak vypadá kryt v reálu?

Pokud se vám líbila má recenze iPhone 4, mohli by vás zajímat fotky signál zachraňujícího iPhone 4 „Bumperu“. Na obrázcích najdete jak samotný kryt, tak i kombinaci krytu a iPhone. Bumper jsem objednal přes iPhone 4 Case Program. Došel do pěti dnů v tlusté obálce a samozřejmě zdarma. Kryt plní svoji funkci a signál s ním je lepší. No, tak takhle to vypadá...